Sudėtinių sakinių skyryba skaidrės


Pamokos tema. Sudėtinių sakinių skyrybos įtvirtinimo pratybos. Sudėtinių sakinių rūšių skiriamieji požymiai I. Sudėtiniai sujungiamieji sakiniai. Sudėtinių sakinių rūšių skiriamieji požymiai II. Sudėtinių bejungtukių sakinių prasminiai santykiai ir skyryba. Sudėtinių sakinių rūšių skiriamieji požymiai III. Sudėtiniai prijungiamieji sakiniai. Sudėtinių sakinių rūšių skiriamieji požymiai IV. Sakinių atpažinimo ir skyrybos pratybos.

Uždaviniai: Pakartoti sudėtinių sakinių atpažinimo požymius. Įtvirtinti sudėtinių sakinių skyrybos įgūdžius.

Sudėtiniai sujungiamieji sakiniai: Sudaryti iš dviejų ar kelių savarankiškų dėmenų. Dėmenys jungiami sujungiamaisiais jungtukais: ir, bei, nei ( sudedamojo sujungimo); o, bet, tačiau, tik ( priešinamojo sujungimo); ar, arba ( skiriamojo sujungimo); tad, todėl, dėl to, užtai ( paremiamojo sujungimo). Dėmenys vienas nuo kito skiriami kableliais.

Sudėtiniai bejungtukiai sakiniai: Sudaryti iš dviejų ar kelių savarankiškų dėmenų. Dėmenys tarpusavyje jungiami intonacija ir prasminiais santykiais. Dėmenys pagal prasminius santykius gali būti skiriami kableliu, kabliataškiu, brūkšniu ar dvitaškiu.

Sudėtinių bejungtukių sakinių prasminiai santykiai ir skyryba.

Sudėtiniai prijungiamieji sakiniai: Sudaryti iš dviejų ar kelių nelygiaverčių dėmenų: pagrindinio ir šalutinio ( šalutinių). Šalutiniam dėmeniui iš pagrindinio keliamas klausimas. Pagal klausimą šalutiniai sakiniai skirstomi į veiksnio, tarinio, papildinio, pažyminio ir įvairių aplinkybių sakinius. Dėmenys tarpusavyje jungiami prijungiamaisiais jungtukais (kad, kadangi, jei, jeigu, kol, jog, nes, nors, kai) arba jungiamaisiais žodžiais ( kur, kaip , kada, kodėl, kiek, kuris, kuri, koks, kokia, lyg, tarsi, ar ). Šalutinis dėmuo nuo pagrindinio visada atskiriamas (išskiriamas) kableliu.

  • MS PowerPoint 70 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (522 žodžiai)
  • Mokykla
  • Emilija
  • Sudėtinių sakinių skyryba skaidrės
    10 - 7 balsai (-ų)
Sudėtinių sakinių skyryba skaidrės. (2015 m. Rugsėjo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/sudetiniu-sakiniu-skyryba-skaidres.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 07 d. 12:07
×
117 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo