Sudėtiniai prijungiamieji sakiniai skaidrės


Sudėtiniai prijungiamieji sakiniai. Jungtukai, prieveiksmiai ir santykiniai įvardžiai. Skyryba. Sudėtinių prijungiamųjų sakinių šalutinių dėmenų rūšys. Veiksnio. Tarinio. Papildinio. Pažyminio. Laiko aplinkybės. Vietos aplinkybės. Būdo aplinkybės. Kiekybės aplinkybės. Priežasties aplinkybės. Sąlygos aplinkybės. Nuolaidos aplinkybės. Tikslo aplinkybės.


Sudėtiniai sakiniai – tai tie sakiniai, kurie turi du arba daugiau gramatinių centrų. Sudėtiniai prijungiamieji sakiniai – tai sudėtiniai sakiniai, turintys du ir daugiau dėmenų bei turintys prijungiamąjį jungtuką, prieveiksmį ar santykinį įvardį.

Kad, jog, nes, kadangi, ar, jei, jeigu, nors, kai, kol, kaip, kad ir, juo...juo... kur, kada, kaip, kiek, kodėl... kas, koks, kokia, kuris, kuri...

Sudėtinių prijungiamųjų sakinių vienas dėmuo yra pagrindinis, o kitas – šalutinis. Iš pagrindinio dėmens keliamas klausimas šalutiniam dėmeniui.

Kai šalutinis dėmuo yra prieš ar po pagrindinio dėmens, jį atskiriama vienu kableliu. Kai šalutinis dėmuo yra įsiterpęs į sakinio vidurį, jį išskiriame iš abiejų pusių kableliais.

Klausimas, į kurį atsako šalutinis sakinys: kas? Jungtukai, jungiamieji žodžiai: kad, jog, ar, kas, koks, kokia, ar, kaip... Pavyzdys: 1. Teofiliui pasirodė, kad prie namo kaži kas sušnekėjo. Kas pasirodė?

Klausimas, į kurį atsako šalutinis sakinys: koks? kokia? Jungtukai, jungiamieji žodžiai: kad, jog, koks, kokia. Pavyzdys: 1. Mano metai jau tokie, kad greitai reikės būti vienam. Kokie tokie?

  • MS PowerPoint 66 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (500 žodžiai)
  • Mokykla
  • Viktorija
  • Sudėtiniai prijungiamieji sakiniai skaidrės
    10 - 2 balsai (-ų)
Sudėtiniai prijungiamieji sakiniai skaidrės. (2016 m. Vasario 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/sudetiniai-prijungiamieji-sakiniai-skaidres.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 07 d. 13:14
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo