Statybinių medžiagų ir statybos pramonė Lietuvoje


Įžanga. Statybinių medžiagų gamybos žaliavos. Sieninės statybinės medžiagos. Rišamosios medžiagos. Gelžbetonio gaminiai. Nerūdinių medžiagų gamyba. Įvairių kitų statybinių medžiagų gamyba. Stogų dangos medžiagos. Statybos pramonė. Pelnas. Išvados.

Lietuvos TSR industrializavimo tempai, gyventojų aprūpinimas butais, kolūkinių gyvenviečių statyba, transporto kelių teisimas priklausė nuo to, kaip bus išplėsta statybinių medžiagų pramonė. Šie tempai turėjo ne tik atitikti kapitalinės statybos tempus, bet ir šiek tiek juos pralenkti. Nesukūrus stiprios statybinių medžiagų pramonės ir statybinės industrijos, būtų buvę neįmanoma sparčiai ugdyti pramonės ir kitų liaudies ūkio šakų.

Plečiantis statybos – montavimo darbams, buvo specializuojamos statybos organizacijos, vis labiau mechanizuojami darbai. Specializavus ir mechanizavus darbus, jau 1956 metais LTSR Statybos ministerijos organizacijos pirmą kartą baigė ūkinės veiklos metus gaudamos pelną. Nuo to laiko statybos organizacijų gaunamas pelnas nuolat didėjo. 1970 metais jo buvo gauta 14.2 milijono rublių. Iš viso per 25 metus Statybos ministerijos organizacijos gavo pelno 141 milijoną rublių

Statybinių medžiagų pramonės vystymas dideliu mastu prisidėjo prie visų liaudies ūkio šakų vystymo bei gyventojų kultūrinių buitinių sąlygų gerinimo. Nepaisant didžiulių materialinių nuostolių, padarytų fašistinės okupacijos, spartus statybinių medžiagų pramonės vystymas įgalino per trumpą pokario laikotarpį ne tik atstatyti sugriautas, bet ir pastatyti šimtus naujų įmonių, mokymo ir gydymo įstaigų. Ypač sparčiai didėjo gyvenamųjų namų statyba miestuose ir kaimo vietovėse. Tokį spartų vystymą leido pakankamai gera vietinė žaliavų bazė. Dauguma gamyklų pirmaisiais pokariniais penkmečiais buvo statomos netoli žaliavų telkinių.

Ypatingai didelę reikšmę Lietuvos TSR liaudies ūkio išsivystymui turėjo savo cemento gamybos sukūrimas, t.y. pradėjus gaminti cementą, susidarė galimybės organizuoti surenkamojo gelžbetonio, šiferio, stambių sieninių blokų, apdailos ir pertvarų plytų gamybą.

Po karo, broliškoms respublikoms padedant, iš esmės naujai buvo pradėta kurti statybinių medžiagų pramonė. Rekonstruotos plytinės, pastatyta naujų (1978 metais jų buvo 17, 12 iš jų – keraminių plytų). Sparčiai augo plytų, kalkių, drenažo vamzdžių, minkštosios stogo dangos gamyba. Statybose įsivyravo gelžbetonio konstrukcijos.

Statyboje ir statybinių medžiagų pramonėje kasmet vyko labai svarbūs ir reikšmingi kokybiniai bei kiekybiniai pakitimai: atiduoti naudoti papildomi pajėgumai, rikiuotėn stojo daug naujų gelžbetonio ir betono gamyklų, namų statybos kombinatų.

  • Statyba Referatas
  • Microsoft Word 16 KB
  • 2016 m.
  • 8 puslapiai (1858 žodžiai)
  • Mantas
  • Statybinių medžiagų ir statybos pramonė Lietuvoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Statybinių medžiagų ir statybos pramonė Lietuvoje. (2014 m. Balandžio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/statybiniu-medziagu-ir-statybos-pramone-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 10:26
×