Stereotipai multikultūrinėje erdvėje


Stereotipas. Jo formavimosi pagrindas ir ypatumai. Kaip atsiranda stereotipai? Išties tai gana sudėtingas procesas, vykstantis mūsų pažinimo lygmenyje. Kiekviena kultūra tam tikra prasme yra visuma ženklų, turinčių apibrėžtas reikšmes. Konkreti kultūra (joje esančios sampratos, nuostatos, elgesio modeliai etc. Stereotipai – tai tam tikri nuolatiniai, schematizuoti kokios nors žmonių grupės apibendrinimai, dažnai netikslūs vaizdiniai (Mayers, 2004Mąstymas stereotipais – iš karto priskiriant daiktus ar reiškinius tam tikrai kategorijai, būdingas mums visiems. Pradžioje sudėtingas objektas suvedamas į keletą gerai žinomų požymių, o po to kai kurioms išskirtoms savybėms suteikiamas didelis reikšmingumas, palyginus su tuo, kurį jos turėjo būdamos visumos elementu (Pvz. Nėra vieningos nuomonės, kokia yra stereotipo prigimtis. Kiti akcentuoja jutiminę patirtį (Woodword, 2001Treti sako, kad stereotipinis mąstymas susiformavo stichiškai, bet palaikomas sąmoningai, taip formuojant išankstines pažiūras, kurios persmelkia visa gyvenimo sritis (Axford, 2002Tačiau, tyrinėjant stereotipus, visgi daugiausia dėmesio skiriama jų pastovumui ir kintamumui. Nepaisant „Patvarumo“, stereotipas nėra amžinas. Jo formavimas susijęs su dviem veiksniais. Nesąmoningu (instinktyviu) kolektyviniu perėmimu. Individualia sociokultūrine aplinka. Ar mes palaikome stereotipą, priklauso nuo išsilavinimo, intelekto, asmeninės patirties, įpročių, socialinių vaidmenų, gyvenamosios aplinkos ir t. Stereotipai stiprūs todėl, kad automatizuoja mūsų mąstymą, padeda vertinti reiškinius, kurie susiję su nusistovėjusiu požiūriu. Didžiulė reikšmė stereotipams formuotis tenka medijoms. Stereotipai visuomenės sąmonėje. Susidomėjimas stereotipų tyrimais kyla iš vis labiau iškreipto žmogaus ir jį supančios aplinkos realybės suvokimo formavimo. S egzistavimas suteikia galimybę visuomenės nariams, asmenims, grupėms taikyti nediferencijuotus, grubius ir šališkus vertinimus. Šie priskirti bruožai pasižymi stabilumu. S kinta veikiami socialinių, politinių pokyčių, bet procesas vyksta labai lėtai. S tampa labai ryškus ir priešiškas, kai susipriešina dvi grupės (etninės, socialinėsS įsisavinami ankstyvame amžiuje. Kultūra yra ta sritis, kuri labiausia socializuoja – per vertybes, nuostatas, sampratas ir jų įsisavinimą.


Konkreti kultūra (joje esančios sampratos, nuostatos, elgesio modeliai etc.), kaip tų dekoduojamų reikšmių sistema, formuoja stereotipus.

Kita vertus, reikia pripažinti, kad stereotipų pagalba vyksta pirminis susipažinimas su kultūra, tegul ir ne visai tiksliu būdu.

Mūsų sąmonei dažnai didelę įtaką turi stereotipai atkeliavę iš medijų.

Šiandien ši sąvoka apibrėžia procesus, susijusius su vienokia ar kitokia kultūra, ideologija, valstybės politika ir pan. (Vasiljeva, 2001).

Stereotipas nėra vienareikšmis. Jis dalina pasaulį į dvi kategorijas – žinomą ir nežinomą. Kas žinoma, yra „gerai“ sinonimas, nežinoma, savo ruožtu – blogai. Tuo remiantis galima teigti, kad mūsų socialinis suvokimas yra paremtas esamais prototipais – „paveikslėliais galvoje“, kuriuos galima vadinti stereotipais. Žmonių įpročiai, tikslai, lūkesčiai, idealai yra perkeliami į idealių objektų sferą, kurie sukelia empirines apraiškas.

Lippmanas teigia, kad stereotipas yra neutralus. Kiti mokslininkai tvirtina jį turint vertinamąjį elementą. Jis pasireiškia kaip orientacija į emocinį bendravimą.

Pradžioje mokslas stereotipą vertino labiau kaip melagingą, nekokybišką, netobulą nusistatymą. Vėliau jis imtas laikyti kaip būtinas ir vertingas pažinimo dalykas. Nes tai yra realus žmogaus psichikos atributas.

  • Psichologija Namų darbas
  • Microsoft Word 14 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1017 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mazh0ji
  • Stereotipai multikultūrinėje erdvėje
    10 - 2 balsai (-ų)
Stereotipai multikultūrinėje erdvėje. (2017 m. Balandžio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/stereotipai-multikulturineje-erdveje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 17:58
×