Strateginis valdymas ir planavimas


Įvadas. Strateginio planavimo samprata. Strateginio planavimo esmė ir nauda. Strateginio planavimo savybės. Strateginio planavimo procesas ir etapai. Strateginio planavimo procesas. Strateginio plano rengimas. Strateginio plano įgyvendinimas, valdymas ir kontrolė. SWOT analizė. Strateginio plano įvertinimas. Situacijos, kuomet nepatartina kurti strateginį planą. Strateginis planavimas nuo teorijos iki praktikos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Sprendžiant minėtus klausimus, puikus pagalbininkas organizacijai galėtų tapti strateginis planavimas, kadangi strateginiai planai atspindi supančios aplinkos pokyčius ir padeda prisitaikyti prie jos bei numato, kokių priemonių derėtų imtis, atsakant į kitų rinkos dalyvių veiksmus. Be to, strateginiai planai apima santykius tarp žmonių organizacijoje ir padeda sukurti sąmoningą visų organizacijos narių susitelkimą, siekiant užsibrėžtų tikslų.

Šio darbo tikslas – išsiaiškinti strateginio planavimo sąvoką, išanalizuoti strateginio planavimo tikslus ir procesą, planavimo etapus ir funkcijas. Išsiaiškinti, kaip įgyvendinamas, valdomas ir kontroliuojamas strateginis planas ir pateikti išvadas.

Kalbant apie planavimą, verta paminėti, jog B. Martinkus, B. Neverauskas, A. Sakalas ir kiti, apibūdina šį procesą kaip įvairių organizacijos veiklos sričių siektinų ir perspektyvinių rodiklių plano sudarymą. Vis dėlto galima ginčytis dėl šio apibrėžimo visapusiškumo, kadangi, mano supratimu, planavimo nereikėtų suprasti vien tik kaip planų sudarymo proceso, nes jis apima ir būdus, kurių pagalba organizacijos vadovybė sutelkia visų dirbančiųjų pastangas organizacijos tikslų įgyvendinimui.

Planavimą galima įsivaizduoti kaip pagrindinę didingo ąžuolo šaknį, iš kurios auga organizavimo, vadovavimo ir kontrolės šakos. Tai nėra vienkartinis veiksmas, kurio pradžia ir pabaiga aiški. Tik planavimo dėka organizacijose galima nustatyti tikslus ir priemonių tiems tikslams pasiekti parinkimą. Be planavimo vadovai nežinos, kaip efektyviau organizuoti verslą ir jį valdyti. Taigi, vadovai, sukurdami strateginius planus, gali tiksliai apibrėžti pagrindinius organizacijos tikslus, efektingiau tvarkyti išteklius bei organizuoti žmones.

4. Greičiau ir lengviau priimti sprendimus, kai yra aiškus jų priėmimo kriterijai ir pirmenybės;

Strategiją formuoja aukščiausio lygio vadovai, bet ją įgyvendina visų lygių dalyviai. Strateginis planas sudaromas informacijos pagrindu, todėl verslo organizacijų vadovybės turi pastoviai rinkti informaciją, analizuoti. Norint efektyviai konkuruoti rinkoje, būtina žinoti apie rinką, konkurenciją, kainas ir pan. Informacija padeda mažinti finansinę riziką, pavojus, sužinoti vartotojų nuomonę, stebėti išorinę veiklą, gauti sprendimų palaikymą, didinti pasitikėjimą reklama, patvirtinti intuiciją.

Vis dėl to, ar geras strateginis planas užtikrina sėkmę? Galima atsakyti, kad taip, nors nesėkmę patirti galima dėl kitų klaidų. Tačiau strateginis planas yra vienintelis būdas būsimoms problemoms ir galimybėms prognozuoti. Jis sumažina riziką, priimant sprendimus, tarnauja tikslams nustatyti. Tai pasiruošimas ateičiai.

Strategija kuriama atsižvelgiant į organizacijos išteklių potencialą.

Suburti kvalifikuotą, žinantį vadovybės siekius ir tiems siekiams pritarantį personalą;

Strategijos plano rengimą galima suskaidyti į atskirus žingsnius (žr. 1 lentelę):

1. Ribotas augimas. Strategijos tikslai nustatomi nuo praeityje pasiekto lygio. Manoma, kad tai veiksmingiausias ir patikimiausias veiklos būdas.

2. Spartus augimas. Ši strategija naudojama dinamiškai besivystančiose šakose, kurių technologija greitai kinta.

4. Alternatyvų derinys. Dažniausiai naudoja didelės firmos, kurių veikla keliose šakose.

Antrasis žingsnis (žr. 1 lentelę), t. y. nustatyti strategijos tikslus, irgi labai svarbus. Būtent jie nusako busimąją organizacijos vietą, kurią ji nori užimti, be to, jie turi garantuoti patenkinamą pelną ir ilgalaikę sėkmę.

Taip pat labai svarbu nustatyti tikslus (misiją). Misija suprantama kaip žmonių stengimasis dirbti, siekiant kokių nors idealų, ji suteikia darbui prasmę. Tai organizacijos veiklos orientyras. Pagal ją formuojami organizacijos tikslai, kurie turi būti aiškiai suformuluojami, konkretūs ir pasiekiami.

Strateginį planą galima apibrėžti kaip strategijų rinkinį, kuriame nurodoma organizacijos ateities kryptis, artimiausi ateities planai, ilgo laikotarpio darbo planai ir valdymo planas organizacijoms tikslams pasiekti. Strateginis planas apima svarbiausias nuostatas, kurių nutarta laikytis ilgą laiką. Tomis nuostatomis gali būti:

  • Microsoft Word 49 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (5322 žodžiai)
  • Universitetas
  • Inga
  • Strateginis valdymas ir planavimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Strateginis valdymas ir planavimas. (2016 m. Balandžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/strateginis-valdymas-ir-planavimas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 06 d. 11:12
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo