Sugebėjimai


Įvadas. Bendras ,,sugebėjimų”sąvokos apibūdinimas. Sugebėjimų struktūra. Sugebėjimų rūšys. Bendrieji sugebėjimai. Specialieji sugebėjimai. Specialiujų sugebėjimų išsivystymo lygiai. Specialiųjų sugebėjimų lavinimo etapai. Sugebėjimai ir profesija. Dž. Holando asmenybės tipai. Ugdymo metodai.


Darbo tikslas:

Išsiaiškinti ar žmogaus individualios savybės, pasireiškiančios žmogaus veikloje, sąlygoja jo sėkmę?

Kokiais aspektais remiantis yra suformuluojamos sugebėjimų rūšys?

Išsiaiškinti, kaip sugebėjimai įtakoja vystimąsi ir funkcionavimą.

Darbo uždaviniai:

Atskleisti bei išplėtoti sugebėjimų raidos bei funkcionavimo aktualumą.

Atskleisti sugebėjimų pobūdį.

Pasak R. Arlauskienės: ,,Stebint žmones įvairiose jų darbo, mokymosi, žaidimų ir kūrybinės veiklos srityse, patraukia dėmesį tos veiklos rezultatų skirtumai. Esant vienodoms sąlygoms, vieni išmoksta lengviau ir greičiau, geresnės kokybės, jų darbo funkcionavimą ir nulemia būdus, kuriais siekiama savo tikslų ir išreiškiame save.’’ (Arlauskienė, 2009 metai) Autorė išskiria tris sugebėjimų požiūrius:

Pirmasis – sugebėjimai yra individualios psichofiziologinės ypatybės, kuriomis vienas žmogus skiriasi nuo kito.

Trečiasis – sugebėjimai yra individualios psichofiziologinės ir psichologinės ypatybės, kurios neišnyksta pereinant iš vieno amžiaus tarpsnio į kitą.

Remiantis R. Arlauskienės įžvalgomis: ,,Žinių, mokėjimų ir įgūdžių atžvilgiu sugebėjimai pasireiškia kaip potencinės galimybės, kaip prielaidos kokios nors veiklos veiklos atlikimui. Žvelgiant į sugebėjimus kaip į tam tikras prielaidas veiklai išmokti ir ją sėkmingai atlikti, seniai iškilo problema, kiek sugebėjimuose esama įgimtų ir paveldėtų savybių. Pradžią sugebėjimų paveldimumo tyrimams davė 1875 m. Išėjusi anglų psichologo F. Galtono knyga ,,Talento paveldimumas. Jo dėsniai ir pasekmės.‘‘ Autorius pateikė daug pavyzdžių, rodančių, kad J.S. Bacho šeimoje per penkias kartas rasti 57 muzikai, iš kurių 20 buvo savo laiku gana žymūs. Darvinų šeimoje buvo taip pat daug mokslininkų. Amerikiečiai Hekeris ir Cijenas ištyrė 485 šeimas muzikalumo požiūriu.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1458 žodžiai)
  • Kolegija
  • Aušra
  • Sugebėjimai
    10 - 5 balsai (-ų)
Sugebėjimai. (2016 m. Balandžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/sugebejimai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 01:21
×