Stebėjimo ir interviu praktikumas Respondento jausmai, patyrus artimo draugo netektį


Įvadas. Tyrimo metodika. Respondento aprašymas. Duomenų rinkimo būdai. Tyrimo eiga. Duomenų analizė. Rezultatai. Gedėjimo etapai. Kitų jausmų išgyvenimai. Išvados. Literatūra. Priedai.


Kokybinio tyrimo duomenims rinkti dažniausiai naudojamos strategijos yra interviu ir stebėjimas. Psichologijoje pagrindinis duomenų rinkimo būdas yra interviu. Interviu mes galime rekonstruoti tuos įvykius, kuriuose mums neteko dalyvauti

Interviu vyksta mažiausiai tarp dviejų asmenų: tyrėjo ir respondento. (Girdzijauskienė, p.9).

Šiame tyrime buvo atliktas pusiau struktūruotas interviu, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti, kaip respondentas išgyveno artimo žmogaus netektį.

neigimas. Pirmieji jausmai, išgirdus apie netektį, yra šokas, sustingimas ir negalėjimas patikėti. Šoko stiprumas priklauso nuo to, kiek mums netikėta žinia apie mirtį. Jei žmogus miršta staiga, paprastai šokas būna stipresnis. Vieni žmonės svarsto, kaip tai galėjo nutikti, kiti verkia, dar treti tyli lyg sustingę. Pirmiausia mirtį mes priimam protu, o ne jausmais. Nors protu suvokiame netektį, jausmais bandome nuneigti. Pirmoji gedėjimo fazė gali trukti nuo keleto valandų iki savaitės (Barštienė, p.83).

Pirmoji reakcija į mirtį visada susijusi su nerimu, kartais ir panika, Atsiranda jausmas “lyg užšaldytas”, “viską dariau kaip robotas’. ,,Šoko fazėje galimi ir afektai, nekontroliuojami stiprių jausmų proveržiai – raudojimo, dejavimo, riksmo, tylėjimo” (Polukordienė, p.50). O.K.Polukordienė rašo, kad jeigu žmogus nedalyvauja mirštant artimajam, į atmintį įsirėžia pranešimo apie mirtį momentas. Tokiu atveju žmogus nori sužinoti, kaip mirė artimas žmogus, ar jam skaudėjo, kokie buvo jo paskutiniai žodžiai. Išgyvenant sielvarto krizę, kyla klausimai: kaip jis galėjo mus palikti? Netekusysis ieško kaltų. Artimo žmogaus mirtis pažadina mirties baimę, primena mūsų pačių mirtį (Polukordienė, p. 19).

Trečioji gedėjimo fazė – ieškojimo ir atsiskyrimo. Šioje fazėje bandome ieškoti mirusiojo, kurio jau nebėra. Sapnuose mirusįjį regime gyvą, kalbamės su juo. Sapnais mes bandome išvengti galutinio susitaikymo su netektimi. Kartais ieškojimas pasireiškia vidiniu dialogu: vyksta pokalbis su mirusiuoju. Tai – dar viena galimybė pasikalbėti su tuo, kurio nebėra.,,Šią iešojimo ir išsiskyrimo fazę, kaip ir visą gedėjimo procesą, lydi neviltis, širdgėla, apatiškumas, prislėgtumas” (Barštienė, p.87).

Ketvirtasis, paskutinis gedėjimo etapas – naujo santykio su savimi ir pasauliu atradimo fazė. Šioje fazėje vis labiau susitaikome su netektimi. Grįžta stabilumas, viltis, gebėjimas džiaugtis. Galutinai susitaikome su mirtimi. (Barštienė, p.89).

O. Polukordienė teigia, jog laidotuvės padeda priimti mirties faktą, kaip realų. Laidotuvių ritualai duoda laiko atsisveikinti su mirusiuoju ir apsiprasti su mirties faktu (Polukordienė, p.23).

Su artimo žmogaus netektimi prarandame ir dalelę savęs. Jei santykis su mirusiu žmogum buvo tikras, jis niekada nebūna užbaigtas, jis gyvena mūsų prisiminimuose. Laikui bėgant išgyvenimai blanksta, prisiminimuose nebelieka skausmo, atsiranda šviesesni praeities vaizdai.

Šio laboratorinio darbo tikslas – išsiaiškinti, kokius jausmus išgyvena respondentas, patyręs artimo draugo netektį.

Šio tyrimo dalyvė – 40 metų moteris, socialinė pedagogė, turinti aukštąjį universitetinį išsilavinimą, dirbanti auklėtoja su vaikais, turinčiais psichinių sutrikimų. Moteris prieš vienerius metus baigusi Klaipėdos universitetą, socialinę pedagogiką, turinti vidutines pajamas. Respondentė ištekėjusi, turi du vaikus, iš kurių vienas - mažametis.

Netekties išgyvenimo tema buvo pasirinkta todėl, kad būtent skaudi tema atskleidžia giliausius psichologinius išgyvenimus. Pasirinkus temą, buvo parinkta respondentė, turinti panašius išgyvenimus ir noriai sutikusi duoti interviu.

Pirmiausia buvo atlikta teorinė pasirinktos temos analizė. Tada suformuluoti pusiau struktūruoto interviu klausimai:

  • Psichologija Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 47 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (5471 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edita
  • Stebėjimo ir interviu praktikumas Respondento jausmai, patyrus artimo draugo netektį
    10 - 1 balsai (-ų)
Stebėjimo ir interviu praktikumas Respondento jausmai, patyrus artimo draugo netektį. (2017 m. Vasario 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/stebejimo-ir-interviu-praktikumas-respondento-jausmai-patyrus-artimo-draugo-netekti.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 19:40
×