Stresas ir valdymo būdai


Streso valdymas. Streso sąvoka. Stresas gali būti Trumpalaikis stresas. Ilgalaikis stresas. Stresoriai Stresoriai. Išoriniai stresoriai. Vidiniai stresoriai. Streso simptomai Įtempti raumenys. Įtarumas ir agresyvus perreagavimas. Per didelis ar per mažas rūpestis. Sutrikęs kvėpavimas. Šalti ir suprakaitavę delnai. Negatyvus požiūris į save. Streso poveikis sveikatai. Teigiamas stresas. Neigiamas stresas. Teigiami streso valdymo būdai Muzika. Socialinė parama. Minties poveikis. Sveikas poilsis. Naminis gyvūnėlis. Dar keli būdai kaip įveikti stresą. Žalingi streso veikimo būdai. Nesveikas maistas arba sutrikusi mityba. Todėl stresas didina depresijos , alkoholizmo ir savižudybių tikimybę. Naudota literatūra.

Išoriniai stresoriai – neigiami socialiniai ir fiziniai ar kiti aplinos veiksniai, įtakojantys žmogaus psichinę ir fizinę būklę.

Vidiniai stresoriai – tai nervų sistemos ypatumai, tam tikras žmogaus vidinis nusiteikimas. Šiems priklauso protiniai bei psichiniai stresoriai.

Žmonių sveikatos stovis bėgant laikui nuolat keičiasi. Stresą sukeliantys įvykiai, ligos, užsikrėtimai, traumos, alergijos, aplinkos tarša ir toksinės medžiagos, taip pat asmeniniai ir tarpasmeniniai konfliktai - veiksniai, nors ir skirtingai, tačiau paliečiantys visus.

Santykis tarp psichinės ir fizinės sveikatos tebėra neaiškus. Vis dar tiksliai nenustatyta, kaip jausmai, mintys, realus elgesys ir nusiteikimas veikia sveikatą, kaip ją sąlygoja socialine įtampa ir kaip psichoterapija padeda priešintis ligoms. Stresas dažniausiai aiškinamas kaip neigimas reiškinys, dėl kurio atsiranda depresija, nerimas, padidėjęs arterinis kraujospūdis, sutrinka miegas, sukeliami galvos skausmai, migrena bei kiti sutrikimai. Bet oponuojant į tai yra moksliškai įrodyta, kad tam tikras streso kiekis ir jo pobūdis gali būti naudingas ir yra vadinamas teigiamuoju stresu – eustresu. Žinoma, sunku būtų nuginčyti faktą, kad neigiamas stresas patiriamas kelis kartus dažniau nei teigiamas ir turi daug didesnę įtaką žmogaus organizmui. Aptarsime kiekvieną streso rūšį atskirai bei jų poveikių ypatumus.

Naudingas gali būti tik trumpalaikis stresas. Jis skatina energingumą, kūrybiškumą, naujų idėjų atsiradimą, taip pat stimuliuoja imuniteto funkcijas, grūdina emocionaliai. Stresas organizmui suteikia galimybę prisitaikyti prie nuolat besikeičiančių aplinkos sąlygų. Kuo mūsų gyvenimas sudėtingesnis, tuo mūsų organizmas sėkmingiau pasipriešina sunkumams – tai eustreso nulemiami adaptacijos mechanizmai. Teigiamas stresas – tai įsimylėjimas, santuoka, susitaikymas po išsiskyrimo, daugeliui – išėjimas į pensiją, turto pirkimas, paaukštinimas darbe, netikėta sėkmė, mokslų baigimas, naujų draugų susiradimas, atostogavimas ir kita. Šie patyrimai sukelia emocinį organizmo susijaudinimą, sudirginimą, tačiau visa tai yra geros emocijos todėl mokslininkai teigia, kad saikingo streso dozė individui yra būtina.

Muzika - stimuliuoja visus jutimus. Kintantis garsas ir skambančios melodijos sukelia tam tikrus pojūčius ir emocijas, žadina vaizduotę. Muzikos garsai tarsi savaime veržiasi į pasąmonės klodus ir sielos gelmes - nyksta ribos tarp to, kas kūniška ir dvasiška. Instrumentinių garsų harmonija ramina intrapsichinius konfliktus, reguliuoja širdies ritmą, stiprina organizmo imunitetą ir tuo pačiu gydo fizinius ir emocinius sutrikimus. Šiandien daug kalbama apie muzikos psichoterapinį vaidmenį, ypač psichinės įtampos mažinimo prasme (Rinkevičius Z.,2002). Graikų filosofas Pitagoras skatino žmones kasdien dainuoti ir klausytis instrumentinės muzikos. Pasak jo, žmogus yra ritmo būtybė, nes širdies dūžių sukeltos vibracijos pasiekia smegenis ir galbūt – net viso kūno ląsteles. Štai kodėl ritmiški garsai yra tokie galingi - jie keičia organizmo fizines funkcijas, emocinę patirtį, moderuoja įvykių reikšmę, įkvepia. Atsipalaidavimui (poilsiui relaksacijai) tinka baroko, klasikiniai, ir ypač naujojo amžiaus muzikiniai kūriniai.

  • Microsoft Word 55 KB
  • 2015 m.
  • 13 puslapių (2854 žodžiai)
  • Universitetas
  • Giedre
  • Stresas ir valdymo būdai
    9 - 1 balsai (-ų)
Stresas ir valdymo būdai. (2015 m. Balandžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/stresas-ir-valdymo-budai.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 13 d. 13:17
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo