Stresas darbe: priežastys ir prevencija


Įvadas. Streso samprata. Streso priežastys, stresoriai. Streso požymiai. Statistika Lietuvoje. Streso darbe prevencija ir minimizavimas. Patarimai darbuotojams. Patarimai darbdaviams. Prevencijos priemonės. Išvados. Literatūra.


Nūdienos žmogus nuolat susiduria su įvairiomis situacijomis, jis daugiau kenčia nei džiaugiasi, dažnai patiria įtampą. Visa tai pastebi sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos specialistai. Jie taip pat teigia, kad nesėkmių bei liūdesio ištakų ir priežasčių dažniau ieškoma kituose – mokymo įstaigoje, šeimoje, darbe ar visuomenėje, bet tik ne savyje. Nenuostabu, kad didžioji dalis žmonių mūsų dienų visuomenėje patiria stresą, depresiją, nerimą – tai neurotiškos visuomenės požymiai [1].

Kiekviena mūsų gyvenimo diena yra kupina įtampą sukeliančių įvykių: kaskart erzina triukšmingi kaimynai, nuolatinis stovėjimas kamščiuose ar eilėse. Kasdieniams siekiams turi neigiamos įtakos išorinis pasaulis: maršrutinių autobusų vairuotojai, pardavėjai ar padavėjai ne visada kalbasi mandagiai kaip mums norėtųsi, darbdaviai moka algas, kurios neatitinka mūsų įdėtų pastangų darbe ir nepateisina lūkesčių. Visa tai – tai tik mažmožiai mūsų kasdienybėje. Kartais –žmonių gyvenime pasitaiko žymiai sudėtingesnių, grėsmingesnių kritinių situacijų, kurios išmuša iš įprasto ritmo. Ir dažnai nekiekvienas sugeba tinkamai pasiruošti tokiai stresinei situacijai ir adekvačiai į ją reaguoti.

Visos kritinės situacijos, taip pat ir paprasti eiliniai kasdieniai įvykiai, žmonėms sukelia emocinę įtampą, kurią lydi nerimas bei baimė, kurie paprastai yra įvardijami streso sąvoka [2]. Tačiau šiandieninėje dirbančiųjų, karjeros žmonių, kasdienybėje stresas darbe – viena opiausių emocinių bei psichologinių problemų, į kurią reikia reaguoti ir spręsti nedelsiant.

Taigi, šiame darbe apžvelgsiu ne tik streso sąvoką, jo įtaką žmonių gyvenime, bet didelį dėmesį skirsiu streso kaip darbinio faktoriaus egzistavimą, jo atsiradimo priežasčių analizei bei prevencijos taikymui.

Stresas – tai daug reikšmių turinti sąvoka. Ją galima įvardinti kaip: įtampos bei vidinio spaudimo būsena, kuri pasireiškia įvairiais fiziologiniais, elgesio, kognityviniais ir emociniais požymiais. Kitas šios sąvokos apibūdinimas pateikiamas tarptautinių žodžių žodyne: tai įtampos būsena – apsauginių fiziologinių reakcijų visuma, kuri atsiranda žmogaus organizme kaip tam tikras atsakas į stresorių – nepalankių veiksnių – pvz.: šalčio, traumų poveikį [2].

Stresas – tai bendras procesas, kuriuo žmogus įvertina ir reaguoja į tam tikrą iššūkį ar grėsmę keliančius įvykius – stresorius. Tai tarsi padidinta įtampa, kuri kaip vidinė būsena, pasižyminti padidintų reikalavimų sukėlimu adaptaciniams organizmo sugebėjimams ir gali jį aktyvuoti. Tai neišvengiamas reiškinys gyvenime, kuris gali skatinti veiklumą, išradingumą, padeda žmogui tobulėti. [2]

  • Microsoft Word 484 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2303 žodžiai)
  • Kolegija
  • Renata
  • Stresas darbe: priežastys ir prevencija
    10 - 3 balsai (-ų)
Stresas darbe: priežastys ir prevencija . (2018 m. Sausio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/stresas-darbe-priezastys-ir-prevencija.html Peržiūrėta 2019 m. Balandžio 22 d. 09:04
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!