Sprendimų priemimo procesas organizacijoje


Įvadas. Sprendimų priėmimo samprata. Sprendimų priėmimo modeliai. Racionalus sprendimų priėmimų procesas. Informacijos rinkimas ir analizės etapo procesas. Alternatyvų formavimo etapo procesas. Sprendimų priemimo etapo procesas. Sprendimo pirėmimo įdiegimas. Riboto racionalumo sprendimų priėmimas. Intuicijos sprendimų priemimas. Sprendimų priemimo metodai. Problemų sprendimo metodai. Sprendimų priemimo tipai. Tipiniai ir netipiniai valdymo sprendimai. Darbuotojų įtraukimas į valdymo sprendimo priėmimo rocesą. Valdymo sprendimų tipai pagal valdymo funkcijas. Nepriklausomi ir priklausomi valdymo sprendimai. Išvada. Literatūra.


XIXa. Industrinis amžius visiškai pakeitė mastyma apie organizacijas. Tuomet primityvios sistemos, bei valdymo būdas buvo dar tik pradžia to, kokią sistemą ir valdymo būdą žmonės sukūrė dabar. Organizacijų valdymas kaip niekad pasikeitė, net atsirado nauja mokslo sritis - vadyba. Vadybos tiklas supažininti su organizacijos valdymo metodais, valdymo kripties būdais ir užtikrinti sąveika tarp socialinių ir aplinkos reiškinių sąriši, o svarbiausia žinoti kokį sprendimą pasirinkti. Sprendimų priemimo procesas organizacijose yra itin svarbus žingsnis, sprendžiant nuolatines problemas ar vygdant tam tikrus įsipareigojimus. Priimant sprendimus neužtenka remtis vien emocijomis ar priimti sprendimą tik todėl, kad tai sako „vidinis balsas“. Norint priimti tinkamą sprendimą, reikia remtis tam tikrais pagrystais apskaičiavimais ir alternatyvomis. Todėl kiekvienam vadybininkui turėtu būti aktualu racionaliai priimti sprendimus, nes nuo to priklausys organizacijos rezultatas.

Darbo tikslas: Ištirti sprendimų priemimo procesą organizacijose

Kaip ir kiekviename rašto darbe, norint toliau nagrinėti darbo temą, reikia nustatyti temos sampratą. Bet pasaulyje yra tiek daug įvairių nuomonių, kad vienos sampratos tiesiog nepakanka. Kaip jau minėjau, vadybinės žinios pradėjo formuotis tik XIXa., o nuo tada atsirado begales sampratų tiek apie pačią vadybą, tiek apie sprendimų priemimo sąmpratą.

Terminas „vadyba“ įvestas lietuvių mokslininko V. A. Graičūno ir kildinamas iš žodžio vadas (kariuomenės valdymas). Lietuvoje „verslo įmonės valdymas“ atitinka Vakaruose vartojamą anglišką „menedžmento“ (angl. Management) teriminą, Lietuvoje – „vadybos“ sąvoką. (R. Čiarnienė, B. Neverauskas, M. Vienažindienė, E. V. Bartkus, R. Čiutienė, K. Kindsfaterienė, P. B. Milius, J. Solnyškienė, A. Taraškevičius, A. Žekevičienė, 2013)

Vadyba – mokslas apie socialinių organizacijų sistemų valdyma; tai mokslo kryptis apie organizacijų valdymo dėsningumus, principus, metodus, organizacinį mechanizmą. (B.Martinukus, S. Soškus, D. Beržinskienė, 2010)

Valdymas – visuma priemonių, skirtų valdymo tikslams pasiekti: valdymo sprendimų parengimas, priėmimas ir bendravimas. (R. Čiarnienė, B. Neverauskas, M. Vienažindienė, E. V. Bartkus, R. Čiutienė, K. Kindsfaterienė, P. B. Milius, J. Solnyškienė, A. Taraškevičius, A. Žekevičienė, 2013)

Vadovavimas – darbuotojų skatinimas, nukraipimas reikiama linkme, siekiant, kad jie atliktų būtinas užduotis. (R. Čiarnienė, B. Neverauskas, M. Vienažindienė, E. V. Bartkus, R. Čiutienė, K. Kindsfaterienė, P. B. Milius, J. Solnyškienė, A. Taraškevičius, A. Žekevičienė, 2013)

Sprendimų priėmimas - apima galimų sprendimo alternatyvų įvardijimą, įvertinim ir oprimalios alternatyvos išskirimą. (I. Bakanauskienė, A. Kyguolienė, 2013)

H. Simon‘as – vadybos klasikas – teigia, kad sprendimų priėmimas susideda iš trijų pagrindinių frazių: surasti sprendimo priėmimo galimybes, surasti įmanomas veiksmų eigas ir pasirinkti vieną iš jų. (I. Bakanauskienė, 2004)

Apibendrinant pateiktus apibrežimus galima teigti, kad sprendimų priėmimas turėtų būti suprantamas kaip veiksmas arba procesas, susijęs su žmogaus siekiu išspręsti tam tikrą jo atpažintą ir suvoktą problem ar galimybę. Būtina sprendimų priėmimo prielaida – galimybė pasirinkti iš kelių įmanomų būsimo elgesio ar veiklos alternatyva. Pateikti apibrėžimai taip pat akcentuoja, kad sprendimui priimti būtina priežastis. Ja, kaip matyti iš definicijų gali tapti problema arba galimybė. Vadybinių sprendimų literatūroje dar vartojamas terminas sprendimo problema, kuriam apibrėžti išskiriami du požymiai: 1) neatitiktis tarp esamos ir norimos situacijos; 2) bent du pasirinkimai veikti, kad būtų pasiekta norima situacija. Sprendimų problemą paprastai gali sukelti šie pozymiai: (I. Bakanauskienė, 2013; J. A. F. Stoner, 1995; R. Čiarnienė, B. Neverauskas, M. Vienažindienė, E. V. Bartkus, R. Čiutienė, K. Kindsfaterienė, P. B. Milius, J. Solnyškienė, A. Taraškevičius, A. Žekevičienė, 2013)

  • Vadyba Kursinis darbas
  • Microsoft Word 47 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (5154 žodžiai)
  • Universitetas
  • Žygis
  • Sprendimų priemimo procesas organizacijoje
    10 - 5 balsai (-ų)
Sprendimų priemimo procesas organizacijoje. (2016 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/sprendimu-priemimo-procesas-organizacijoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 04:49
×