Sveikos gyvensenos įpročių trūkumas Lietuvoje


Įvadas. Literatūros apžvalga. Netinkama mityba. Fizinis neaktyvumas. Žalingi įpročiai. Aplinka. Stresas. Socialinis modelis. Inovacija. Literatūros šaltiniai.


Sveika gyvensena - kasdienis gyvenimo būdas, kuris stiprina ir tobulina organizmo rezervines galimybes, padeda žmogui išlikti sveikam, išsaugoti ar net gerinti savo sveikatą. Visame pasaulyje sveikata yra laikoma viena svarbiausia žmogaus vertybė, tačiau žmogus tai pamiršta ir pradeda verti ją tada, kai ji sutrinka. Remiantis įvairiais moksliniais tyrimais ir faktais yra teigiama, kad Lietuvos gyventojai nėra patys sveikiausi ir mažiausiai sveika gyvensena besirūpinanti tauta. Visuomenėje vyrauja pasyvus požiūris į savo sveikatą, trūksta žinių ir įgūdžių apie sveiką gyvenimo būdą. Žmonės nesuvokia ir savo asmeninės atsakomybės už sveikatos stiprinimą, trūksta aktyvumo ir iniciatyvos ja rūpintis, kai organizmas siunčia tam tikrus sutrikimo signalus, o jie tiesiog juos ignoruoja. Didžiausi sveikos gyvensenos priešai yra besaikis alkoholio vartojimas, rūkymas, mažas fizinis aktyvumas bei netinkamai pasirinkta mityba. Tačiau žmonės tai dažnai pamiršta ir nesuvokia, kad toks netinkamai pasirinkto gyvenimo būdo propagavimas gali turėti jų sveikatai neigiamų pasekmių, tokių kaip priklausomybės, ligos ir kt. Norint Lietuvos gyventojams įrodyti sveikos gyvensenos naudą jų sveikatai, svarbu sukurti naujas galimybes bei inovacijas, kurios padėtų išugdyti tinkamus įpročius gerai savijautai užtikrinti.

Siekiant išspręsti Lietuvos gyventojų sveikos gyvensenos įgūdžių spragas, svarbu tinkamai išanalizuoti, kokie veiksniai lemią šį procesą. Remiantis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos ( toliau PSO) duomenimis žmonių sveikatos būklę lemia keturi pagrindiniai faktoriai (žr.1-ą paveikslą).

Taigi, kiekvieno žmogaus sveikatos būklė labiausiai priklauso nuo gyvenimo būdo, kurį kiekvienas pasirenka pagal save. Europos komisijos Sveikatos ir vartotojų reikalų direktorato generalinio direktoriaus pavaduotojo maisto grandinės klausimams asistentas Tim Gumbel teigė: „Sveikos mitybos ir aplinką tausojančio gyvenimo būdo propagavimas – naujas šiuolaikinei visuomenei tenkantis iššūkis“. [3] Tačiau neretai netinkami įpročiai, kurių yra laikomasi, daro neigiamą įtaką žmogaus savijautai ir neleidžia gyventi pilnaverčio ir sveiko gyvenimo. Pasitelkus literatūros apžvalga galima teigti, kad yra trys svarbiausios problemos, kurios trukdo Lietuvos gyventojams pasirinkti sveiką gyvenimo būdą.

  • Sveikata Referatas
  • Microsoft Word 104 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1914 žodžiai)
  • Kolegija
  • Boruzele
  • Sveikos gyvensenos įpročių trūkumas Lietuvoje
    10 - 6 balsai (-ų)
Sveikos gyvensenos įpročių trūkumas Lietuvoje. (2016 m. Gegužės 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/sveikos-gyvensenos-iprociu-trukumas-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 05:19
×