Stresas, jo formavimosi priežastys ir įtaka sveikatai referatas


Įvadas. Streso samprata. Stresogeniniai faktoriai. Stresorių prigimtis. Stresorių klasifikacija. Stresorių raiška aplinkoje. Streso poveikis žmogaus organizmui. Psichiniai streso požymiai. Fiziniai streso požymiai. Teigiamas streso poveikis. Išvados. Literatūra ir kiti šaltiniai.


Tyrimo tikslas - išsiaiškinti streso sampratą, esmines formavimosi priežastis ir apžvelgti jo įtaką sveikatai.

Sužinoti, kokį poveikį žmogaus organizmui daro stresas.

Streso sąvoka vartojama jau nuo antikos laikų, tačiau iki šių dienų ji yra įgavusi kur kas platesnę prasmę. Pirmasis moksliškai pagrįstą streso sąvoką 1936 metais pateikė Kanados mokslininkas H. Selje (H. Selye): stresas – tai bendra nespecifinė organizmo reakcija į bet kokį „pakenkimą“, nukreiptą į organizmo gynybinių jėgų mobilizavimą (cit. pagal G. Matulienė, 2007).

Iki bene 6-ojo XX a. dešimtmečio psichologijos mokslas streso problemos galimai nelaikė aktualia, nes apie tai beveik nebuvo kalbama, kol 9-ajame dešimtmetyje psichologai R. Lazarusas (R. S. Lazarus) ir S. Folkmanas (S. Folkman) pasiūlė kur kas platesnį streso modelį, kuris apibūdina stresą kaip ypatingą asmens santykį su aplinka, kai asmuo šį santykį vertina kaip grėsmę jo gerovei, apsunkinantį ir jo turimus išteklius viršijantį procesą. Lietuvoje sveikatos psichologas A. Goštautas (1991) sresą apibūdina taip: „Stresas — tai būsena, atsirandanti dėl asmens ir aplinkos santykio, sąlygojančio neatitikimą tarp situacijos keliamų reikalavimų ir žmogaus biologinių, psichologinių ar socialinių sistemų galimybių.“ Taigi, galima teigti, jog ilgainiui stresas imtas laikyti globaliu reiškiniu, kuris susijęs tiek su asmenine, tiek su socialine ir biologine inidivido aplinka.

Naujausių laikų enciklopedijose, kaip pavyzdžiui American Heritage Dictionary (AHD) stresas apibūdinamas kaip protiškai ar emociškai trikdanti ar nuliūdinanti situacija, atsirandanti kaip atsakas į neigiamą išorinę įtaką ir galinti atsiliepti fizinei sveikatai, daugiausia širdies ritmui, kraujo spaudimui, raumenų tonusui ir psichinei gerovei. Tuo tarpu lietuviškose medicinos bei psichologijos enciklopedijose nedaugžodžiaujama, stresas apibrėžiamas kaip įtampos būsena, atsirandanti dėl įvarių stresorių poveikio.

Išoriniai ar vidiniai organizmą veikiantys veiksniai, kitaip tariant – įvykiai arba situacijos, į kurias reaguojama ir kurios suvokiamos kaip keliančios grėsmę, vadinamos stresoriais (Jusienė R., Laurinavičius A., 2007) arba kitaip stresogeniniais faktoriais. Stresas, apibūdinamas kaip organizmo būsena, kuri atsiranda iškilus grėsmei ar bejėgiškumo, kontrolės praradimo situacijose, neabejotinai yra labai individualus. Vienaip išorinį pasaulį vertina ir supranta vaikas, o kitaip suaugęs žmogus, taigi, streso priežastys priklauso nuo amžiaus. Lygiai taip pat galime lyginti moteris bei vyrus, nes lytis neretai nulemia ir gyvenimo būdą bei padėtį visuomenėje. Taip pat stresinės būsenos intensyvumas yra tiesiogiai proporcingas individo emocionalumui – žmogaus emocijų turinio, kokybės ir dinamikos ypatybių visumai. Kuo žmogus labiau emocionalus, tuo jis jautriau reaguoja į vidinius bei išorinius dirgiklius, taigi ir į stresorius. Todėl galima teigti, jog pernelyg didelis emocionalumas yra prielaida stresui atsirasti.

Spaudimas – tai situacija, kurioje reikalavimui žmogui viršija jo galimybes. Tokio pobūdžio stresą dažniausiai patiria didmiesčiuose gyvenantys, komercine veikla užsiimantys arba daug pareigų atliekantys žmonės.

Nuobodulys – tai itin monotoniško gyvenimo būdo ar savirealizacijos, tikslo trūkumo sukelta būsena.

Konfliktai – gali būti išoriniai (nesutarimai su kitais žmonėmis) arba vidiniai (pvz., „norėčiau taip elgtis, bet negaliu“, „privalau, bet nenoriu“).

Gyvenimo pasikeitimai – ne tik neigiami, pavyzdžiui skyrybos, darbo praradimas, liga, tačiau ir teigiami, tokie kaip vestuvės, vaiko gimimas ir panašiai gali sukelti streso pojūtį.

  • Sveikata Referatas
  • Microsoft Word 40 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3212 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lina
  • Stresas, jo formavimosi priežastys ir įtaka sveikatai referatas
    10 - 4 balsai (-ų)
Stresas, jo formavimosi priežastys ir įtaka sveikatai referatas. (2016 m. Gegužės 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/stresas-jo-formavimosi-priezastys-ir-itaka-sveikatai-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 06:45
×