Straipsnio analizė Saviataskaitos testavimo metodų panaudojimas tiriant sąmoningumo aspektų nagrinėjimą


Įvadas. Darbo aktualumas. Esami sąmoningumo klausimynai. Sąmoningumo klausimyno psichometrinės charakteristikos. Tyrimo metodas. Sąmoningumo klausimyno psichometrinės charakteristikos. II Tyrimo metodas. Patvirtinamoji veiksnių analizė. III Tyrimo metodas. Skiriamieji ryšiai tarp sąmoningumo aspektų ir kitų konstruktų. IV Tyrimo metodas. Progresyvus sąmoningumo aspektų svarumas psichologinių simptomų skalėje. V Tyrimo metodas. Apibendrinimas. Išvados. Literatūra.


Asmenybė tai daugiasluoksnė ir sudėtinga struktūra, savyje talpinanti atskiras biologines tendencijas, atminties ypatumus ir daugelį kitų aspektų, tačiau neišvengiamai apimanti daugybės dalių visumą. ( Bukšnytė-Marmienė L.,Kovalčikienė.K., Ciūnytė.A. 2012)

Asmenybės tyrinėtojai jau ilgus metus bando atsakyti į klausimą apie asmenybės esmę bei vėl ir vėl kelia klausimus apie asmenybės vertinimo būdus. Kokia asmenybės teorija paremtas modelis yra patikimesnis ir validesnis? Kuris jų suteikia daugiau informacijos apie vertinimo objektą? Kokiu būdu vertinant asmenybė parodo save labiausiai?

Šiame straipsnyje autoriai nagrinėja sąmoningumo aspektų struktūrą Dvi didelės paskutinių kursų studentų imtys (grupės) užpildė sąmoningumo klausimynus ir kitų konstruktų skales. Buvo tiriamos sąmoningumo klausimynų psichometrinės savybės, įskaitant vidinį suderinamumą,   konvergentinį  ir diskriminantinį validumą. Bendros sąmoningumo klausimynų faktorinės analizės būdu buvo išskirti 5 aiškūs, suprantami sąmoningumo aspektai. Vienas iš sąmoningumo apibrėžimo aspektų yra visiškas dėmesys esamam momentui, viskam kas vyksta ar patiriama esama akimirką nieko nevertinant, neteisiant, be išankstinių nuomonių-priimant viską taip, kaip yra (Brown & Ryan, 2003; Kabat-Zinn, 1990; Linehan, 1993a; Marlatt & Kristeller, 1999).

Sąvokos sąmoningumas apibrėžimai ir jos ugdymo metodai kilę iš rytietiškų dvasinių tradicijų, kurios teigia, kad sąmoningumas gali būti vystomas reguliarių meditacinių praktikų pagalbą ir tai sustiprina tokias teigiamas savybės kaip atidumas, įžvalgumas, išmintingumas, užuojauta ir dvasinės pusiausvyros būsena (Goldstein, 2002; Kabat-Zinn, 2000).

Manau, kad sąmoningumas taip pat yra susijęs su asmenybės efektyvumo skatinimu, savęs ugdymu, valdymu, gebėjimu elgtis atsakingai siekiant savo tikslų. Vadinasi tai gali būti susiję ne tik su savo suvokimu ir mastymu, bet ir su galbūt su mastymo pokyčiais, analizėm savo nuostatų, požiūriu bei vertinimo koregavimu.

Paskutiniu metu sąmoningumo meditacijos praktikos buvo pritaikytos naudoti ne tik dvasinimas tikslams bet ir įtrauktos į kelėta praktikų naudojimų psichinės sveikatos proceso reguliavime. Literatūroje labiau pabrėžiama ,kad sąmoningumo paremtu intervencinių praktikų panaudojamo veiksmingumą. Simptomų sumažėjimas buvo pastebėtas tarp įvairų žmonių grupių ir sutrikimų. (Baer, 2003; S. C. Hayes, Masuda, Bissett, Luoma, & Guerrero, 2004; Robins & Chapman, 2004).Daugumas mokslininkų teigia, kad sąmoningumo klausimynai, jų atsiradimas yra labai svarbi įžanga sąmoningumo aspektų tyrinėjimui, todėl , kad sukuria naujas galimybės empiriniuose tyrinėjimuose sąmoningumo, kilmės, santykių su kitais psichologiniais konstruktais. Kadangi punktų sudarymo procesas, bet kokiam saviataiskaitos klausimynui reikalauja iš autorių tiek apibrėžimo tiek konstrukto apibudinimo kuri siekiama įvertinti.

Kiekvienas mokslininkų ir tyrinėtoju pasiekimas sąmoningumo klausimyno nagrinėjimo, manau kad, reprezentuoja mėginimą apibūdinti žmogaus sąmoningumą, kurie galėtu atskleisti jo pagrindinę esmę.

Vienas iš pagrindinių svarbių klausymų šiame straipsnyje, ar sąmoningumas turėtu būti apibūdintas kaip daugiaaspektinis konstruktas ir jei taip - tai kaip šie aspektai būtu apibūdinti?

Tikslas: ištirti sąmoningumo klausimynų psichometrinės savybes, įskaitant vidinį suderinamumą,   konvergentinį  ir diskriminantinį validumą.

I grupė. Dalyviai buvo 613 psichologijos(Bandinys 1). Vidutinis dalyvių amžius buvo 20.5 (intervalas = 18-57), iš kurių 70% buvo moterys ir 90% buvo baltaodžiai.

Sesijos buvo sudarytos iš 20 - 25 studentų ir truko 60 minučių. Pasirašę sutikimus, dalyviai užpildė klausimynus, kurių pradinė užduotis buvo demografiniai klausimai, amžius, lytis, mokymosi metai (kuris kursas), rasei ir meditaciniai patirčiai nustatyti.

  • Microsoft Word 49 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3890 žodžiai)
  • Universitetas
  • Virginija
  • Straipsnio analizė Saviataskaitos testavimo metodų panaudojimas tiriant sąmoningumo aspektų nagrinėjimą
    10 - 3 balsai (-ų)
Straipsnio analizė Saviataskaitos testavimo metodų panaudojimas tiriant sąmoningumo aspektų nagrinėjimą. (2017 m. Balandžio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/straipsnio-analize-saviataskaitos-testavimo-metodu-panaudojimas-tiriant-samoningumo-aspektu-nagrinejima.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 18 d. 06:11
×