Svarstyklės


Įvadas. Svarstyklių klasifikacija. Svarbiausios metrologinės svarstyklių charakteristikos. Lygiapetės svarstyklės. Vienapetės svarstyklės. Elektroninės svarstyklės. Svarstyklės su elektromagnetine jėgos kompensacija. Automatinės porcijinės svarstyklės. Nepertraukiamo veikimo svarstyklės. Literatūros sąrašas.


Svėrimas – tai viena iš masiškiausių matavimo operacijų. Medžiagos masę reikia matuoti gamyboje, prekyboje, tarptautiniuose mainuose. Matuojamų masių sritis labai plati: nuo mikrogramų iki tūkstančių tonų. Kadangi svėrimo operacija yra susijusi su vartotojo teisių apsauga, tai daugeliu atvejų svėrimas priklauso teisinės metrologijos sričiai ir jį reglamentuoja nacionaliniai ir tarptautiniai standartai.

Bendrosios paskirties svarstyklės yra nedidelio tikslumo; jos dar skirstomos į: stalines, platformines kilnojamasias ir platformines stacionariąsias.

Laboratorinės svarstyklės dažniausiai naudojamos cheminėms analizėms. Jos yra gana tikslios. Pagal konstrukciją ir naudojimo sritį jos skirstomos į: technines, analitines, torsines(sukamasias), specializuotas

Technologinės svarstyklės paprastai naudojamos gamyboje. Jos skirstomos į: vienetinių krūvių sv., biriųjų medžiagų sv., dozatorius.

Specialiosios svarstyklės naudojamos kitiems ( ne svėrimo) uždaviniams spręsti: medžiagos tankiui matuoti, veikiančiai jėgai ar momentui surasti ir pan.

Minimali masė ribojama todėl, kad sveriant mažas mases labai išauga santykinė svėrimo neapibrėžtis. Kai masė didesnė, negu Min, ši neapibrėžtis dar neviršija leidžiamųjų ribų. Patikros padalos vertė e yra gamintojo nustatytas dydis, kuriuo remiantis išreiškiamos leidžiamosios svarstyklių paklaidos. Tikroji svarstyklių padalos vertė d yra jų rodmenų įtaiso faktiška padalos vertė, kuri gali būti mažesnė, negu patikros padalos vertė. Teisinėje metrologijoje svarbiausias parametras yra patikros padalos vertė e.

Seniausios yra svirtinės svarstyklės, kurios tebenaudojamos ir dabar. Iš jų tiksliausios yra lygiapetės svarstyklės. Tai tradicinės mechaninės svarstyklės, kurių svertas 3 remiasi viduryje į nejudamą kolonėlės 2 atramą. Sverto galuose simetriškai išdėstytos dvi pakabos 8 (auskarai), ant jų pakabintos dvi lėkštelės 7 : krovininė (kairė) ir svarsčių. Atramos turi būti tokios konstrukcijos, kad trintis būtų minimali. Todėl dažnai naudojamos atramos, kuriose plieninė prizmė remiasi į plieninę arba akmeninę pagalvę. Kad atramos mažiau diltų, nedarbinėje padėtyje svertas specialiu įtaisu, valdomu rankenėle 6, pakeliamas ir uždedamas ant papildomų atramų.

  • Microsoft Word 1278 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1652 žodžiai)
  • Universitetas
  • Žhfjghd
  • Svarstyklės
    10 - 2 balsai (-ų)
Svarstyklės . (2017 m. Gruodžio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/svarstykles.html Peržiūrėta 2019 m. Liepos 22 d. 00:06
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema