Superlaidininkai


Įvadas (darbo tiklas, uždaviniai). Superlaidininkai. Superlaidumas. Superlaidininkų panaudojimas. Superlaidumo panaudojmas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Superlaidininkai yra kietosios medžiagos, kurių elektrinė varža, atšaldžius žemiau būdingosios krizinės temperatūros T °C, sumažėja tiek, kad jau nebegalima išmatuoti jokiais šiuolaikiniais prietaisais. Pirmą kartą toks varžos išnykimo reiškinys buvo pastebėtas 1911m., pabandžius ištirti metališkojo gyvsidabrio elektrines savybes skysto helio temperatūroje. Šiuo metu jau yra žinoma per tūkstantį įvairių superlaidininkų – metalų, jų lydinių, paprastų ir sudėtingų cheminių junginių, o taip pat ir organinių medžiagų, tačiau daugumos jų T °C vertės yra palyginti mažos ir dažniausiai neviršija -263°C.

Išsiaiškinti kas yra superlaidininkas ir superlaidumas, taip pat sužinoti kur jie yra naudojami.

Šio amžiaus devintojo dešimtmečio viduryje du švedų mokslininkai aptiko, kad medžiagos, sudarytos iš lantano, stroncio, vario ir deguonies tampa superlaidžiomis, atšaldytos iki 30 K. Tai buvo neįtikėtinai aukšta superlaidumui temperatūra. Dar keisčiau buvo tai, kad superlaidžioji medžiaga buvo keramika, o ne metalas. Labai greitai buvo susintetintos ir kitos superlaidžios keraminės medžiagos.

Viena iš superlaidžių medžiagų gaminama palyginti nesudėtingu būdu. Tinkamais santykiais sumaišytas itrio oksido (), bario karbonato (BaCO3) ir vario(II) oksido (CuO) mišinys kaitinamas O2(d) sraute. Susidaro medžiaga, kurios sudėtis apytiksliai išreiškiama formule YBa2Cu3Ox (kur x truputį mažesnis už 7). Itrio bario vario keramika tampa superlaidi neįtikėtinai aukštoje temperatūroje: 92 K arba -181°C. Žinoma, buitiniu supratimu 92 K arba -181°C temperatūra yra žema, tačiau ji gerokai viršija ne tik helio virimo temperatūrą, bet ir azoto virimo temperatūrą (77 K - -196°C). Vadinasi vietoje labai brangaus šaldiklio - skysto helio - galima naudoti nebrangų skystą azotą.

  • Medžiagų mokslas Referatas
  • Microsoft Word 416 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1222 žodžiai)
  • Kolegija
  • Petras
  • Superlaidininkai
    10 - 1 balsai (-ų)
Superlaidininkai. (2017 m. Kovo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/superlaidininkai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 16:48
×