Suomijos Respublikos Konstitucinė sistema


Įvadas. Istorinės Konstitucijos priėmimo aplinkybės. Suomijos konstituciniai bruožai. Asmens konstitucinio statuto pagrindai. Valstybės valdymo forma. Parlamentas. Vykdomoji valdžia. Prezidentas ir vyriausybė. Teismai. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Visais laikais žmonijai buvo reikalingos taisyklės kurios neleistų chaosui dominuoti pasaulyje ir nuvestų ją tinkama egzistavimo kryptimi. Vienos pirmųjų rašytinių ir visuotinių taisyklių buvo dešimt Dievo įsakymų, kurie nurodė svarbiausias moralės normas ir įpareigojo žmoniją gyventi darniai. Taigi laikui bėgant ir žmonijai tobulėjant atsirado daugybė naujų taisyklių kurios tapo įstatymais ir sukūrė naują socialinio mokslo šaką – teisę.

Šiomis dienomis teisė yra itin plataus spektro mokslo šaka ir tapo būtinu valstybės egzistavimo elementu. Laikui bėgant kiekviena valstybė įtvirtino pagrindinį įstatymą kuris yra vadinamas konstitucija.

Taigi norint visapusiškai išmanyti ir suvokti tokią mokslo šaką kaip teisė yra būtina domėtis ne tik savo valstybės istorijos teisiniais pagrindais, tačiau yra svarbu gilintis ir kitų valstybių teise. Todėl tolimesniuose referato puslapiuose bus pateikta informacija apie vieną Europos sąjungos valstybių narę – Suomija. Kadangi apie Suomijos istoriją ir teisės doktriną žinau itin nedaug, pasirinkau nagrinėti būtent šios valstybės konstituciją. Šio rašto darbo tikslas yra informatyviai pateikti svarbiausius šios konstitucijos aspektus ir idėjas. Kad informacija būtų pateikta dėsningai referato dėstomojąją dalį sudaro atskiros temos, tokios kaip istorinės konstitucijos priėmimo aplinkybės, pačios konstitucijos struktūra, jos turinys ir kitos referatą papildančios temos.

Suomija nuo XVII ir iki pat XIX amžiaus buvo Švedijos dalis. Tai ir lėmė šios valstybės sunkų ir ganėtinai ilgą kelią į nepriklausomybę. 1809 metais Švedijos karalystei, kurią tuo metu sudarė Švedija ir Suomija, atėjo pabaiga. Po 1812 metais priimto caro Aleksandro ir Švedijos princo Karlo Johano susitarimo, pagal kurį Suomijos kunigaikštystė turėjusi autonomiją Rusijos imperijos sudėtyje, prasidėjo intensyvios diskusijos dėl valstybės valdymo formos. Buvo nesutariama ar valstybė turi būti monarchija ar respublika. Tačiau tais pačiais metais įvyko kiti svarbūs pokyčiai – vyriausybė pasiūlė skelbti valstybės nepriklausomybę ir įtvirtinti naują valdymo formą, ko pasekoje buvo įsteigtas Konstitucinis komitetas. Tačiau Suomija vis dar buvo priklausoma nuo Rusijos, todėl buvo siūloma skelbti Suomijos nepriklausomybę ir įtvirtinti naują valdymo modelį kuris būtų paremtas valdžių padalijimo principu ir parlamentarizmu. 1917 metais lapkritį Suomijos parlamentas pasiskelbė esantis aukščiausios suverenios galios turėtojas, o gruodžio šeštąją dieną buvo paskelbta Suomijos nepriklausomybės deklaracija. 1918 metais buvo sprendžiamas konstitucijos projekto problemos klausimas, kadangi nors parlamentas ir patvirtino jį, tačiau jis buvo sustabdytas, nes nebuvo gauta reikalaujamos 5/6 balsų daugumos. Tačiau galiausiai 1919 metais po ilgų diskusijų buvo priimta Suomijos konstitucija.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2529 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ilona
  • Suomijos Respublikos Konstitucinė sistema
    10 - 1 balsai (-ų)
Suomijos Respublikos Konstitucinė sistema. (2017 m. Lapkričio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/suomijos-respublikos-konstitucine-sistema.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 21 d. 17:03
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo