Šukuosenų istorija


Šukuosenų istorija. Senovės Graikija. Atgimimo epocha. Renesansas. Barokas. Naujieji laikai. Mados kaita pilnai priklausė nuo naujo istorijos vystymosi etapo. Senovės mesopotamija -babilonas ir asirija. Kiek yra žinoma iš archeologinių radinių Sirijos ir Babilono aukštuomenės vyrai turėjo ilgus plaukus, kuriuos susukdavo lygiomis plokščiomis stambiomis bangomis, sudėtomis keliomis eilėmis ir uždengtomis plonu tinkleliu ar surištomis spalvotomis juostomis. Žemesnio luomo žmonės – žemdirbiai, amatininkai, tarnai, prekeiviai – irgi šukuodavo plaukus atgal ir nešiojo barzdas ir ūsus iš nuosavų plaukų. Moterų šukuosenos mažai skyrėsi nuo vyrų šukuosenų – horizontalūs ar vertikalūs sklastymai, keliais voleliais sudėti plaukai, viršugalvio plaukai dažnai pridengti nedidele skrybėlaite išsiuvinėta biseriu ar brangakmeniais ir papuošta gėlėmis ar augalų lapais bei plunksnomis. Didžiausio išsivystymo Senovės Graikija pasiekė V amžiuje prieš mūsų erą Atėnų valdymo periodu, suklestėjus jūrininkystei ir prekybai pradėjo klestėti ir kultūra. Kaip ir daugybėje kitų amatų, kirpėjų menu užsiimdavo vergai, kurie pasiekdavo tikro tobulumo, kasdien šukuojant savo šeimininkus, pritaikydavo puikias harmonijos ir estetikos taisyklių žinias. V-IV mažiuose prieš mūsų erą vyrų šukuosenos buvo daromos iš trumpų plaukų tiksliai apibrėžiančių veidą tvirtai besilaikančių nedidelių garbanų. Senovės Romos šukuosenų menui didelė įtaką padarė Senovės Graikijos mados ir tendencijos ir ilgą laiką Senovės Romoje vyravo graikų šukuosenų mados, tačiau su laiku romėnų meistrai išdirbo savo stilių, kuris peržengė graikų kanonus. Senovės Romos moterys turėjo ilgų plaukų šukuosenas sudėtus į kuokštelius, dažnai derinant kasytes su susuktais įvairaus glotnumo ir dydžio bangomis ir garbanomis. Romėnai perėmė iš graikų tradiciją puošti šukuosenas vainikėliais tam tikromis progomis bei šventėmis, tačiau ne visi turėjo teises nešioti vainikėlius. Senovės indija. Senovės Indijos tropikų augmenijos ir gyvūnijos spalvų ryškumas ir sodrumas dažnai buvo vaizduojamos keliautojais kaip stebuklingu. Vyrai buvo vaizduojami karingi, o moterys – švelnios ir gražios. Senovės kiniečių šukuosenos. Vyrų šukuosenos. Moterų šukuosenos. Nacionalinės šukuosenos. Afrika. Dėl gausaus genčių skaičiaus Afrikoje šukuosenų buvo daug ir įvairių, dažniausiai jos parodydavo statusą. Viduriniai amžiai. Aštuoniasdešimtųjų pradžia vėl įnešė natūralumo poreikį. 1940 metų šukuosenos. 1950-1960 metų šukuosenos. Kirpimai “Pažas”, “Gavrošas”, “Garsonas”. 1970 – 80 metų šukuosenos.


Šukuosena – tai figūrinis sušukavimas, cheminis sugarbanojimas, plaukų kirpimas, derinamas su juvelyriniais dirbiniais, papuošalais iš kaspinų, nėrinių, pluknksnų, gėlių. Šukuosenos kuriamos iš natūralių ir dirbtino pluošto plaukų. Šukuosenos turi derėti su apranga, makiažu ir sudaryti vientisą atilių. Vyrų šukuosenos turi derėti su ūsais ir barzda.

Kuriant klasikinių šukuosenų meninį portretą reikia susipažinti su jų įvaizdžiu bei charakteriu. Reikia žinoti konkrečios epochos šukuosenos formą, specifiką ir atlikimo technologiją, puošimo elemtus.

