Svarbiausios pasaulyje kilusios ekonominės krizės


Krizės sąvoka. Ekonominiai svyravimai dėl kurių gali atsirasti krizės. Krizių rūšys. Ypatybės būdingos krizėms. Kaip užkertamas kelias krizėms. Jų prasidėjimui ar plitimui. Pasaulio krizės. Svarbiausios pasaulyje kilusios ekonominės krizės. „Tulpių karštligė“. Vokietijos hiperinfliacija. Didžioji depresija. JAV „Didžiosios depresijos“ metais. Vokietija „Didžiosios depresijos“ metais. Didžioji Britanija „Didžiosios depresijos“ metais. Prancūzija „Didžiosios depresijos“ metais. Naftos krizė. Rusijos finansų krizė. Internetinių akcijų burbulo sprogimo krizė. Pasaulio ekonominė krizė 2008 metais. Išvados. Literatūros sąrašas.


Remiantis įvairiais informacijos šaltinais pateikti ir išaiškinti informacija apie krizės sampratą. kokios gali būti kilusių krizių rūšys, jų atsiradimo priežastys. Taip pat pateikti informaciją apie svarbiausiais pasaulyje kilusias ekonomines krizes bei pateikti šių krizių sprendimo būdus.

Analizuojant internetinius straipsnius, moksliniu darbus ir mokslinę literatūrą išanalizuoti ir susisteminti medžiagą apie krizių rūšis jų savybes bei apibendrinti svarbiausias pasaulyje kilusias ekonomines krizes bei jų sprendimo būdus.

Krizės samprata yra daugialypė ir ją apibrėžti pakankamai sudėtinga, kadangi keliose skirtingose koncepcijose ji gali būti interpretuojama skirtingai. Pats žodis krizė kilęs iš graikiško žodžio „krisis“, reiškiančio tam tikros situacijos raidos etapą, kuriame turėtų būti priimtas sprendimas. Bendrąja prasme žodis krizė apima keletą sričių, tokių kaip socialinė, ekonominė, sveikatos sutrikimų krizė. Terminologine prasme krizė tai yra sistemos patekimas į būseną, gresiančią jos pačios struktūriniam stabilumui bei gyvybingumui. Jos sprendžiamos vidinio prieštaravimo ar išorinio konflikto išsprendimo keliu, struktūrinėmis, sisteminėmis permainomis.

5. Skolos krizė. Tai situacija, kai šalis ar didelė finansinė institucija nebegali grąžinti skolų arba sumokėti palūkanų už paskolą. Taip atsitinka tik dėl to, kad ekonominio augimo laikotarpiu prisiimami nerealistiški įsipareigojimai ir tikimasi, kad tokią skolą bus įmanoma suvaldyti (mokėti palūkanas ir atėjus laikui refinansuoti). Ekonominiai vienetai ekonominio augimo metu mano, kad jie puikiai gali išlaikyti dabartinį skolų lygį, todėl skolinasi dar, taip mažėja jų skolų ir pajamų santykis. O pradėjus lėtėti ekonomikai dažnai šalis ar įmonė nebegali išmokėti ir suvaldyti savo skolų, o tai savo ruožtu sukelia bankrotų bangą.

7. Mokėjimo balanso krizė. Vienas pirmųjų mokėjimo balanso krizes pradėtos analizuoti dar 1979 m.. Ekonomistų nuomone, valstybė, stengdamasi išlaikyti fiksuotą savo valiutos kursą, gali kištis į valiutų rinką, riboti užsienio kapitalo srautus, keisti bankų sistemos reguliavimą (pavyzdžiui, privalomųjų rezervų dydį). Tačiau galima ir tokia situacija, kai šių priemonių neužtenka. Jei valstybė stengiasi apsaugoti savo valiutą nuo nuvertėjimo, ji gali prarasti savo užsienio atsargų rezervus. Jei valstybė nori apsaugoti savo valiutą nuo per didelio vertės augimo, ji gali susidurti su nepakeliamais infliacijos augimo tempais. Kai valstybė nebegali apsaugoti fiksuoto valiutos kurso mokėjimo balanso, susidaro situaciją, kurią galima vadinti krize.

8. Valiutos krizė. Valiutos krizės dažnai suprantamos kaip staigus valiutos kurso mažėjimas, fiksuoto valiutos kurso atsisakymas ar staigus jo pakeitimas, kai valiutos kursas sumažėja 25 % ar daugiau procentų. Taip pat valiutos krize galima laikyti ir stiprų spaudimą fiksuotam valiutos kursui, nes dažnai tai padaro net dar didesnę žalą nei paprastas valiutos nuvertėjimas. Šalis, gindama savo fiksuotą valiutos kursą, gali būti priversta didinti palūkanų normas, imtis tiesioginių intervencijų valiutų rinkoje ar kapitalo kontrolės šalyje. O tai gali lemti šalies ekonominės situacijos pablogėjimą – padidėjusias palūkanas verslui bei fiziniams asmenims. Valiutų krizės gali kilti dėl daugelio priežasčių: dėl užsienio atsargų naudojimo finansuojant biudžeto deficitą, spekuliacinių atakų prieš fiksuotą valiutos kursą, mokėjimo balanso problemų, nepasitikėjimo šalies ekonomika, užsienio kapitalo pasitraukimo, didelės valdžios užsienio skolos. Staiga nukritus valiutos kursui ekonomika gali susidurti su problemomis: BVP kritimas, bankinio sektoriaus problemos ir kt.

2. Nepakankamas informacijos kiekis. Kilus krizei susiduriama su viena iš didžiausių problemų laiko stoka. Organizacijai reikia laiko išsiaiškinti krizės kilimo priežastis bei galimus jos sprendimo būdus, dėl šios priežasties skiriamas nepakankamas dėmesys informuojant visuomenę bei supažindinant ją su esama situacija.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 100 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (8881 žodžiai)
  • Kolegija
  • Akvilė
  • Svarbiausios pasaulyje kilusios ekonominės krizės
    10 - 8 balsai (-ų)
Svarbiausios pasaulyje kilusios ekonominės krizės. (2016 m. Kovo 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/svarbiausios-pasaulyje-kilusios-ekonomines-krizes.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 20:57
×