Sporto sirgalių, kaip deviantinės jaunimo subkultūros, požymiai


Sociologijos kursinis darbas.

Deviacija - lot. deviatio - nukrypimas - nukrypimas nuo konkrečios socialinės grupės , sąmoningas kultūrinių normų sulaužymas. Norma kaip idealas , siekiamybė. Norma kaip vidurkis. Norma kaip gera fizinė , psichinė ir socialinė būsena. Normalus elgesys yra toks elgesys. Psichologiniai aiškinimai nenormalios psichikos būsenos. Sociologinis ir kultūrologinis deviacijos aiškinimas. Anomijos teorija. -. - išsireguliavimas. Deviacija reikalinga tam , kad būtų adaptuoti nauji iššūliai ir idėjos , bei palaikomos ribos tarp gėrio ir blogio. Etikečių klijavimo teorija. Racionalaus pasirinkimo teorija. Teisinimasis svarbesniais įsipareigojimais. Chuliganizmas , kaip deviacijos forma , visų pirma yra siejamas su futbolo fanais. Šioms sporto aistruolių grupėms būdingas delinkvencinis ir deviantis elgesys , paprastų fanų atžvilgiu. Deviacinio elgesio apraiškos rungtynių metu neretai susijusios su alkoholio vartojimu. Visuomenės normoms prieštaraujantis elegesys , kuris neretai pakliūna ir valstybės akiratin.


Sporto rungtynės daugelyje šalių yra populiarus laisvalaikio praleidimo būdas. Varžybose lankosi ne vien pasyvūs žiūrovai, bet ir asmenys, palaikantys savo mėgstamą rungtynių dalyvį ar komandą. Tokie sporto aistruoliai paprastai jungiasi į grupes, kuriose suformuojamos atitinkamos elgesio taisyklės, bei laikomąsi tų grupių normų. Nors yra nemažai populiarių sporto šakų, visgi daugiausiai populiarumos ir jaunimo grupių palaikymo susilaukia komandinės rungtynės, tokios kaip futbolas, amerikietiškas futbolas, ledo rituly, krepšinis ir t.t. Europoje paprastai daugiausiai aistruolių pritraukia futbolas, visgi Lietuvoje ši sporto šaka nesulaukia tiek populiarumo ir šiuo metu dominuoja krepšinis. Tikriausiai nėra pasaulyje krepšinio komandos, kuri neturėtų savo gerbėjų, ateinančių į rungtynes pasižiūrėti varžybų, stebinčių jas per televiziją ar besidominčių jų rezultatais per masines informavimo priemones. Rečiau pasitaiko tokių organizuotų žmonių grupių, kurios važinėtų paskui savo komandą į visas varžybas, skanduotų tribūnoje palaikomuosius šūkius, kurtų naujas vėliavas, plakatus, bandytų pritraukti naujus žmones ir panašiai. Tokios jaunimo subkultūos turi savo specifinius bruožus, kurie neretai pasireiškia deviacinio elgesio formomis.

Analizuojant deviacinį elgesį, svarbu išskirti normas, kurios apibrėžia šią elgseną. Šiuolaikinio seksualinės (kūno elgesio) normos apibrėžimo formavimuisi įtaką darė šie požiūriai:

Deviantinis elgesys taip pat yra ir fizinių bei socialinių faktorių pasekmė. Vien tik biologinių požymių turėjimas negali nulemti nusikaltimo padarymo, nes šie požymiai gali būti neutralizuoti teigiama aplinkos įtaka. Ferri įtikinimai įrodė, kad be aplinkos poveikio, asmuo turintis įgimtų nusikaltėlio savybių nepadarys nusikaltimo. Bet užtenka tik nedidelio postūmio tam, kad toks asmuo pasiduotų savo fizinei – psichinei prigimčiai.

W. Sheldon suskirstė žmones į 3 tipus pagal jų išvaizdą ir tam tipui būdingą elgesį :

H. Beckeris teigė, jog deviacinė elgsena- tokia elgsena, kuriai klijuojama atitinkama etiketė.

1963 atliko tyrimą su marichuanos rūkytojais ir nustatė, jog individas virsdavo marichuanos rūkytoju, priklausomai nuo to, ar tvirti ryšiai jį siejo su kitais rūkytojais ir nerūkiančiaisiais.

Visos šios teorijos atspindi skirtingas deviacijos priežastys- biologinius, genetinius ar psichologinius veiksnius, neigiamą socialinę aplinką, kultūrinę įtaką. Norint aprašyt deviacinį elgesį, reikia jungti šias teorijas tarpusavyje, atskleidžiant bendrą veiksnių įtaką, skatinančią deviacinį elgesį.

Fanų sąvoka tinkama apibūdinti tik tiems žmonėms, kuriems tam tikros sporto šakos ar komandos palaikymas yra tik laisvalaikio praleidimo forma, pomėgis, tačiau jokiu būdu ne gyvenimo būdas. Tokiais žmonėmis paprastai yra laikomi paprasti žiūrovai salėje, aikštėje ar prie televizoriaus ekranų. Iš jų nesitikima, jog ateis į kiekvienas tam tikros komandos varžybas, važinės į išvykas, rengs garsinį ar, tuo labiau, vaizdinį palaikymą. Paprastai tokie žmonės palaiko rezultatyvesnę, populiaresnę ir dažniau laiminčią komandą. Šios kategorijos asmenys retai veliasi į konfliktus su kitos komandos fanais ir dažniausiai nelinkę pažeidinėti normų, susijusių su sporto sirgalių keliamom vertybėm.

Tokių taikių fanų susibūrimai būdingi ir autosporto, bei kitų sporto šakų, tokių kaip tenisas, ar boksas. Paprasti fanai jungiasi į grupę, siejami bendrų interesų ir pomėgių ar siekdami susipažinti su kitais sirgaliais. Kartais jų narystė taip pat būna tvirtinama tam tikro statuso įgijimu. Visgi, ši grupė yra ne tokia darni ir normatyvizuota, kaip kitos dvi- ultros ir chuliganai.

 • Sociologija Kursiniai darbai
 • 2017 m.
 • Lietuvių
 • Sandra
 • 23 puslapiai (5635 žodžiai)
 • Universitetas
 • Sociologijos kursiniai darbai
 • Microsoft Word 58 KB
 • Sporto sirgalių, kaip deviantinės jaunimo subkultūros, požymiai
  10 - 1 balsai (-ų)
Sporto sirgalių, kaip deviantinės jaunimo subkultūros, požymiai. (2017 m. Kovo 09 d.). http://www.mokslobaze.lt/sporto-sirgaliu-kaip-deviantines-jaunimo-subkulturos-pozymiai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 14:22