Vyravo įvairių formų perukai. Jie buvo gaminami iš plaukų, avių vilnos, dažytos lininės ir medvilninės medžiagos, karvienos. Iš perukų formos ir medžiagos galima buvo nustatyti egiptiečio socialinę padėtį. Šukuosenos buvo statiško, geometrinių linijų ir apimčių. Kirpėjas turėjo mokėti švariai ir tvarkingai pinti kasas ir kaseles, dažyti jas, gerai valdyti adatą, kuriant įvairių formų perukus.

Graikų estetika pasižymėjo harmonija ir pusiausvyra, saiko jausmu ir natūralumu, konstruktyvumu. Graikai be kasų pynimo ir mazgų darymo, atliko formuojantį kirpimą ir sušukavimą karštu būdu, mokėjo šarminiu muilu šviesinti plaukus, šukuosenoms naudojo karkasus, išrado šalto sušukavimo būdus.

Viduramžiais religija slopino kirpėjų meną. Dėl to plaukai buvo dengiami įvairiais galvos dangalais.

Atkutę kirpėjai kopijavo antikos laikų šukuosenas, suteikdami savo laikmečio madingas detales.

Nuo XVI amžiaus pabaigos iki XVIII amžiaus vyrauja barokas. Šiam laikotarpiui būdingos grandiozinės, prabangios, hiperbolinės šukuosenos, kurias atlikti padėjo perdėtos formos perukai, šinjonai ir įvairūs aksesuarai.

Ankstyvasis rokokas – XVIII amžiaus pabaiga. Šukuosenos tapo kur kas mažesnės, įmantresnės, atsiranda formos vientisumas. Ši šukuosena turi sudaryti gracijos, lengvabūdiškumo įspūdį. Dėl to ji įreminama garbanomis.

Vėlyvasis rokokas – XVIII-čio šimtmečio pabaigoje kirpėjų menas pasiekia savo epogėjų. Tai unikalus įvykis istorijoje: šukuosenos turųjo siužetą, t.y. tiesiogiai vaizdavo konkrečią idėją: “balandžio lizdas”, “laivas”, “zodiakas”. Viskas, kas šaudavo įgalvą, buvo galima pavaizduoti šukuosenoje.

Vyro idealas – švariai nuskustas veidas, su makiažu, gausiai pudruotas, prikvėpintas frantas, kurio galvą puošia sugarbanotas perukas supintas į kasą ir perrištas kaspinu.

Po 1789 m. prancūzų revoliucijos politiniai pokyčiai sukėlė naują kultūros eigos kryptį. Vėl grįžtama prie paprastų graikiškų šukuosenų formų. Vėlesniais laikotarpais yra pastoviai susiduriama su šiuo pasikartojančių šukuosenos formų reiškiniu.

Mados laikmačio ciklai sutrumpėja. Dažnai šukuosenos atspindi ne tik estetinius, bet ir politinius idealus. Į valdžią atėjus buržuazijai, šio sluoksnio skonis pasireiškė “bidermejerio” stiliumi. Moteriškos šukuosenos išlaikė prabangų dekoratyvumą, o vyrų šukuosenose vyravo trumpi plaukai su šukuoti įmantriomis linijomis veido kriptimi

Mados kaita pilnai priklausė nuo naujo istorijos vystymosi etapo. Šukuosenų ir kostiumų kaitą diktuoja tekstilės ir meno pramonės vystymasis ir techninis progresas. Lygiagrečiai su pompastinėmis šukuosenomis, puoštomis plunksnomis ir brangenybėmis, gyvavo paprasti, primenantys mūsų dienas modeliai.

Buržuazinės kultūros krizės metu atsirando demokratinės meno kryptys (kubizmas, kontruktyvizmas). Šukuosenoje vyravo linijos: aprėminimo linija, griežta kirpčių linija, konstruktyvi bangų linija. Madinga tamsi plaukų spalva, ypatingai kontrastuojanti su veido baltumu ir pabrėžianti šukuosenos linijas.

Ketvirtą XX amžiaus dešimtmetį išrastas permanentas pasuka madą kita linkme. Jis grąžino moterims minkštumą, natūralų bangavimąsi ir medžiagų ryškumą. Plaukų ilgis ilgėjo, nuo veido dingo sruogos, jos buvo šukuotos atgal.

  • Kosmetologija Konspektas
  • Microsoft Word 217 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 38 puslapiai (10678 žodžiai)
  • Kolegija
  • Edet
  • Šukuosenų istorija
    10 - 2 balsai (-ų)
Šukuosenų istorija. (2016 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/sukuosenu-istorija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 16:30
×