Sveikatos stiprinimas


Įvadas. Fizinis aktyvumas. Miego nauda sveikatai. Sveikos mitybos pagrindai. Streso žala ir jo vengimas.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) visuotinai pripažįsta, kad dėl netinkamo gyvenimo būdo (nesveikos mitybos, fizinio pasyvumo, žalingų įpročių) šiandieninė visuomenė išgyvena naują ligų epidemijos bangą, nulemtą antsvorio ir nutukimo.

Baltymai – tai pagrindinė statybinė ląstelių medžiaga. Iš jų organizmas gamina apsaugines medžiagas – antikūnus, gauna energijos. Kraujo baltymas hemoglobinas aprūpina organizmą O2. Baltymų gausu piene ir jo produktuose, mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose, ankštinėse daržovėse.

Angliavandeniai (dar vadinami sacharidais)– tai svarbiausias žmogaus organizmo energijos šaltinis. Dalis polisacharidų (celiuliozė, pektinas, ligninas) žmogaus organizme nėra suvirškinami ir vadinami skaidulinėmis medžiagomis ir nors iš jų nepasisavinama energija, šios medžiagos yra labai svarbios žarnyno peristaltikai. Gaunant jų nepakankamai gali užkietėti viduriai, sutrikti riebalų apykaita, žarnyne atsirasti polipų. Norint aprūpinti savo organizmą angliavandeniais, reikėtų valgyti daržoves, vaisius bei grūdų produktus.

Alkoholis – organinis junginys, turintis vieną arba kelias hidroksilo grupes (-OH). Alkoholiai skirstomi į monohidroksilius, dihidroksilius (glikolius), trihidroksilius (pvz., glicerinas) ir polihidroksilius (poliolius, pvz., sorbitas). Alkoholiniais gėrimais vadinami tokie gėrimai, kurių sudėtyje yra etilo alkoholio arba etanolio (C2H5OH). Etanolis randamas alauje, vyne ir spiritinių gėrimų (pavyzdžiui, viskyje, džine, degtinėje ir t.t.) ir yra psichiką veikiantis narkotikas, kuris turi slopinamąjį poveikį.

Alkoholis slopina centrinę nervų sistemą ir yra greitai absorbuojamas skrandžio ir plonosios žarnos į kraujotakos sistemą, kuri cirkuliacijos pagalba išnešioja žalingas medžiagas į visus kūno organus, įskaitant ir smegenis. Kai šis organinis junginys patenka į kraują, inkstų pagalba 5% šios medžiagos yra pašalinama su šlapimu, 5% taip pat pašalinama iškvėpimo metu per plaučius, o kepenys skaido likusius 90%. Alkoholis aktyvina smegenų sritis, yra atsakingas už malonumą, išsekina galvos smegenų cheminių medžiagų atsargas, sutrikdo medžiagų apykaitą, ilgainiui normalus organizmo funkcionavimas be alkoholio tampa neįmanomas. Neigiamą įtaką turi nedarbas, neužtikrintumas savo ateitimi, prasta materialinė padėtis, kai šeimoje girtaujama, nesirūpinama vaikais. Dažna komplikacija būna burnos, ryklės, virškinamojo trakto, skrandžio ir žarnyno vėžys. Kadangi dideli alkoholio kiekiai apsunkina smegenų veiklą, pablogėja atmintis ir mąstymas.

Narkotinės medžiagos aktyviai veikia nervų sistemą, dažniausiai kliudydamos mediatoriams sinapsėse išsilieti iš sinapsinių pūslelių arba būti paimtiems atgal. Šis poveikis sutrikdo normal nervinių impulse perdavimą nervų systemoje. Žmonės vartoja narkotikus, kad sukeltų malonius pojūčius, savijautai ir gebėjimams pagerinti, smalsumo ir moytvo pritapti vedami. Kaip jau minėta, narkotinės medžiagos veikia smegenis ir nervų sistemą, todėl suteikia vartotojui malonumo pojūtį, euforiją, atpalaiduoja, didesnis pasitikėjimas savimi ir jėgų antplūdis, malšina stresą, Narkotikų vartojimas ,taip pat kaip ir alkoholis ir tabakas, sukelia priklausomybę.

  • Microsoft Word 35 KB
  • 2015 m.
  • 12 puslapių (2591 žodžiai)
  • Universitetas
  • Eve
  • Sveikatos stiprinimas
    10 - 6 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Sveikatos stiprinimas. (2015 m. Balandžio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/sveikatos-stiprinimas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 17 d. 13:16
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo