Šunų nosies, nosiaryklės, sinusų ligų chirurginio gydymo technikos


Įvadas. Literatūros apžvalga. Anatomija. Nosis. Nosiaryklė. Sinusai. Specifinės ligos. Brachicefalinis sindromas. Nosies ir sinusų navikai. Nosies aspergiliozė. Nosiaryklės ligos. Nosiaryklės polipai. Nosiaryklės stenozė. Literatūra.


Gyvūno organizme nuolat vyksta cheminiai procesai, kurie reikalauja deguonies. Medžiagų oksidacijos procesų metu susidaro anglies dioksidas, kuris turi būti pašalintas iš organizmo. Deguonies įsisavinimą ir anglies dioksido pašalinimą kiekviename organizme atlieka kvėpavimo sistema. Ši sistema yra viena iš keturių pagrindinių kvėpavimo sistemų. Į plaučius ateinantis oras pirmiausia yra išvalomas ir sušildomas nosies ertmėje, o tiksli galvos sinusų funkcija iki šiol pas šunis nėra žinoma. Vieni autoriai teigia, kad ši dalis padeda dar labiau sudrėkinti ir sušildyti patekusį orą, kiti, kad pasižymi imunologiniu aktyvumu, reguliuoja balso rezonansą ir turi įtakos veido formai, tačiau neabejotinai tai svarbi kvėpavimo sistemos dalis (1). Nors ir pačių viršutinių kvėpavimų ligų pasitaiko dažnai, tačiau būtent nosiaryklės ir sinusų chirurginiai gydymo būdai taikomi retai. Dažna to priežastimi yra sunkus chirurginis priėjimas prie kaukolės anatominių struktūrų ir tinkamos chirurginės technikos neturėjimas. Atlikus tyrimą su 75 šunimis, kurie turėjo nosies, ryklės ar sinusų ligų, buvo nustatyta, kad iš tiriamųjų 46,7 proc. aptikti nosies navikai (vidutinis amžius 9 metai), 20 proc. nustatytas bakterinis rinitas, 10,7 proc. virusinis rinitas, 5,3 proc. sinusitai, 6,7 proc. svetimkūniai nosyje. Nedidelį procentą sudarė nosies polipai, granuliominis rinitas, nosiaryklės stenozė (2). Nors šunims nosies, sinusų ir nosiaryklės ligos pasitaiko retai, bet jos gali turėti rimtos grėsmės gyvūno gyvybei, todėl šiame darbe bus plačiau nagrinėjamos pragrindinės šunims pasitaikančios ligos ir jų chirurginiai gydymo būdai.

Nosies ertmė prasideda šnervėmis ir baigiasi choanomis, kuriomis nosis komunikuoja su rykle. Pertvara (lot. septum cartilagineum nasi) išilgai dalina nosį į dvi nosies duobutes (dešinę ir kairę). Tik kaudalinė ir dorsalinė pertvaros dalys yra sukaulėjusios. Ventraliniame šnervių kampe odos perėjimo į gleivinę vietoje į nosies ląstą atsiveria nosinis ašarų latakas (lot. ductus nasolacrimalis) (2). Nosies veidrodėlis (lot. Planum nasale) dažniausiai juodai pigmentuotas, neturintis plaukų, turi daug serozinių liaukų, kuriu sekretas yra išskiriamas į veidrodėlio paviršių. Šunims taip pat būdinga viduryje esantis griovelis (ang. Philtrum). Lateralinėje nosies ląstos sienoje guli dvi kriauklės (lot. concha dorsalis et ventralis) (3). Kiekvieną nosies pusę kriauklės dalina į tris landas: dorsalinę, ventralinę ir etmoidalinę. Kriauklės filtruoja, sušildo ir sudrėkina orą. Uoslės organą sudaro pakitusi gleivinė (lot. membrana olfactoria). Ji išsidėsčiusi aboralinėje nosies ląstos dalyje ant akytkaulio labirinto ir aboralinio kriauklių galo.

Tai ryklės dalis esanti dorsaliau kietojo ir minkštojo gomurio, jos priekines landas sudaro choanos, kurios laikomos kaudaline nosies ertmės siena. Atitinkamai šioje vietoje ventralinė, dorsalinė ir lateralinė nosiaryklės sienos yra suformuotos kietojo gomurio, gomurikaulio ir žagrikaulio (ang. Vomer bone). Kiekvienas klausos vamzdis atsiveria lateralinėje nosiaryklės sienoje per specialius plyšius tiesiogiai kaudaliau į kaudalinę sparnakaulio (lot. os pherydoides) sieną (3).

  • Microsoft Word 42 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3801 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ernestas
  • Šunų nosies, nosiaryklės, sinusų ligų chirurginio gydymo technikos
    10 - 2 balsai (-ų)
Šunų nosies, nosiaryklės, sinusų ligų chirurginio gydymo technikos. (2019 m. Spalio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/sunu-nosies-nosiarykles-sinusu-ligu-chirurginio-gydymo-technikos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 05 d. 11:12
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo