Stalo etiketas referatas


Įvadas. Stalo serviravimo būdai ir principai. Stalo pasirinkimas. Staltiesės pasirinkimas. Etiketą atitinkantis stalo serviravimas. Stalo įrankių išdėstymas. Higieninės servetėlės. Stalo kortelės. Žvakės stalo serviravime, interjere. Valgiaraštis Jūsų pobūviui. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.

Darbo tikslas: atskleisti šių laikų stalo serviravimo bei etiketo pagrindus.

Darbo uždaviniai:

Supažindinti su stalo etiketo pagrindais;

Apibūdinti šiuolaikinius stalo serviravimo įrankius bei jų išdėstymą;

Pateikti tai, kas svarbiausia serviruojant stalą.

Šiuolaikinei serviruotei būdingas dalykiškas, paprastas stilius. Indai, įrankiai, servetėlės, visas stalo apipavidalinimas – saikingas. Daiktai išdėstomi pagal tam tikras taisykles, kiekvienas jų turi tiksliai nustatytą vietą.

Svarbiausia serviravimo taisyklė – laikantis vienovės, naudoti vieno komplekto indus, derinti prie jų staltieses, servetėles ir kitus įrankius.

Pirmiausia ant stalo tiesiamas minkštas audinys, kuris apsaugo stalo paviršių nuo karščio, dėmių ir t.t. Šis audinys turi būti 3 cm ilgesnis ir platesnis už stalo paviršių.

Po to tiesiama staltiesė, kuri turi būti nukarusi iš visų pusių vienodai 25 – 30 cm. Kai staltiesės matmenys neatitinka stalo matmenų, tuomet bent priešingų pusių staltiesės kraštai turi būti nukarę vienodai. Tvarkingai užtiestos staltiesės kampai turi dengti stalo kojas. Jei staltiesės viduryje yra raštas, jis turi būti stalo centre.

Jei palikta neišlyginta išilginė staltiesės sulenkimo linija, ji turi eiti per stalo centrą lygiagrečiai stalo kraštui (lenkimu į viršų). Apskritam ar ovaliam stalui nebūtina turėti specialią staltiesę, tai yra apskritą ar ovalią. Apskritą stalą galima uždengti kvadratine, o ovalų – keturkampe staltiese.

Pagrindinė lėkštė (padėklinė, sekli ar užkandžių) dedama 2 cm nuo stalo krašto. Iš abiejų stalo pusių lėkštės dedamos simetriškai. Galima vieną ant kitos sudėti ir kelias lėkštes, bet paprastai ne daugiau kaip 3. Porceliano, stiklo ar metalinė padėklinė lėkštė naudojama tik kaip dekoratyvus padėklas, kitoms lėkštėms, iš jos nevalgoma. Į šią lėkštę įtiesiama servetėlė (medvilninė), kurios kraštai neturi matytis. Pradinėje serviruotėje į padėklinę lėkštę dedama sekli ar užkandžių lėkštė.

Padėjus pagrindinę lėkštę, galima dėti duonos lėkštelę. Tačiau kol nepadėti įrankiai, tiksliai numatyti jos vietą yra sunku. Todėl racionaliau ją dėti jau sudėjus visus įrankius.

Šalia pagrindinės lėkštės įrankiai dedami tokia tvarka: dešinėje peiliai ašmenimis į lėkštę ir šaukštas sriubai, kairėje šakutės. Arčiausiai lėkštės dedami didieji įrankiai, kuriais valgomas pagrindinis patiekalas.

Sriubos šaukštas ant stalo dedamas didžiojo peilio dešinėje (jeigu patiekiama ir žuvis, tai žuvies peilio dešinėje).

Jeigu valgymo pradžioje numatoma patiekti užkandžius, dešinėje pusėje dedamas užkandžių peilis, kairėje – šakutė. Šie įrankiai yra toliausiai nuo lėkštės, jais ir pradedama valgyti. Visi peiliai šalia lėkštės dedami tiesia linija 2 cm atstumu nuo stalo krašto kaip ir lėkštės.

Dedant šakutes, antrąją šakutę galima pastumti šiek tiek aukščiau, kad jos dantukai būtų ties viršutiniu lėkštės kraštu.

Dešinėje lėkštės pusėje nededama daugiau kaip keturi vienetai įrankių (trys peiliai ir šaukštas), o kairėje – ne daugiau kaip trys šakutės.

Tokią serviruotę galima “susiaurinti”, paskutinę įrankių porą padėjus į lėkštę. Šie įrankiai sukryžiuojami, juos galima pridengti servetėle. Tokiu atveju valgyti pradedama įrankiais, esančiais lėkštėje.

Įrankiai desertui, vaisiams dedami virš lėkštės. Arčiau lėkštės koteliu į kairę pusę dedama šakutė, už jos koteliu į dešinę – deserto šaukštas.

Serviruojant stalą tik saldiems patiekalams, deserto lėkštė dedama kaip pagrindinė 2 cm atstumu nuo stalo krašto, o įrankiai įprasta tvarka – lėkštės dešinėje ir kairėje.

Arbatos ar kavos puodelio vieta dešinėje lėkštės pusėje šiek tiek aukščiau. Puodelio ąselė pasukama į dešinę, šaukštelis cukrui pamaišyti dedamas šalia puodelio ant lėkštelės koteliu į dešinę.

  • Etika Referatas
  • Microsoft Word 719 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3377 žodžiai)
  • Kolegija
  • Laura
  • Stalo etiketas referatas
    10 - 10 balsai (-ų)
Stalo etiketas referatas. (2015 m. Gegužės 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/stalo-etiketas-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 04:29
×