Švedijos Reformacija XVI amžiuje


Įvadas. Švedijos kaip naujos liuteroniškos valstybės iškilimas ir reformacijos eiga. Reformacijos Švedijoje eiga ir kilusios problemos po 1571 metų. XVI amžiaus Skandinavijos socialinė ir ekonominė raida. Išvados. Literatūros sąrašas.

Reformacija- XVI a. visuomeninis, politinis religinis judėjimas dėl religijos atnaujinimo ir Katalikų bažnyčios pertvarkymo, religinis sąjūdis Vakarų krikščionybėje, siekęs reformuoti katalikybę. Reformacija davė pradžią protestantizmui. Skandinavijos šalyse, reformaciją vykdė karaliaus valdžia. Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje sukurta Liuteronų bažnyčia.

Švedijos bažnyčios reformacija, dažnai apibūdinama kaip taiki, nuo visuotinės katalikų bažnyčios pereita prie visiškai karaliaus valdomos bažnyčios. Bet ar galima teigti, kad reformacijos įdiegimas Švedijoje buvo taikus? Protestantizmui įsiskverbti tarp Švedijos valstietijos buvo sunku, jie senąją bažnyčią gynė organizuodami sukilimus. Taigi Švedijos reformaciją būtų galima priskirti nuosaikiajai didikų ir kunigaikščių srovei, kuri pasisakė už taikią reformaciją. Siekė bažnyčią atskirti nuo popiežiaus, bei sukurti pigią bažnyčią, reikia paminėti tai, kad ši srovė Švedijoje labiau buvo paplitusi tarp Stokholme gyvenusių vokiečių kilmės žmonių. Taigi su kokiomis problemomis susidūrė karalius Gustavas Vaza vykdydamas reformaciją Švedijoje? Kaip reformacija plėtojosi? Ir ką naujo ji davė ne tik Švedijai, bet ir kitoms Skandinavijos valstybėms?

XVI a. reformacija Švedijoje, darbe analizuoja pasitelkus naratyvinį ir analitinį darbo metodus, šie darbo metodai padėjo atskleisti reformacijos eigą Švedijoje, iškilusias problemas, bei reformacijos teigiamus padarinius Skandinavijos valstybėms.

Šiaurės Europoje, kaip ir kitur, vėlyvųjų viduramžių Bažnyčiai buvo būdingas gyvybingumo ir irimo mišinys. Bažnyčios irimo priežastys buvo ne tik godulys, pasaulietiškumas ar korupcija, kiek nepakankamos išgalės. Retai apgyvendintose žemėse kai kur nebuvo net menkiausios užuominos apie krikščionybę- pakelės kryžiaus, koplytėlės ar atsiskyrėlio trobelės.

Smarkų impulsą Bažnyčios reformai paskutiniojo XVI a. amžiaus dešimtmečio pabaigoje suteikė iš Vitenbergo universiteto sklidusios Martyno Liuterio ir jo bendražygių idėjos. Per dvidešimt Liuterio tikėjimo skleidimo metų daug Centrinės ir Šiaurinės Europos kraštų atsiskyrė nuo Romos Katalikų Bažnyčios.

Šiaurėje reformacija jau brendo keletą dešimtmečių. XV amžiuje Bažnyčios konvulsijos apėmė šiaurinę Europą. Būtent Švediją pasiekė daug Johno Huso rankraščių. Religinės permainos plito labai greitai, Švedijos miestai taip pat pakliuvo į šį šurmulį. Tačiau Švedijoje, reformacija dažnai būdavo apibūdinama, kaip taikus dalykas nuo visuotinės katalikų bažnyčios perėjimas prie grynai karaliaus valdomos bažnyčios. 1527 metais Švedija, o 1536 metais ir Danijos Bažnyčia neteko galios ir turtų, tačiau nuo katalikybės jos atsiskyrė palaipsniui. Reikia paminėti, kad vienuolynai abejose karalystės dar egzistavo keletą dešimtmečių, to reikėjo diduomenei, kad būtų priglaustos jų „atliekamos“ dukterys. Šiaurės kraštų reformatai nepuolė karštligiškai diegti naujovių, o energiją verčiau skyrė rimtam ir uoliam darbui- Biblijos ir Liuterio darbų vertimui. Reformacijos populiarumo elementas Švedijoje buvo bereikšmis. Nors ekonominiai ir kultūriniai kontaktai su Vokietija buvo svarbūs, aiškint naujos evangelijos minčių plitimą Švedijoje, visuomenė buvo per daug skirtinga, kad trokštų tokios reformacijos, kokia vyko Vokietijos miestuose. Naujos evangelijos mintys iš pat pradžių pasiekė Stokholmą 1522 metais, o jas skleidė prekiautojai iš Vokietijos.

Liuterio mokymas į Skandinaviją atėjo trimis pagrindiniai keliais: per traukiančius į šiaurę vokiečių pamokslininkus, vietinius entuziastus, kurie užsidegė tomis idėjomis, studentaudami Vitenberge bei kituose reformacijos minties ir veiksmų centruose Vokietijoje, ir per Hanzos pirklius, seniai įsikūrusius svetimų šalių bendruomenėse ir skleidžiančius naują tikėjimą.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (3012 žodžiai)
  • Eglė
  • Švedijos Reformacija XVI amžiuje
    10 - 9 balsai (-ų)
Švedijos Reformacija XVI amžiuje. (2015 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/svedijos-reformacija-xvi-amziuje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 05:20
×