Straipsnio teksto analizė


Internetiniame puslapyje delfi.lt. http://pilietis.delfi.lt/voxpopuli/naujosios-valdzios-kryptis-atgal-i-socializma.d?id=60354623 perskaičiau E. Rutkūno straipsnį „Naujosios valdžios kryptis - atgal į socializmą“, publikuotą internetiniame portale 2013 m. sausio 4 d. 12:18. Šiame straipsnyje autorius analizuoja paradoksaliai skambančią temą, kurios vienoje barikadų pusėje esanti visuomenė palaiko socializmą, o kita pusė teigia, jog tai nėra gerai, kad tai nėra vienas iš būdų, kuris gali prisidėti prie šalies gerovės kėlimo.


Kaip jau žinoma, socializmas yra siekis visuomenėje paskirstyti viską vienodai. Šiame straipsnyje kalbama apie atlyginimus bei progresinius mokesčius. Straipsnio tezė yra aiškiai suformuluota, tačiau yra numanoma taip, jog šiuo metu Lietuvoje socializmu siekiant pagerinti šalies gyvenimo gerovę yra neefektyvu ir yra daromi klaidingi sprendimai. Teisingumas yra bandomas įrodinėti argumentais, kuriuos išsako teksto autorius E. Rutkūnas norėdama pagrįsti savo nuomonę.Straipsnyje keliamas klausimas ar įmanoma kenkiant vieniems sutvarkyti gyvenimus kitiems. Visa tai palyginama su Graikijos pavyzdžiu, kur yra tokia aukšta minimali mėnesinė alga, lyginant ją su šalies vidurkiu.

Pirmasis argumentas yra toks, kad Lietuvos priešingai nei Europos Sąjungos politikoje visiškai nesiekiama užtikrinti pakankamą apsaugą silpniausiems visuomenės nariams (vyresnio amžiaus, neįgaliesiems, auginantiems vaikus ar prižiūrintiems neįgalius asmenis), siekti, kad visi asmenys prisidėtų prie bendros naudos kūrimo, kuo mažiau asmenų išlaikyti iš mokesčių mokėtojų pinigų ir sudaryti sąlygas nepasitraukti iš darbo rinkos, o greičiau į ją sugrįžti. Autorius tuo parodo, jog Lietuvoje visa tai nevyksta, tačiau argumentas yra abstraktus, kalbama per daug plačiai, nenurodomas joks konkretus faktas, todėl ir aiškiai tezės nepagrindžia. Šį argumentą galime apibūdinti kaip nelabai patikimą, netikslų, nes turinio požiūriu tarp tezės ir ją įrodančio argumento nėra ryšio.

Antrasis argumentas: Rinkimus laimėjo partijos, į pirmą planą iškėlusios minimalios mėnesinės algos (MMA) pakėlimą ir progresinių mokesčių įvedimą. Tai ne kas kita, kaip idėjos apie socialinę lygybę, o paprasta kalba kalbant, tai, kai iš daugiau uždirbančių yra atimama ir atiduodama prasčiau gyvenantiems. Čia tik dar kartą įrodomas socializmo patvirtinimas ir šalies gyventojų pritarimas jam. Paradoksalu, jog Lietuva dar tik prieš 22 metus išsivaduvusi iš socilizmo, šiandien vėl siekia jo. Rinkiminės partijos eskaluodamos visų žmonių pragyvenimo lygį gerinant iš turinčių daugiau atimt ir duoti turintiems mažiau sulaukia daugiausiai balsų rinkimų metu.

Trečiasis argumentas teigia, jog, ne tik aktyvinimo politika praktiškai yra paneigiama, o taip pat yra skatinama socialinė atskirtis.

  • Ekonomika Analizė
  • Microsoft Word 23 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1898 žodžiai)
  • Universitetas
  • Simona
  • Straipsnio teksto analizė
    10 - 8 balsai (-ų)
Straipsnio teksto analizė. (2016 m. Gegužės 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/straipsnio-teksto-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 08:52
×