Statistika. Užsienio investicijos Vilniaus apskrityje



Lietuvos ekonomika šiuo metu yra kūrimosi stadijoje. Perėjimas iš planinės ekonomikos prie laisvos rinkos ekonomikos sąlygojo didelius pokyčius, kurių pasėkoje Lietuvos ūkį reikia kurti iš naujo.
Vienas svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos šalies ūkio plėtotei bei ekonomikos pokyčiams, yra investicijos. Lietuvoje skatinamos tiek vidaus, tiek užsienio investicijos, kurios tiesiogiai veikia ekonomikos sektorių.
Investicijų analizė bei poveikis kitiems ekonomikos rodikliams plačiai nagrinėjami mokslinėje literatūroje. Šie klausimai dažnai aptariami įvairiose mokslinėse konferencijose, kuriose nagrinėjami su šalies ekonomika susiję klausimai.
šiame darbe analizuojami tiesioginių užsienio investicijų teoriniai aspektai bei situacija Lietuvoje po nepriklausomybės atkūrimo.
Analizė atliekama naudojant statistinius duomenų tyrimo metodus: dinaminę ir struktūrinę analizę, koreliacinę analiinvesticijų į šalies ūkį analizė atliekama remiantis statistikos departamento prie Lietuvos respublikos vyriausybės pateikiamais statistiniais duomenimis.
Kaip matyti lentelėje, tiesioginės užsienio investicijos turi ryškią didėjimo tendenciją – nuo 1996 metų jos padidėjo nuo 1406 mln. Lt iki 13699 mln. Lt,aukščiau esančios lentelės duomenys rodo, jog tiesioginės užsienio investicijos didėja kiekvienais metais, tačiau prieaugio tempai mažėja – jei 1996 metais investicijos padidėjo 99,22 %, lyginant su prieš tai buvusiais metais, tai 2002 m. Investicijos padidėjo tik 23,65 %. Tai yra suprantama, nes 1995 metai – tai investicijų į Lietuvos ūkį pradžia. 2002 metais absoliutine išraiška investicijų prieaugis buvo didžiausias per visą analizuojamą laikotarpį, tačiau procentine išraiška šis prieaugis yra gerokai mažesnis nei 1995tiesioginės užsienio investicijos į Lietuvos ūkį 1995 – 2002 metais (Lietuvos statistikos departamentas, 2005).
Tiesioginės užsienio investicijos į Lietuvos ūkį dažniausiai pritraukiamos iš vakarų europos šalių – danijos, švedijos, vokietijos. lentelėje pateikiama statistinė informacija apie didžiausias tiesiogines investicijas skiriančiaskaip matyti iš lentelės, 2000 – 2002 metais į šalies ūkį daugiausiai investavo keturios valstybės: švedija, jav, vokietija ir danija. Kitos šalys investavo gerokai mažiau. pav. Pateikta investicijų struktūra pagal šalis investuotojas rodo, jog minėtų keturių šalių investicijos į Lietuvą sudaro apie 50 % visų investicijų: 2000 metais – 48,2 %, 2001 metais – 52,8 % ir 2002 metais – 52,2 %.
- Microsoft Word 117 KB
- 2012 m.
- 30 puslapių (3979 žodžiai)
- Universitetas
- Faustina
-