Stresas (3)


Įvadas. Pagrindinės sąvokos. Streso sąvoka. Streso požymiai. Stresoriai. Stresas paauglystėje. Išvados. Literatūra.


Emocinius – įtampą, nerimą, depresiją, pyktį, irzlumą, negalėjimą pailsėti, susirūpinimą, drovumą, baimę, entuziazmo praradimą.

Kognityvinius –išsiblaškymą, sulėtėjusią galvoseną, padidėjusį savikritiškumą, nelankstų problemų sprendimą, nedėmesingumą, neigiamas mintis.

Psichofiziologinius – pakitimus virškinimo ir kvėpavimo sistemose, alergijas, prakaitavimą, pagreitėjusį kvėpavimą, padidėjusį kraujo spaudimą, savo paties ir aplinkos suvokimo nerealumo jausmą, spaudimą ir skausmą už krūtinkaulio, širdies permušimus (ritmo sutrikimą), galvos skausmus, seksualines problemas, silpnumą, nuovargį, pykinimą, apetito praradimą, nemigą, rankų ir kojų tirpimą.

Elgesio – kofeino, neproduktyvų darbą, tam tikro maisto vartojimą, kai dirbant daugiau, padaroma mažiau; polinkį į alkoholizmą, nikotino, medikamentų. (J.Pikūnas, A.Palūjanskienė, 2005)

Sunku aptarti visus veiksnius ir įvykius, galinčius sukelti stresą. Nors vis dėlto reikėtų paminėti bent kelis didžiausius stresinius pokyčius, kurie įvyksta kai kažkas skiriasi, miršta artimas žmogus, patykoja liga, prarandamas darbas, tuokiasi ar tenka išgyventi gamtines katastrofas ir panašiai. Tai gali būti dažnai pasikartojančios problemos, kurias žmogui tenka spręsti, priverstinis laukimas parduotuvėse ar bankuose, kasdieniai nesutarimai ir pykčiai, laiku negrįžtantys vyrai/žmonos arba „sunkūs“ vaikai. (J.Pikūnas, A.Palūjanskienė, 2005)

H. Seljė pastebėjo, kad ne tik stiprūs veiksniai (skausmas, kaitra, šaltis, sužeidimas,), bet ir baimė, liūdesys, pyktis sukelia žmogui tokius pat pakitimus: būna silpna, pablogėja savijauta, išnyksta apetitas, kankina nemiga, galvos skausmai. Be to, padažnėja pulsas, pakyla kraujospūdis, pila prakaitas, dreba pirštai. (B.A. Rūta, 1980)

Emocinį stresą gali sukelti ir teigiamos emocijos. H. Seljė nuomone, stresas žmogų gali ištikti net aistringai bučiuojantis, žaidžiant tenisą, labai susijaudinus iš džiaugsmo. „Jeigu stresas ilgai tęsiasi, organizmo prisitaikymo (arba adaptacijos) reakcijos susilpnėja ir žmogus suserga.“ (B.A. Rūta, 1980) Emocinį stresą gali sukelti protinė įtampa ruošiant ataskaitą, didelė baimė, laikant egzaminus, laukiant operacijos, ginant diplomą. Pažeminimas, sunkūs praeities prisiminimai, barniai darbe ir namuose taip pat sukelia stresą ir žaloja sveikatą. (B.A. Rūta, 1980).

Daugelis iš jų gali būti fiziniai (ypatingi temperatūros pokyčiai, įtemptas darbas, virusų invazija, fizinis sužeidimas ir pan.). Dažniausiai jie yra susiję su grėsme fizinei gerovei, kuri daugeliui suprantama ir lengvai apibrėžiama. Tačiau žmonės dažnai susiduria ir su psichologiniais stresoriais, galinčiais kelti grėsmę ne tik fizinei sveikatai, bet ir psichologinei gerovei.

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1847 žodžiai)
  • Universitetas
  • Goda
  • Stresas (3)
    10 - 2 balsai (-ų)
Stresas (3). (2017 m. Gruodžio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/stresas-3.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 15:27
×