Statybos procesai konspektas


Keletas Lietuvos statinių pavyzdžių. Vilniaus šiluminė elektrinė. Kauno sporto halė. Ignalinos atominė elektrinė. Vilniaus televizijos bokštas.


Statybos technologija turi ryšį su: matematika, chemija, fizika ir kt. Ergonomika nagrinėja darbo judesį ir darbo veiksmą. Procesų technologija nagrinėja darbo operacijas, darbo procesus, kompleksinius procesus. Pastatų statybos technologija nagrinėja pastatų statybą. Statybos vadyba nagrinėja statybinių firmų darbo organizavimą, tarpusavio santykius ir santykius su kitomis organizacijomis.

Kaune XIX amžiaus antroje pusėje - XX amžiaus pradžioje pastatyta gana daug pramoninių statinių. Jų sankaupos buvo išsidėstę Karmelitų, Šančių rajonuose, prie Jonavos gatvės ir turėjo įtakos šių miesto dalių urbanistiniam peizažui. Architektūros požiūriu vertingiausi XIX amžiaus pabaigos ir XX amžiaus pradžios objektai yra Šmidtų bei Tilmansų fabrikuose.

Palaipsniui gerėjo pramoninės architektūros estetinė išraiška. Ketvirtojo dešimtmečio Lietuvos architektūroje jau buvo įsigalėję tarptautiniai standartai, klestėjo modernizmas, užaugo nauja specialistų, išsilavinusių Vakaruose karta. Vertingais pramonės statiniais reikėtų laikyti V.Landsbergio-Žemkalnio 1936 metais suprojektuotą "Pienocentro" centrinę pieninę Kaune, 1938 metais perstatytą įmonę "Kauno audiniai" , Panevėžio, Marijampolės ir Pavenčių cukraus fabrikus, statytus pagal kartotinį projektą, 1928-1929 metais Klaipėdoje iškilusią elektrinę, H.Reissmanno modernistinės estetikos statinius Klaipėdoje, P.Markūno suprojektuotus Kauno, Šiaulių, Panevėžio elevatorius, šaldytuvų ir skerdyklų pastatus, Klaipėdos uosto sandėlį.

Suklestėjęs modernizmas, šiuolaikinės konstrukcijos bei technologijos rodo, kad konstrukcinės ir architektūrinės minties požiūriu tarpukario pramoninė architektūra atitiko europinius standartus.

Gerai organizavus statybos gamybą, objektas baigiamas laiku, sunaudojamos minimalios lėšos ir ištekliai, gaunama geros kokybės galutinė produkcija – užbaigtas pastatas. Pastato gyvavimo ciklas susideda iš 6 etapų:

Statybos procesu vadinama visuma darbo operacijų, kurias atlieka pastovios sudėties darbininkų grandis nustatytu technologiniu nuoseklumu.

Pagrindinių darbų etapas. Šio etapo darbus galima suskirstyti į tris pagrindinius srautus: požeminės pastato dalies darbai (pamatų duobės, tranšėjų kasimas, konstrukcijų montavimas, inžinerinių tinklų klojimas, pamatų užpylimas gruntu ir pan.); antžeminės pastato dalies darbai, technologinių įrenginių montavimas ir derinimas, santechniniai darbai ir pan.; apdailos darbai pastato viduje ir pastato aplinkos tvarkymas.

ARBA: tai rangovas, kuriam kitas rangovas pavedė atlikti darbus, kurių pats atlikti negali, nemoka ar nenori.

Dažniausiai statyboje darbininkai dirba kolektyvais - brigadomis, grandimis. Nuo 2 iki 3 darbininkų sudaro grandį, tai yra minimali statybos ląstelė. 3-4 grandys - jau brigada, kuriai vadovauja brigadininkas, tai žmogus, kuris mažiau dirba, o daugiau vadovauja (brigada 10- 25 žmonių). Brigados gali būti specializuotos ir kompleksinės.

2 - 4 brigadoms vienoje statybvitėje jau vadovauja meistras, darbų vadovas. Visam objektui vadovauja statinio statybos vadovas, kai yra nuo 5 iki 10 statinio statybos vadovų, dirbančių skirtinguose objektuose, tai jau tampa UAB.

Pagal atlikimo technologiją ir organizavimo pobūdį tarpusavy susieti, vienu kartu atliekami statybos procesai, kurių rezultatas – pagaminta statybos produkcija (konstrukcinis elementas, statinio dalis), vadinami statybos darbais (kompleksiniais statybos procesais)

Statybos darbų įvardijimas priklauso nuo naudojamų medžiagų arba konstrukcinių statybos produkcijos elementų. Pirmuoju atveju tai žemės, betono, mūro ir kiti darbai; antruoju atveju – stogo, izoliavomo, apdailos ir kiti.

Montatavimo darbai – tai visuma gamybinių operacijų, kurių metų į projektinę padėtį pastatomos ir sujungiamos statybinės konstrukcijos, vamzdynų detalės, technoliginių įrenginių mazgai. Todėl montavimo darbai skirstomi į statybinių konstrukcijų (gelžbetoninių, metalinių medinių ir kt.), santechnikos sistemų (vandetiekio, kanalizacijos, šildymo, vėdinimo ir kt.), elektrotechnikos įrangos (apšvietimo, jėgainės įrangos, automatikos ir kt.), technologinių įrenginių montavimo ir derinimo darbus.

  • Microsoft Word 376 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (6711 žodžiai)
  • Universitetas
  • Agne
  • Statybos procesai konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Statybos procesai konspektas . (2017 m. Rugsėjo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/statybos-procesai-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 17 d. 15:58
×