Statybinės mechanikos pagrindų konspektas


TEORINĖ DALIS BILIETAI Strypinės sistemos laisvės laipsnių skaičius ir pastovumo tikrinimas. Trijų lankstų arkos vidinės jėgos ir jų diagramos. Bemomentinė arka. Sudėtingas. Pagrindinės sistemos parinkimas skaičiuojant jėgų metodu. Paprasčiausi rėmai ir jų vidinės jėgos – lenkimo momentų , skersinių jėgų , ašinių jėgų diagramos. Išorinių jėgų darbas tamprios jėgos darbas , jėgų poros darbas. Statiškai neišsprendžiamos sistemos. Statinio neišsprendžiamumo laipsnis. Sudėtinių rėmų ir sudėtingų rėmų skaičiavimas. Normaliniai įtempiai tempiamose ir lenkiamose sijose. Jėgų metodo kanoninės lygtys. Dagiaatramės statiškai išsprendžiamos sijos , skaičiavimo metodas. Tangentiniai įtempiai lenkiamose sijose. Suminė momentų diagrama ir jos deformacinė kontrolė. Infliuentės sąvoka ir paprasčiausių sijų infliuentės. Vidinių jėgų darbas tempiamuose , lenkiamuose ir kerpamuose strypuose. Jėgų metodas kai strypų standumai skirtingi. Daugiaatramių sijų infliuentės. Darbų ryšio ( Betti ) teorema. Simetrinių rėmų sprendimas. Kanoninė lygtis šiuo atveju. Jėgų sistemos ir išskirstyto krūvio poveikio radimas naudojant infliuentę. Poslinkių ryšio ( Maksvelo ) teorema. Pavyzdžiai su gembe ir dviatrame sija. Rėmų sprendimas pasikeitus temperatūrai ir nusėdus atramoms. Nesupratau tai nereikia. Infliuentė mazginės apkrovos atveju. Reakcijų ryšio teorema. Poslinkių metodo pagrindinė sistema ir kanoninės lygtys. Plokščios santvaros kinematinė analizė ir prielaidos , daromos prieš santvaros skaičiavimą. Poslinkiai nuo apkrovos ( Moro integralai Sudėtingas išvedimas. Poslinkių metodo esminės prielaidos ir nežinomųjų skaičius.


Laisvės laipsnių skaičiaus formulė: L=3G-2Š-C . G-grandžių skaičius, Š-šarnyrų arba lankstų skaičius, C-atraminių ryšių skaičius. Pagal šį laisvės laipsnių skaičių galima nustatyti stypinės sistemos išsprendžiamumą. Jeigu L>0, tai sistema yra judri. L=0, tai sistema yra statiškai išsprendžiama, L<0, tai statiškai neišsprendžiama. Santvarose laisvės laipsnius skaičiuojame pagal formulę: L=2M-S-C . M-mazgų skaičius, S-strypų skaičius, C-atraminių ryšių skaičius. Su išsprendžiamumu taip pat kaip prieš tai. Kad sistema būtų pastovi sistemoje ryšiai turi būti išsidėstę taip, kad neitų vienoje tiesėje, nes tada vyksta akimirksninis kintamumas. Sistema bus pastovi jei ryšiai sudarys trikampį, arba tiesiog standus įtvirtinimas išlaiko vieną grandį. Santvaroje pastovumas tikrinamas sudarant trikampiukus ir vis prie trikampių prijungiant mazgą su dviem šarnyrais kol sudarome visą santvaros bloką(čia kaip 3n.d. kinematinė analizė).

Arkos vidinės jėgos, t.y. įražos, skaičiuojamos panašiai kaip sijos arba rėmo. Skirtumas tik tas, kad, jei arka kreiva, tai kiekvieno taško liestinė ir normalė braižomos skirtingų krypčių, kaip parodyta paveikslėlyje.

M0 gaunamas sutapatinus arką į paprastą siją ir parašius momentų lygtį apie tą patį tašką.

N ir V gaunami tokiu pat metodu kaip ir momentą tik rašome dabar sumines lygtis į liestinės ir normalės kryptis atitinkamai ko ieškome.

Yra du svarbiausi reikalavimai renkantis pagrindinę sistemą: tai pagrindinė konstrukcija turi būti statiškai išsprendžiama, bet nė viena jos dalis negali būti judri.

Panaikiname ryšius, kad sistema taptų išsprendžiama, kad laisvės laipsnių būtų 0. (4n.d. jėgų metodas).

Paprasčiausiu rėmu galime laikyti vienatramį gembinį rėmą arba dviatramį rėmą (paveikslėlyje 1-2 strypas, gembinis arba dviatramis). Jeigu pridedam ir 3-4 dalį prie 1-2 dalies tada gauname sudėtingą rėmą.

Tai vidinės jėgos yra lenkimo momentas, skersinė jėga ir ašinė jėga kai perpjauname strypą betkurioje vietoje. Atsiranda M Q N jėgos. Diagramas braižome tiesiog rašydami tam tikras pusiausvyros lygtis.

Momentų diagramoje būna šuolis ties momentu lygus momento dydžiui, taip pat ties sloginiu momentų diagramoje brėžiame parabolę. Skersinių jėgų diagramoje ties koncentruoja jėga yra šuolis lygus tos jėgos dydžiui.

Jėga atlieka darbą tik tada kai juda. Tamprios jėgos t.y. tokios, kurių didumas proporcingas keliui arba poslinkiui u.

Momentas, arba jėgų pora, kurios momentas M, pasislinkdamas į bet kurią pusę darbo neatliks. Jeigu parodytą porą paslinksim į viršų, tai kairioji jėga atliks teigiamą, o dešinioji neigiamą darbą – visas darbas bus lygus nuliui. Slinkdami į dešine ar kairę, nė viena jėga neatliks darbo, nes jėgos bus statmenos poslinkiui. Jėgų pora atliks darbą tik kai pasisuks.

Statiškai neišsprendžiamos sistemos tai tokios sistemos kurios turi neigiamą laisvės laipsnių skaičių L=3G-2Š-C (L<0). Statinio neišsprendžiamumo laipsnis tai k=-L . Šis laipsnis parodo kiek per daug nežinomųjų yra mūsų konstrukcijoje.

Sudėtingas rėmas pavaizduotas paveikslėlyje. Tai toks rėmas, kai prie gembinio ar dviatramio rėmo yra prijungta dar viena rėma dalis.

Skaičiuojant sudėtingus rėmus visu pirma susiskirstome rėmą į eiles (1 eilės, 2 eilės ir t.t.). Pradedam skaičiuoti nuo aukščiausios eilės, susirandam šarnyrines reakcijas( V ir H kaip per 1 ir 2 n.d.) ir toliau skaičiuojame visas atramas ir tada galime braižyti diagramas.

Įtempį galime apibūdinti kaip apkrovos intensyvumą. Tempiamose sijose normaliniai įtempiai yra tolygūs ir jų didumas yra

  • Microsoft Word 1099 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2831 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ieva
  • Statybinės mechanikos pagrindų konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Statybinės mechanikos pagrindų konspektas . (2018 m. Vasario 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/statybines-mechanikos-pagrindu-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 06 d. 05:16
×
116 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo