Statistikos samprata


Statistikos samprata. Statistikos organizavimas. Statistikos kilmė. Statistikos mokslo pradininkai. Statistikos mokslo objektas. Statistikos metodas. Statistikos organizavimas, jos veiklos principai ir funkcijos.

Statistika yra paties gyvenimo pasekmė, o svarbesnėmis jos atsiradimo priežastimis laikomi karai ir susikūrusios valstybės. Pirmosios statistikos operacijos buvo gana primityvios. Žinomi ir pirmieji gyventojų surašymai. Vykstant religiniams karams (I – XIVa.) bei suirus centralizuotoms valstybėms, statistinių darbų apimtys sumažėja, o kai kur ir visai išnyksta. Vėliau vėl susikūrus centralizuotoms valstybėms, vystantis piniginiams, prekiniams santykiams statistinių darbų apimtys didėja, plečiasi nagrinėjamų objektų ratas. Greta gyventojų surašymų atsiranda turto, prievolių, verslų surašymai. Lietuvoje pirmieji gyventojų surašymai jau žinomi 15a. pradžioje, tačiau duomenų iš tų surašymų nėra išlikusių. Žymiausiu to meto Lietuvos gyventojų surašymu laikomas Popis Zemsky vadinamas surašymas, įvykęs 1528 m. Jo metu pirmą kartą buvo surašyti vaikai ir moterys. Surašyme nebuvo surašyti tik žydų tautybės gyventojai, nes jie nedalyvavo kare. Pirmasis tiesioginis ir visuotinis gyventojų surašymas Lietuvoje įvyko 1897m. Paskutinis gyventojų Lietuvoje surašymas atliktas 2011m. Lietuvoje taip pat atlikti 3 žemės ūkio surašymai. Pirmasis iš jų įvyko 1930m., antrasis – 2003 m., o paskutinis 2010m.

  • Adobe PDF 364 KB
  • 2013 m.
  • 8 puslapiai
  • Universitetas
  • Adomas
  • Statistikos samprata
    9 - 1 balsai (-ų)
Statistikos samprata. (2013 m. Spalio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/statistikos-samprata.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 16 d. 07:40
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo