Sukurtas sibiro platybėse


Tremtiniai sibire mokslobaze. Rasinys tautos gyvybines galios donelaitis.

Sukurtas Sibiro platybėse. Trėmimai prasidėję 1941 metais ir testi pokariu buvo pats didžiausias lietuvių tautos genocidas. Į Sibirą buvo išvešta apie 300000 Lietuvos žmonių. Maždaug trečddalis jų mirė dėl nepakenčiamų sąlygų. Tremtiniai yra žmonės prievarta išvešti iš namų, tačiau kūryba nėra benamė, ji pati yra namai. Literatūros sarašas.

Trėmimai prasidėję 1941 metais ir testi pokariu buvo pats didžiausias Lietuvių tautos genocidas.

Jau xixa. Lietuvių literatūra išgyveno smurto, prievartos bei tėvynės netekimo skausma. Tačiau 1940-1953 metų trėmimai iš Lietuvos su niekuo nepalyginami, tai Lietuvių tautos genocidas, vykdytas pačiais žiauriausiais būdais, pildant garsiai nesakomą tarybinių ideologų viltį: Lietuva be Lietuvių kartu su žmonėmis buvo ištremta ir daug Lietuviams brangių žodžių: dievas, tėvynė Lietuva, kryžius, malda, velykos, kalėdos. Iš girdėtų eilėraščių, maldu ir dainų intonacijų buvo kuriami eilėraščiai, kuriuos dabar vadiname tremties kūryba, neišskirdami iš jos ir politinių kalinių kūrybos.

Dabar žinoma daugiau kaip šimtas tremtyje kūrusių žmonių, tik nedaugelis iš jų išleidžia savo atskirą knygą ar prisiminimų rinkinį. Didelė poezijos dalis nebuvo išsaugota iki dabar, ko nesunaikino drėgmė, pelėsiai ir pelės dabar perduoda mirusiųjų giminės, nes daugelis autorių nebesulaukė šių dienų.

Po karo poezijoje visai išnyksta Lietuvos tema, poezija nebesprendžia tautos likimo klausimų. Bet pačioje pavojingiausioje zonoje – sibiro platybėse šie klausimai vis dar gyvavo, šie tremties eilėraščiai atskleidžia unikalią kūrybos situaciją. Tremtyje tarsi suaktyvėja tautos kūrybos instinktas, sukyla gyvybinės galios. Įdomiausia tai, kad eilėraščius rašo ne rašto žmonės ( poetai, mokytojai, mokslininkai ), o ir paprasčiausi beraščiai ūkininkai, darbininkai. Tremtinių kūryba, kaip ir liaudies daina, turi bendrą motyvą – tėvynės ilgesio, sugrįžimo į ją motyvus. Tremtinių eilėraščiai rašomi kaip liaudies dainos, kaip ir xixa. Taip ir tremtyje jie buvo perduodami iš lūpų į lūpas, todėl dabar spausdinami eilėraščiai neatitinka to ką buvo sukūręs pats jų autorius, perduodant eilėraštis buvo kelis kartus pataisytas kartais net apkarpomas ar prailginamas. Tremtinio eilėraštis orentuotas į bendrumą: bendra lagerio patirtis, bendri atsiminimai apie tėvynę,pirmas tremčių paliudijimas – jav išleista knyga Lietuviai sibire , šioje knygoje kalbama labiau faktais – tai daug liudijimų, laiškų nuotraukų.

  • Microsoft Word 7 KB
  • 2010 m.
  • 3 puslapiai (605 žodžiai)
  • Mokykla
  • Renė
  • Sukurtas sibiro platybėse
    10 - 3 balsai (-ų)
Sukurtas sibiro platybėse. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/sukurtas-sibiro-platybese.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 25 d. 14:51
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo