Strategijų pasirinkimas


Bostono matrica. Kryptinės politikos matrica. Įmonės stipriųjų pusių/rinkos patrauklumo matrica. SVV pozicijų rinkoje modelio trūkumai. Portfolio naudojimas. Portfolio analizės svarba. Literatūros sąrašas.

Aptariant strateginio verslo vieneto (svv) poziciją rinkoje, jo padėtį, lyginant su kitais konkuruojančiais svv, naudojamas bostono matricos modelis. Šį modelį sudarė bostono konsultavimo grupė (boston consulting group), todėl modelis pavadintas bostono matrica. Modelio sudarytojai teigė, kad svarbiausi veiksniai, sąlygojantys svv ilgo laikotarpio pelną, yra rinkos augimo tempai ir svv užimama padėtis rinkoje [5;103]. Tai nėra statiškas modelis, kaip vėliau matysime, svv gali keisti pozicijas matricoje, priklausomai nuo svv pozicijos rinkoje įsitvirtinimo strategijos. Pačios įsitvirtinimo strategijos modelis nenagrinėja, o tik nurodo pagrindines kryptis, kaip konkrečioje pozicijoje elgtis. Modelyje labai akcentuojama piniginių srautų judėjimo svarba, tačiau apie kitus resursus čia neužsimenama. Bendrosios tendencijos, susijusios su dviem minėtais pelno determinantais, yra šios.

Kuo didesnę rinkos dalį svv užima, tuo daugiau galimybių jis turi pelningai dirbti, nes daugiau gamindamas gali naudotis privalumais, teikiamais mąsto ekonomijos bei patirties kreivės.

Kuo spartesnis rinkos augimas, tuo svv turi didesnę galimybę gauti pelną, nes yra vietos verslo plėtimui. (rinkos augimas laikomas sparčiu, jeigu per metus rinka išsiplečia daugiau nei 10 proc)[8;80] jei rinka nebesivysto, tai paprastai pirkėjo skonis ir poreikiai yra susiformavę[5;103], naujų pirkėjų sunkiau pritraukti, todėl plėstis tokioje rinkoje labai sunku. Pastebime abiejų determinantų koreliaciją, - kuo didesnis rinkos augimo tempas, tuo didesnę rinkos dalį svv gali užimti. Tokia kintamųjų priklausomybė nepalanki modelio matematižvaigždė yra sparčiai augančios rinkos lyderis. Literatūroje dažnai šis segmentas laikomas pačiu perspektyviausiu. Kai rinka nustos augti, žvaigždės taps piniginių srautų šaltiniais - pinigų karvėmis [8;81]. Žvaigždės arba jau dirba pelningai, arba turės didelį pelną ateityje. Jos jau naudojasi ekonomijos dėl gamybos masto ir patirties kreivės privalumais, Dirba mažesniais vidutiniais kaštais, negu konkurentai. Būtent dėl to jie gali greičiausiai tikėtis piniginių srautų iš išorės, palyginus su blogesnėje padėtyje esančiais konkurentais. Tačiau einamuoju laikotarpiu svv žvaigždė nebūtinai gauna pelną. Šiai pozicijai užkariauti jau prireikė didelių investicijų gamybai, marketingui, naujoms idėjoms ir toliau plečiantis dar jų prireiks. Dėl šių priežasčių žvaigždė gali ne tik neturėti pa) jei pinigų srautai teigiami, - tai lėšų perteklių žvaigždė turi investuoti plėtimuisi ir siekti toliau įgyti didesnę rinkos dalį.

  • Ekonomika Konspektas
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2010 m.
  • 19 puslapių (5023 žodžiai)
  • Marius
  • Strategijų pasirinkimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Strategijų pasirinkimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/strategiju-pasirinkimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 10:10
×