SSRS žlugimo priežastys


Vilniaus Universitetas Politikos mokslų katedra. Mantas Žulys. Darbo tikslas. Vakarų politika SSRS atžvilgiu. Sovietų Sąjungos ekonomika. Gorbačiovo reformos. Literatūros sąrašas.


Sovietų Socialistinių Respublikų Sąjungą gyvavo 70 metų (nuo 1922 metų iki 1991 metų) ir driekėsi per Europą ir visą Aziją, ją sudarė 15 respublikų, buvo laikoma viena iš stipriausių pasaulio valstybių ir vadinta supervalstybe, savo karine ir politine galia konkuravo su JAV ir kėlė grėsmę visai Vakarų Europai. „Tačiau SSRS laidotuvių varpai nuskambėjo 1991 metų gruodžio 8-osios vakarą, kai federacijos narės Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas susitarė su Baltarusijos ir Ukrainos prezidentais pakeisti Sovietų Sąjungą sandrauga, kuri nebūtų valstybė“. Šis netikėtas sąjungos skilimas dažnai Vakaruose yra laikomas, kaip kapitalizmo ir demokratijos triumfu, tiesiogiai susijusiu su Reagano (Reagan) ir Thatcher vykdytą politiką ir valdžia. Tačiau tokios nuostatos iš tikrųjų turi mažai sąsajos su faktais, kurie galėtų būti argumentuoti, aplinkybėmis ir vidiniai politiniais veiksniais, kas ir buvo tikrosios Sovietinės imperijos skilimo priežastys. Įsimintinos politikų kalbos ir kritiškas požiūris į komunistines šalis buvo tik šou, skirtas visuomenei, tačiau tai nedarė įtakos režimų perversmui totalitarinėse šalyse, kaip yra įrodyta silpnesnių komunistinių režimų Kuboje ir Rytų Azijoje, kuriems taikomos įvairios ekonominės bei prekybinės sankcijos. Taigi norint suvokti SSRS žlugimo priežastis, jų reikia ieškoti ne Vakarų vykdytoje politikoje ir politikų kalbose, bet pačioje Sovietų Sąjungos istorijoje.

Darbo tikslas – atskleisti Sovietų Socialistinių Respublikų Sąjungos žlugimo priežastis.

Nors dažnai santykiu sudrumstimu tarp SSRS ir JAV kaltininku yra laikomas Reaganas, tačiau iš tiesų prezidentas Carteris pirmasis grįžo prie priešiškos politikos SSRS atžvilgiu, 1979 metais boikotuodamas Maskvos olimpines žaidynes, taip pat ruošdamas ir aprūpindamas partizanus, skirtus pasipriešinti Sovietų invazijai į Afganistaną bei naudodamasis Sovietų Sąjungos galima grėsmė kaip pateisinimu didinant kariuomenes išlaidas. Visgi tai buvo nedidelė įtampa prisiminus ankstesniąsias Šaltojo Karo krizes.

Ankstyvaisiais savo kadencijos metais prezidentas Reaganas stengėsi visuomenei pateikti Sovietų Sąjungą kaip „blogio imperiją“, jog galėtų atsisakyti iki tol vykdytos įtampos mažinimo politikos. Jo kontraversiška politika daugumai kėlė nerimą, kai kurie manė, jog Reagano (Reagan) vykdomą politiką nustums pasaulį atgal į Karibų krizės laikus. Šios baimės kilo, dėl didžiulių Reagano (Reagan) išlaidų kariniam sektoriui, didžioji dalis išlaidų buvo skirta atominiai ginkluotei, prie nerimo prisidėjo ir jo liūdnai pagarsėjusi Strateginės gynybos iniciatyvos (SGI) programa.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2212 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mantas
  • SSRS žlugimo priežastys
    10 - 8 balsai (-ų)
SSRS žlugimo priežastys. (2016 m. Vasario 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/ssrs-zlugimo-priezastys.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 23:53
×