Šriftas


Serifiniai sriftai. Referato sriftas. Grotesko sriftas. Referatas sriftas. Referatas grafinis dizainas word. Speros sriftas. Referatu sriftas. Sriftai kursinis. Beserifiai šriftai. Beserifiniai šriftai.

Vienas iš svarbiausių grafinio dizaino elementų yra šriftas. Humanistinis stilius. Senasis stilius. Pereinamojo stiliaus šriftas. Modernusis stilius. Stačiakampių serifų arba slab serif stilius. Beserifinis stilius. Groteskas. Geometrinis stilius. Humanistinis stilius. Serifiniai, stačiakampių serifų ir beserifiai šriftai. Dekoratyvieji ir ornamentiniai šriftai.

Šrifto forma, dydis ir visi kiti požymiai priklauso, visų pirma, nuo šrifto paskirties, nuo to, kas juo užrašoma. Vienaip užrašysime brėžinio detalės pavadinimą, kitaip — agitacinį šūkį, o dar kitokį šriftą naudosime skelbimui apie jaunimo vakarą. Kiekvienam užrašui galima pritaikyti būdingą šriftą, kuris jau ištolo skelbs žiūrovui apie to užrašo pobūdį.

Tačiau yra visiems šriftams bendras reikalavimas: šriftas turi būti lengvai skaitomas.

Dalis šriftų turi atskirus pavadinimus. Vienų šriftų pavadinimai (blokinis, šešėlinis) nusako šrifto požymį, kitų — nurodo šrifto taikymą (architektūrinis), dar kiti vadinami kūrėjų vardais (Dido, Bodino). O kai kuriems šriftams „vardus“ (Palmira, Forum) suteikė jų kūrėjai, dažnai nepaaiškindami tokio vardo priežasčių.

Kiekvienas šriftas turi ne vieną ir ne du savitus požymius; ypač ryškiai skiriasi vienas nuo kito vadinamieji laisvieji šriftai, bet iš visos gausybės galima išskirti tris pagrindines šriftų grupes: standartinio (normalinio), antikinių ir bokinių šriftų. Apie šiuos ššriftus, ypač standartinį, kalbėsime šiek tiek plačiau.

Tolesnis šrifto stilių vystymasis siejamas su jų klasifikacija. Dauguma tipografijos vadovėlių skirsto šriftus pagal stilių tik nuo 15 a.,kai radosi spauda.

Šriftų klasifikavimo pagal stilių modelis beveik sutampa su istoriniu. Nuo 15 a. iki 20 a. vienas stilius keitė kitą, o nuo 20 a., ėmus taikyti ir interpretuoti senuosius, vienu metu gyvuoja visi šrifto stiliai. Dėl to šiandien jų yra tiek daug.

15 a.. susiformavo pagrindiniai šriftų tipai – vėlesniųjų spaudos šriftų pirmtakai. Apie gotiškąjį kalbėjome anksčiau. Kitas tipas – vadinamasis romėniškasis arba antikva. Nuo Gutenbergo spaudos išradimo kelerius metus dar buvo spausdinama gotiškuoju šriftu, tačiau romėniškasis jį galutinai išstūmė.

1470 m. prancūzų spaustuvininkas Nicholas Jensonas sukūrė antikvą remdamasis karolingų minuskulu ir antikiniu kapitaliniu šriftu. Tai pati geriausia humanistinio šrifto atmaina, iš kurios radosi daugybė šrifto varijantų.

  • Microsoft Word 11 KB
  • 2016 m.
  • 6 puslapiai (1693 žodžiai)
  • Lina
  • Šriftas
    10 - 1 balsai (-ų)
Šriftas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/sriftas.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 23 d. 13:54
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo