Susipažinimas su programavimo aplinka „Matlab“ ir kompiuteriniu oscilografu „HS3“


Telekomunikacijų sistemų laboratorija. „ Telekomunikacijų fizikos ir elektronikos “ bakalauro studijų programa. Kursas „ Telekomunikacijų pagrindai “. Laboratorinis darbas Nr. Susipažinimas su programavimo aplinka „ MatlAB “ ir kompiuteriniu oscilografu „ HS3 “. Vilnius Darbo tikslas. Programavimo aplinka „ MatlAB “. Signalų atvaizdavimo skaitmeninėse sistemose principai. Signalas oscilografo ekrane. Susipažinti su programa „ MatlAB “, išmokti naudotis jos komandine eilute. Paleisti programos failą laboratorinis. M ir susipažinti su paveikslo peržiūros įrankiais. Nustatyti Gauso filtro išėjimo impulso trukmės priklausomybę nuo Gauso filtro juostos pločio W. Naudojantis komandine eilute apskaičiuoti santykinę Gauso filtro išėjimo impulsų trukmę ir nubrėžti jos priklausomybės nuo filtro parametro W grafiką. Susipažinti su oscilografu „ HS3 “ ir jo programine įranga „ Multichannel “.


Susipažinti su programavimo aplinka „Matlab“, išmokti naudotis jo paveikslų peržiūros įrankiais. Susipažinti oscilografu „HS3“, įgyti darbo su jo programine įranga „Multichannel“ įgūdžių.

Susipažinti su programavimo aplinka „Matlab“, išmokti naudotis jos komandine eilute.

Viena iš Naikvisto teoremos formuluočių: mažiausia ėmimo (atskaitymo) sparta, kuri reikalinga tiksliam ribotos dažnių juostos informacinio signalo atkūrimui imtuve, yra lygi dvigubam signalo ribiniam dažniui (fs)min = 2F (arba (fs)min ≥ 2F), čia (fs)min – signalo diskretizavimo dažnis, o F - maksimalus dažnis informacinio signalo spektre.

„Matlab“ yra techniniams skaičiavimams skirta programavimo aplinka, turinti integruotas komandinę eilutę ir grafinę sąsają. Pagrindinis „Matlab“ langas yra pateiktas 1 paveiksle. Current folder yra aplankas, kurio failus programa nuskaito ar įrašo. Kaskart įjungus programą čia reikia parinkti aplanką, kuriame yra programos failai. Command window lange yra rašomos „Matlab“ komandos, kurių vykdymas inicijuojamas klavišu „Enter“.

„Matlab“ turi išsamų visų galimybių ir funkcijų aprašymą skiltyje „Help“. Komandinėje eilutėje pagalbą apie funkciją galima iškviesti įrašius help funkcijos_pavadinimas. Jei reikia atlikti sudėtingus skaičiavimus, komandine eilute naudotis nebepatogu. Tuomet komandų rinkiniai surašomi į tekstinius failus su .m plėtiniu. Tokio failo redaktorių galima iškviesti į komandinės eilutės langą įrašius edit.

Visi šiuolaikiniai oscilografai signalų apdorojimui naudoja skaitmeninius signalų apdorojimo procesorius. Tokiems oscilografams reikalingi spartūs analogas – skaičius keitikliai ir skaitmeniniai signalų apdorojimo procesoriai. Signalo skaitmenizavimas tam tikrais atvejais įtakoja vaizdą oscilografo ekrane, todėl reikėtų žinoti apie signalo skaitmenizavimo metu atliekamus vyksmus ir galimą jų įtaką signalų atvaizdavimui.

Diskretizavimas yra pirmasis procesas, vykdomas atliekant signalo skaitmenizaciją. Diskretizavimas – tai tolydinio įėjimo signalo vertimas diskrečiuoju signalu laike, t.y. impulsų seka. Diskretizavimo įrenginio schema pateikta 2 paveiksle. Čia: τd – impulso trukmė (τd << Td), Td – impulsų sekos (diskretizacijos) periodas, fd = 1/Td – impulsų sekos (diskretizacijos) dažnis. Į vieną iš diskretizatoriaus įėjimų perduodama periodinė dvilygė impulsų seka, o į kitą diskretizatoriaus įėjimą paduodamas informacinis signalas m(t).

Išėjime gaunama irgi periodinė impulsų seka su pasikartojimo periodu Td ir impulso trukme τd, tačiau impulsų amplitudė tiksliai atitinka analoginio signalo įtampos momentinę vertę. Likusiame laiko intervale (tarp impulsų) - diskretizatorius faktiškai „nutrina“ signalą m(t). T.y. diskretizatorius praleidžia tik trumpus signalo m(t) „pavyzdėlius“, o laiko intervaluose tarp „pavyzdėlių” išėjimo signalas m'(t) = 0.

T.y. jei fd ≥ Fmax kur Fmax – maksimalus dažnis informacinio signalo spektre, informacija neprarandama. Diskretizacijos vyksmas analitiškai gali būti užrašomas taip:

čia: Umax – maksimali signalo įtampa, 2n – diskrečiųjų verčių skaičius.

6.1. Susipažinti su programa „Matlab“, išmokti naudotis jos komandine eilute.

Kadangi šią priklausomybę reikia atidėti nuo Gauso filtro juostos pločio, jo vertės irgi įvedamos kaip vektorius w:

6.5. Susipažinti su oscilografu „HS3“ ir jo programine įranga „Multichannel“

Oscilografas valdomas naudojant kompiuterinę programą „Multichannel“, kurios piktograma atrodo taip: /, o pagrindinis „Multichannel“ langas pateiktas 8 paveiksle.

Harmoninio signalo formos, kai diskretizavimo dažniai fs = 1fh, 2fh, 5fh, 10fh, 100fh, čia fs = 1 kHz, paveikslai atitinkamai: 12, 13, 14, 15, 16.

Harmoninio signalo (sinusoidė, fh = 160 kHz) formos ir dažniniai vaizdai, kai diskretizavimo dažniai yra: fs = 50 kHz, 100 kHz, 200 kHz, 500 kHz., paveikslai atitinkamai 17 – 24.

  • Microsoft Word 2182 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1956 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lukas
  • Susipažinimas su programavimo aplinka „Matlab“ ir kompiuteriniu oscilografu „HS3“
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Susipažinimas su programavimo aplinka „Matlab“ ir kompiuteriniu oscilografu „HS3“. (2019 m. Birželio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/susipazinimas-su-programavimo-aplinka-matlab-ir-kompiuteriniu-oscilografu-hs3.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 13 d. 12:22
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo