Sveikatingumo filosofija Lietuvos kultūroje


Sveikatos referatas.

Įvadas. Sveikata– tai būtina sąlyga gyvenimo kontrolei, garantas, leidžiantis jaustis užtikrintai ir saugiai. Sveikata- visapusė fizinė, socialinė, dvasinė, protinė, emocinė gerovė, o ne tik ligų ir negalavimų nebuvimas. Liaudies medicina. Lietuvių gydymosi ypatumai užkalbėjimai, rupūžės ir švęstas vanduo. Dantų skausmo gydymas senovės lietuvių liaudies medicinoje. Gydymas žolelėmis (fitoterapija). Spalvų terapija. Muzikos terapija. Aromaterapijos ištakos. Kvapų magija. Išvados. Naudota literatūra ir kiti šaltiniai.


Sveikata - unikali vertybė, gamtos dovanota žmogui. Tai ir visos tautos, valstybės turtas, kurio dėka žmogus kaupia socialines, materialines, kultūrines vertybes, kuria visuomenės gerovę. Sveikas, kupinas jėgų, energingas žmogus gali gyventi visavertį gyvenimą. Dabartiniais laikais daugelis žmonių gyvena visiškai nerūpestingai -skubėjimas, greitas maistas, stresas. Sveikata dar ne viskas, tačiau be sveikatos viskas - niekas, - kažkada yra pasakęs Sokratas. Toks gyvenimo būdas „gyvenu šia minute“ dažnai priverčia žmogų pamiršti, kad didžiausia vertybė - sveikata.

Fizinę sveikatą lemia mūsų kūno funkcionavimas ir visų organizmo sistemų sveikumas (nervų, kvėpavimo, virškinimo).

Ligonį paprastai gydydavo namiškiai, ir tik šeimai nepajėgiant iveikti ligos, buvo kviečiamas žynys ar žolininkas. Nuo senovės galingiausios žyniuonės bei žolininkės buvo moterys. Jos žinojo daugybės žolelių paskirtį, naudojo įvairius užkalbėjimus, simbolius bei vandens, metalo ir akmens gydomąją galią.

Nuo gyvatės įkandimo buvo užkalbama. Užkalbėjimai ir užkeikimai teigiamai veikė dvasinę ir fizinę ligonio būklę, ypač jei tas ligonis tikėjo tokios gydybos veiksmingumu.

Šamanas – dabar jį vadintume genties psichologu – gerai žinodavo visas žoleles: gydomuosius, nuodinguosius augalus ir tuos, kurie sukelia pakitusios sąmonės būsenas.

Anksčiau tikėjo, prie ko prisiliečiama su meile, tarsi (at)gyja – nesvarbu, augalas vazonėlyje ar laukinė gėlė, naminis gyvuūnas ar netyčia užklydęs paukštelis, žmogus. Meilė – tai magija, o ne hormonų sąlygotas reiškinys. Tai milžiniška, nepaaiškinama, visa apimanti jėga.

Tačiau visų nuopelnų žolininkystės srityje nederėtų priskirti vien raganoms ir pribuvėjoms, tarnai bei tarnaitės irgi augino tas pačias žoleles. Taip atsirado ir ne visuomet gydymo tikslais gurkšnojami skanūs žolelių likeriai.

Taigi, auginę žoleles žmonės žinojo, kad kiekviena žolė ar receptas veikia ne tik fizinį žmogaus kūną, bet ir sielą. Tikėta kad žmogui padėti galima tik žiūrint į jį kaip į

visumą. Gydomoji priemonė būdavo „pateikiama“ kartu su tam tikrais magiškais veiksmais: amuletais, užkalbėjimais ir ritualais.

Koks bus vieno ar kito augalo poveikis, koks augalas padeda nuo kokios ligos, anuomet buvo sprendžiama remiantis panašumo principu. Pvz., augalo lapas galėjo turėti panašumo su tam tikra kūno dalimi, žiedas su akimi arba vaisius – su tam tikru organu. Perskelkite graikinį riešutą ir suprasite, kodėl jis teigiamai veikia smegenų veiklą. Beje, šis klasifikavimo būdas ir vėliau nepasirodė esąs niekam tikęs.

Praeities priemonės, kurios paveikdavo fizinę ir dvasinę sveikatą, tinkamai interpretuotos sėkmingai taikomos ir daugelyje šiuolaikinių gydymo būdų. Paslaptingu, nepaaiškinamu būdu burtai tebeveikia šiandien. Šis faktas pamažu netgi pripažįstamas.

Atidžiau pažvelgę matysime, kad šiandien nedaug kas tepasikeitė: ir painūs užkalbėjimai, lotyniškos citatos, ir nesuprantama kalba surašyta cheminė vaistų sudėtis ant pakuotės, ir daktaro nurodymai, kaip tuos vaistus vartoti, – visa tai yra lygiai tokios pat

pagalbinės priemonės. Jos suteikia daugiau pasitikėjimo gydomąja vaistų galia, o kartais net ir visiškai juos pakeičia (tai buvo ne kartą patvirtinta pacientams vartojant placebą, t.y. jokių veikliųjų medžiagų neturintį prieparatą). Taigi gydydamiesi augalais turėtumėte nepamiršti, kad veikia ne tik chemija, bet ir kitos, aukštesnės, jėgos. Senosioms žolininkėms tai buvo gerai žinoma.

Aguona. Žiniuonėms buvo žinomas ne tik skausmą malšinantis ir migdantis, bet ir svaiginantis, hipnotinis aguonos poveikis. Iš aguonų gaminamas narkotikas opijus. Kodeinas, kurio turi šis augalas, malšina kosulį.

 • Sveikata Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Dovile
 • 15 puslapių (3387 žodžiai)
 • Kolegija
 • Sveikatos referatai
 • Microsoft Word 65 KB
 • Sveikatingumo filosofija Lietuvos kultūroje
  10 - 6 balsai (-ų)
Sveikatingumo filosofija Lietuvos kultūroje. (2016 m. Gegužės 19 d.). http://www.mokslobaze.lt/sveikatingumo-filosofija-lietuvos-kulturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 07:25