Stigmatizmuotų grupių ypatybės


Stigmatizmuotų grupių ypatybės. Esant daugumos pusėje asmens aš vaizdas paprastai yra pozityvesnis. Stigmatizmavimo priežastys. Biblijinis raupsuotujų vertinimas. Raupsuotieji. Daugumos ir mažumų santykių situacijos vertinimai Lietuvos Respublikoje. Kai kurie šio tyrimo rezultatai. Stigmatizmuotų grupių nariai turi tris perspektyvas.


Stigma - (graikų klb. įdagas). Pradinė šios sąvokos reikšmė - vergams ar nusikaltėliams matomoje kūno vietoje išdeginta žymė tam, kad juos galima atskirti nuo daugumos. Stigmatizmuotos grupės - tai grupės, su kuriomis visuomenės dauguma vengia kontaktuoti, kurių nariai smerkiami, niekinami, o tam tikrais atvejais persekiojami ar net naikinami.

Esant daugumos pusėje asmens aš vaizdas paprastai yra pozityvesnis, saugumo pajauta stipresnė, negu esant mažumos pusėje. todėl paprastai linkstama šlietis prie daugumos (žr. koliažą prie temos).

Stigmatizmuotos grupės yra socialinio kategorizavimo padarinys. Socialinis kategorizavimas (angl. social categorization) – tai žmonių suvokimas bei vertinimas ne pagal jų individualias savybes, o pagal priklausomybę tam tikrai grupei. Socialinis kategorizavimo pagrindu vykdomas žmonių skirstymas į “savus” ir “svetimus”.

Ligos; etninė, rasinė priklausomybė; konfesinė (religinė) priklausomybė; politiniai įsitikinimai; daugumos netoleruojami biografiniai įvykiai arba artimųjų poelgiai (savižudybės, nesantuokiniai vaikai, kontaktai su “svetimaisias” ir t.t.); nūdienos aktualija - nelegalų, pabėgelių statusas.

Daugumos ir mažumų santykių situacijos vertinimai Lietuvos Respublikoje.

Savistigmatizavimas - tai asmenų savivokos sutapimas su aplinkos primetamu niekinimo modeliu. R. Kleck ir A. Strento atliko eksperimentą su savanorėmis moterimis. Jos su nugrimuotu randu pasiryžo pavaikščioti gatve. Randas prieš išeinant išnykdavo. Apklausos rezultatai parodė, jog turinčios menamą randą moterys jautėsi kitaip negu įprastai, o taipogi įžvelgė įtampą, šaltumą, užuojautą praeivių reakcijose.

  • MS PowerPoint 1859 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (891 žodžiai)
  • Ignas
  • Stigmatizmuotų grupių ypatybės
    10 - 10 balsai (-ų)
Stigmatizmuotų grupių ypatybės. (2016 m. Balandžio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/stigmatizmuotu-grupiu-ypatybes.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 05:29
×