Søren Kierkegaard: Dievo ir žmogaus samprata


Įvadas. DĖSTOMOJI DALIS Trys egzistencinės žmogaus raidos pakopos pagal S. Kierkegaardą Estetinė pakopa. Etinė pakopa. Religinė pakopa. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas.

Sorenas Kierkegaardas  (1813 m. gegužės 5 d. – 1855 m. lapkričio 11 d.) – didysis danų mąstytojas, egzistencialistas, kuris buvo vadinamas Kopenhagos Sokratu. Jis buvo panašus į tikrąjį Atėnų Sokratą unikalia egzistencine patirtimi ir tuo, kad su abejais siejamas Vakarų filosofijos lūžis. Kaip Graikijos Sokratas žymi takoskyrą tarp ikisokatinės ir posokratinės graikų filosofijos, taip ir Kopenhagos Sokratas dalija Vakarų filosofiją į dvi dalis – esencialistinio (ikikiergaardiškojo) bei egzistencialistinio (pokierkegaardiškojo) mąstymo etapus.

Remdamasis asmenine patirtimi, S.Kierkegaardas žmogaus raidą išskyrė į tris egzistencinės raidos pakopas, kurias žmogus pereina tapdamas tikru savimi:

Ši pakopa yra malonumų, jausminė pakopa, kuomet žmogui svarbiausia patenkinti poreikius, jis elgiasi vedamas instinktų. Estetinė žmogaus gyvenimo plotmė – tai toks gyvenimo būdas, kada žmogus vadovaujasi tik savo prigimtimi ir kada jis visa savo esybe – polinkiais, siekiais, poreikiais bei jų tenkinimu – yra formuojamas socialinės aplinkos, kurioje gyvena. Kad žmogus pilnavertiškai gyventų gyvenimą estetinėje pakopoje, jis privalo maksimaliai siekti malonumų (šių malonumų tenkinimas yra vienas būdas, kaip kovoti su nuoboduliu, beje, S. Kierkegaardas kalbėjo apie daugelį būdų kovai su juo). Kaip vieną iš būdų malonumui sukelti S.Kierkegaardas siūlo neatplėšti savo pašto tris dienas, kadangi netikėti įvykiai ir jų nujautimas veda į malonumą. Kadangi estetas yra susirūpinęs tik kaip greičiau pasiekti pasitenkinimą, numalšinti savo instinktus, patenkinti ego, ir dėl to, kad jo jaučiami malonumai yra tokie trumpalaikiai, estetiškas žmogus neturi vieningos ir tvirtos struktūros, tvirto gyvenimo pagrindo, kurie veda į tai, kad jam sunku priimti reikiamus, tinkamus sprendimus.

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1390 žodžiai)
  • Universitetas
  • Simona
  • Søren Kierkegaard: Dievo ir žmogaus samprata
    10 - 10 balsai (-ų)
Søren Kierkegaard: Dievo ir žmogaus samprata. (2015 m. Lapkričio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/sren-kierkegaard-dievo-ir-zmogaus-samprata.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 15:33
×