Streso valdymas kursinis darbas


Įvadas. Streso teoriniai aspektai. Streso samprata. Streso priežastys. Streso požymiai. Streso mažinimo priemonės. Išvados. Literatūros sąrašas.


Vieningo streso apibrėžimo mokslininkų bendruomenėje nėra. Tai susiję su tuo, kad stresą nagrinėja tiek sociologija, tiek psichologija, tiek medicina, tiek kiti panašus mokslai Čia pateiksime keletą skirtingų streso apibrėžimų.

N. Chmiel pateikia tokį mokslinėje literatūroje streso apibrėžimą: stresas - tai įtampos priežastis, taip pat jos sukelta būsena bei neigiamos tos būsenos pasekmės.

Europos sąjungos komisija stresą apibrėžia kaip emocinį, kognityvinį, elgsenos ir psichologinių reakcijų, kurias sukelia kenksmingas darbo turinys, darbo organizacija ir darbo aplinka.

Darbo autoriai, apžvelgę skirtingų užsienio ir lietuvių autorių straipsnius nutarė stresą apibrėžti kaip žmogaus patiriama dažniausiai neigiama psichologinė reakcija, kurią sukelia išorinis spaudimas.

Daug kas tapatina stresą ir spaudimą. Spaudimas yra daugiau „pozityvusis“ faktorius, kuris gali paskatinti darbuotojus veikti efektyviau. Stresas daugiau apibūdintinas kaip neigiamas atsakas, kylantis iš didžiulio spaudimo ar reikalavimų, kurių individas negali įvykdyti (Laurie L. Mullins, 2005).

Kasdieniniame gyvenime stresas dažnai tapatinamas kaip neigiamas reiškinys. Tai atsiskleidžia ir iš dalies mūsų paminėtų streso apibrėžimų. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad stresas ne visada būna neigiamas. Dėl to skiriami su stresų tipai.

Eustresas – teigimas stresorius, kuris aktyvina mus, motyvuoja įveikti sunkumus. Jis:

Teigiamų stresorių pavyzdžiai – vedybos, vaiko gimimas, atostogos, naujas darbas.

Neigiamų stresorių pavyzdžiai:` artimojo mirtis, liga ar susižalojimas, nedarbas ir pan. (Harry Mills et al., 2008).

Stresas yra įtampos ir frustracijos šaltinis ir jis gali sukelti problemų tiek individualiu, tiek grupiniu, tiek organizaciniu bei aplinkos lygiu.

Asmeninio, privataus žmogaus gyvenimo įvykiai taip pat yra potencialūs streso šaltiniai, o tai gali mažinti darbingumą ar net sukelti sunkias ligas (J. Kasiulis, V. Barvydienė, 2003, p. 260-261).

Nerimas. Stresui paveikus, kinta organizmo parametrai. Jis skatinamas kovoti arba bėgti: hormonai sukelia dažnesnį širdies plakimą ir pan. Tačiau organizmo priešinimasis gali būti nepakankamas, kai stresorius labai stiprus (pvz., smarkus susižalojimas).

Yra keletas skirtingų požiūrių į streso įveikimą. Pagal Canadian Union of Public Employees – Health and Safety Branch supratimą darbuotojų stresą geriausia mažinti identifikuojant problemą sprendžiant testus ir klausimynus, kurių klausimų atsakymai leistų įvardinti esamą situaciją vienoje ar kitoje kompanijoje. Suteikiant darbuotojams visišką anonimiškumą ir profesionalią informaciją apie vykdomą projektą (nuo jo uždavinių iki tikslų) taip pat yra patariama į šį projektą įtraukti ir tokias institucijas kaip sveikatos ir saugos komitetas, kurios profesionaliai įvardintų susiklosčiusią problemą ir padėtų išspręsti esamą padėtį.

Kitas rekomenduotinas būdas yra žymėjimas (ang. mapping) Canadian Union of Public Employees – Health and Safety Branch tiki, jog žymėjimas puikiai atskleidžia visus esamus stresorius. Yra naudojami trys žymėjimo būdai: kūno paišymas, žalingos aplinkos paišymas ir darbuotojų gyvenimo už darbo ribų paišymas. Taip pat šis sveikatos ir saugumo filialas siūlo imti iniciatyvą į pačių darbuotojų rankas, t.y atsisakyti dirbti nesaugiomis darbo sąlygomis, pasinaudoti darbo pertraukėlėmis, atsisakyti viršvalandžių, informuoti apie esamus stresorius vadovybei, jei vadovybė nesiima jokių konkrečių veiksmų siūlo informuoti apie stresorius sveikatos ir saugos komitetą.

Knygoje The Management of Occupational Stress in Commonwealth Agencies: implementing an occupational stress prevention program (1997) vadybininkams nurodoma, kaip sumažinti stresą darbo vietoje vadovaujantis šešiais veiksmais.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3390 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rima
  • Streso valdymas kursinis darbas
    10 - 2 balsai (-ų)
Streso valdymas kursinis darbas. (2016 m. Rugsėjo 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/streso-valdymas-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 16 d. 11:35
×