Stafilokokai


Maisto žaliavų ir produktų užkrėstumas S. aureus bakterijomis ir poveikis visuomenės sveikatingumui. Charakteristika. Morfologija. Biologinės savybės. Atsparumas. Paplitimas. Stafilokokų nustatymas ir identifikavimas. Sukėlėjai. Infekcijos šaltinis. Apsinuodijimas. Simptomai. Maisto produktai ir žaliavos dažniausiai užkrėstos S. aureus. Sukeliamos infekcijos. Hospitalizacija. Žmonių sergamumas ir mirštamumas dėl. S. aureus užkrėsto maisto vartojimo. Prevencija. Pagrindinės prevencinės priemonės.

Maisto žaliavų ir produktų užkrėstumas S. aureus bakterijomis ir poveikis visuomenės sveikatingumui.

Staphylococcus aureus priklauso Micrococcaceae šeimai, Staphylococcus genčiai. Stafilokokai gamtoje labai paplitę. Jų randama ore, ant žmonių ir gyvulių odos, gleivinės. S.aureus atrado P. Kohas 1880 m išskyrė L.Pasteras.

Tai sferiškos (0,5-1,5 μm), gramteigiamos, nejudrios, besporės bakterijos. Bakterijos neformuoja sporų.

S.aureus - pagrindinis pūlingų infekcijų ir apsinuodijimų sukėlėjas. Stafilokokai yra fakultatyvūs anaerobai. Gerai auga universaliose mitybinėse terpėse, esant 35-40˚ C temperatūrai Optimalus pH 7,0-7,5. Pridėjus į terpę gliukozės ar kraujo, augimas suintensyvėja. Stafilokokai gali daugintis ir gaminti toksinus įvairiose medžiagose. S. aureus yra katalazei teigiamas tuo galima pasinaudoti norint atskirti stafilokokus nuo enterokokų ir streptokokų. Fermentuoja manitolį anaerobinėmis sąlygomis. Auksiniame stafilokoke randamas baltymas A (mažamolekulis baltymas), turintis įtakos atsparumui fagocitozei, taip pat polisacharidas A. Gleives gaminančiuose auksinio stafilokoko kamienuose nustatytas ir kapsulinis polipeptidinis antigenas. Dauguma patogeninių stafilokokų kraujo agare apie kolonijas sudaro hemolizės zoną. Staphylococcus aureus yra svarbus patogeninis organizmas, kuris išskiria toksinus. S. aureus išskiriami enterotoksinai yra greitai veikiantys toksinai.

Jie atsparūs išorės poveikiams 70 °C temperatūroje išbūna gyvybingi iki 1 h. Silpnai juos veikia saulės šviesa, tiesioginiai saulės spinduliai juos užmuša tik per kelias valandas. Išdžiūvę išbūna gyvi iki 6 mėn.

  • Medicina Skaidrės
  • MS PowerPoint 978 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (1448 žodžiai)
  • Gabija
  • Stafilokokai
    10 - 10 balsai (-ų)
Stafilokokai. (2015 m. Gruodžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/stafilokokai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 23:05
×