Stuburo traumos


Stuburo traumos. Stuburas, colimna vertebralis. Nugaros smegenys, medulla spinalis. Stuburo ir nugaros smegenų funkcija. Nugaros smegenų funkcijos pažeidimai. Stuburo traumos. Nardymo pavojus. Stuburo sužalojimai. Patarimai esant stuburo sužalojimams, pirmoji pagalba. Stuburo sužalojimų slauga. Pragulų profilaktika. Kontraktūros. Stuburo išvarža. Stuburo išvaržų tipai. Slauga po stuburo išvaržos operacijos. Paciento paruošimas prieš pat planinę operaciją. Stuburo operacijos. Stuburo fiksacijos operacijos metu. Literatūra.


Tai centrinė žmogaus kūno ašis, kuri sudarytas iš slankstelių, (vertebrae) ir juos palaikančių diskų bei gausybės raiščių. Jis susideda iš nevienodai judrių dalių: kaklo, krūtinės, juosmens ir dviejų nejudrių: kryžkaulio ir uodegikaulio. Išviso yra 33-34 slanksteliai: 7 kaklo slanksteliai, vertebrae cervicales, 12 krūtinės salnkstelių, vertebrae thoracicae, 5 juosmens slanksteliai, vertebrae lumbales, 5 kryžmens slanksteliai, vertebrae sacrales, 4-5 rudimentiniai uodeginiai slanksteliai, vertebrae coccygis, jie suaugę į vieną kaulą kryžkaulį ir uodegikaulį, os coccygis (L. Kairytė, B. Valienė).

Nugaros smegenys, yra stuburo kanale. Jų forma panaši į cilindrinį virpstą, truputį suspausta iš priekio į užpakalį. Suaugusio žmogaus nugaros smegenys yra 41-45 cm ilgio apie 1 cm storio ir sveria 30g. Naujagimio nugaros smegenų apatinis galas yra ties III juosmens slankstelio kūnu, o suaugusio žmogaus – ties I ir II juosmens slankstelio kūnu.

Stuburo funkcija – galvos ir kitų skeleto dalių atrama; palaiko statmeną kūno padėtį; apsaugo nugaros smegenis; amortizuoja smūgius. Nugaros smegenų funkcija – įnervuoti atitinkamą kūno sritį; perduoti impulsus iš CNS į periferiją ir atvirkščiai; vykdyti nesąlyginius refleksus.

Tetraplegija – tai dalinis arba pilnas liemens ir visų keturių galūnių paralyžius, dažnai ir kvėpavimo raumenų. Sutrinka širdies veikla ir dubens organų funkcija. Tetraplegija įvyksta pažeidus nugaros smegenų kaklinę dalį. Paraplegija – tai dalinis arba visiškas viso arba dalies liemens ir abiejų kojų raumenų paralyžius, taip pat sutrikusių dubens organų veikla. Paralyžius įvyksta dėl nugaros smegenų krūtinės arba juosmens dalies pažeidimų.

  • Medicina Skaidrės
  • MS PowerPoint 3589 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (1570 žodžiai)
  • Kolegija
  • Aldona
  • Stuburo traumos
    10 - 1 balsai (-ų)
Stuburo traumos. (2017 m. Rugsėjo 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/stuburo-traumos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 12:07
×