Stacionarių krautuvų klasifikacija ir jų panaudojimas žemės ūkio technologijose


Įvadas. Krautuvų panaudojimas. Stacionarių krautuvų tipai. Transporteriai. Juostiniai transporteriai. Grandikliniai transporteriai. Sraigtiniai transporteriai. Pneumatiniai transporteriai. Elevatoriai. Kaušiniai elevatoriai. Stacionarių krautuvų projektavimas. Išvados. Informacijos šaltiniai. Priedai.


Žemės ūkio darbus vis labiau palengvina naujos technologijos, kurių pagalba ne tik našiau ir kokybiškiau dirbama žemė, bet ir gaunamas didesnis derlius. Norint transportuoti ar perkelti gautą produkciją pasitelkiamos transportavimo mašinos – tai plačiai naudojamos žemės ūkio mašinos, skirtos birių ir kitų krovinių transportavimui. Transportavimo mašinos skirstomos pagal konstrukciją, veikimo principą, krovinio judėjimą, paskirtį, energijos šaltinį. Jos gali būti pernešamos, pervežamos, stacionarios ir įmontuotos į kitas sudėtingas mašinas. Pagal veikimo principą biriems kroviniams transportuoti skirti įrengimai skirstomi į transportavimo mašinas su lanksčiu traukos elementu arba mašinas be lankstaus traukos elemento. Lankstųjį traukos elementą turinčios mašinos krovinius iš vienos vietos į kitą perkelia judančia juosta (juostiniai transporteriai, juostiniai kaušiniai elevatoriai) arba grandine traukiamu darbo įrankiu (grandikliu, kaušeliu). Transportavimo mašinose be lankstaus traukos elemento medžiaga pernešama sraigtiniuose, pneumatiniuose arba hidrauliniuose transporteriuose. Projektuojamų transportavimo įrenginių tipas, jų konstrukciniai rodikliai priklauso nuo transportuojamų krovinių fizinių ir mechaninių savybių bei krovinių srauto.

Darbo tikslas: apžvelgti stacionarių krautuvų klasifikacija ir jų panaudojimą žemės ūkio technologijose.

Krovimo mašinos žemės ūkyje užimą svarbią vietą. Nuimant derlių reikia pakrauti ir suvežti šiaudus, grūdus, šakniavaisius. Į mėšlakrates grandininiais transporteriais kraunamas ir į laukus vežamas mėšlas. Statyboms transportuojamos plytos, cementas. Tręšiant laukus maišai užpildomi trąšomis. Visi šie darbai atliekami įvairiais krautuvais, transporteriais, elevatoriais ir kitomis priemonėmis.

Plačiausiai naudojami juostiniai transporteriai, nes jie tinka įvairių produktų transportavimui: kalnakasyboje – naudingų iškasenų transportavimui. Žemės ūkyje ir gyvulininkystėje – bulvių, kukurūzų burbuolių, šaltalankių, siloso, cukrinių runkelių išspaudų, mėšlo transportavimui. Geležinkelio ir vandens transporte – grūdinių krovinių, trąšų, smulkios anglies, smėlio pakrovime ir iškrovime.

Sraigtiniai transporteriai naudojami chemijos, maisto ir kitose pramonės šakose – biriems, sausiems, dulkėtiems, smulkiagrūdžiams ir kitiems smulkiems kroviniams transportuoti.

Elevatoriai naudojami chemijos, metalurgijos, mašinų, statybinių medžiagų transportavime. Projektuojami kartu su grūdų bokštais sandėliuose, pakrovimo ir iškrovimo vietose.

Grandiklinių transporterių panaudojimas taip pat platus: mašinų gamyboje – metalo drožlių transportavimui. Chemijos pramonėje – kalcio karbidų, kalkių, anglies atliekų, granuliuotų suodžių, trąšų, cheminių nuodų transportavimui. Maisto pramonėje – grūdų, kruopinių kultūrų, miltų, kombinuotųjų pašarų transportavimui. Energetikos pramonėje – smulkių anglies dalelių, frezuotų durpių, akmens anglies, katilinių dulkių ir pelenų transportavimui. Statybinių medžiagų pramonėje – sauso molio, smulkaus žvyro, kalkių, kreidos, cemento, smėlio, malto akmens ir kitų medžiagų transportavimui.

Transporteriai, elevatoriai ir keltuvai, pagal paskirtį grupuojami į stacionarius, kilnojamuosius bei įmontuojamus į kitas mašinas. Pagal darbo ir veikimo principą krautuvai skirstomi į periodinio ir tolydinio veikimo krautuvus.

Periodiniais krautuvais atliekami darbai, kurie kartojasi tam tikrais laiko tarpais. Tokie krautuvai paimą krovinį, jį neša į paskirties vietą, iškrauna, po to vėl ima naują krovinį. Ir taip ciklas kartojamas. Šio tipo krautuvams priskiriami frontaliniai ir strėliniai krautuvai.

Tolydiniai krautuvai dažniausiai naudojami įvairiuose sandėliuose. Jie tuo pačiu metu paima krovinį, jį neša ir iškrauna. Tolydinio veikimo krautuvams priklauso elevatoriai ir transporteriai.

Žemės ūkyje naudojami transporteriai skirstomi į mechaninius ir pneumatinius transporterius. Jie gali transportuoti krovinį įvairiomis padėtimis (horizontaliai, vertikaliai ar nuožulniai). Transporteriai naudojami kaip atskiri įrenginiai arba kaip kitų mašinų dalys.

  • Žemės ūkis Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 3495 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (4010 žodžiai)
  • Kolegija
  • Jonas
  • Stacionarių krautuvų klasifikacija ir jų panaudojimas žemės ūkio technologijose
    10 - 3 balsai (-ų)
Stacionarių krautuvų klasifikacija ir jų panaudojimas žemės ūkio technologijose. (2017 m. Kovo 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/stacionariu-krautuvu-klasifikacija-ir-ju-panaudojimas-zemes-ukio-technologijose.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 20:54
×