Sveikos gyvensenos komponentai


Sveikos gyvensenos komponentai. Sveikatos ir sveikos gyvensenos ryšys. Sveikatą lemia keturi pagrindiniai veiksniai. Tiesioginį ir abipusį sveikatos ir sveikos gyvensenos ryšį. Referato tikslas. Sveikos gyvensenos samprata ir jos komponentai. Pagrindinius komponentus. Judėjimas - svarbiausias sveikos gyvensenos veiksnys. Teigiama fizinio aktyvumo patirtis vaikystėje ir jaunystėje padeda sukurti pagrindus sveikam ir sportiškai veikliam gyvenimui ateityje. Sportinė veikla veikia augančio organizmo sveikatą , todėl fiziniam vaikų aktyvumui turi būti skiriamas ypatingas dėmesys. Fizinis pasyvumas - vienas pagrindinių lėtinių neužkrečiamų ligų rizikos veiksnių. Veiksnius trukdančius sportuoti. Fizinis aktyvumas teikia naudą. Tinkama mityba - nutukimo ir lėtinių ligų prevencijos veiksnys. Vaikystėje susiformavę ir paauglystėje įsitvirtinę mitybos įpročiai taip pat lemia suaugusio žmogaus sveikatą ir gyvenimo kokybę. Netinkamos mitybos ir nepakankamo fizinio aktyvumo problemos , siejamos su nutukimu bei padidėjusiu sergamumu daugeliu lėtinių ligų. Žalingų įpročių įtaka sveikatai. Lietuvos gyventojams būdingi itin aukšti save žalojančio elgesio rodikliai. Nesaikingą alkoholio , narkotinių medžiagų vartojimą , rūkymą , rizikingą sveikatai elgesį. Griežtas miego režimo laikymasis - sveikatos dalis. Nediskutuotina miego reikšmė žmogaus sveikatai. Rūpintis sveikata žmogui dera visą gyvenimą. Laikytųsi sveikos gyvensenos principų. Investuoti į sveikos gyvensenos įpročius valstybei žymiai naudingiau nei apmokėti netekusio sveikatos asmens išlaikymą ir gydymą.

Pastaraisiais metais pasaulyje vis didesnis dėmesys skiriamas asmens sveikatai. Sveikata apibrėžiama, kaip visapusė fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligų ar negalavimų nebuvimas. Nuolat akcentuojama paties žmogaus atsakomybė už savo gerą savijautą. Vadovaujantis šiuo požiūriu, asmuo „suvokiamas nebe kaip pasyvus sveikatos priežiūros paslaugos gavėjas ar pacientas, bet kaip tiesioginis savo sveikatos kūrėjas ir puoselėtojas“. Ši nuostata turi mokslinį pagrindimą. Tyrimais įrodyta, kad žmogaus sveikatą lemia keturi pagrindiniai veiksniai: paveldimumas (20 %), aplinka (fizinė ir socialinė, 20 %), medicinos pagalbos lygis ir prieinamumas (10 %) ir jo paties elgesys (50 %). Vadinasi, didžiausią įtaką žmogaus sveikatai turi jo paties gyvenimo būdas, įpročiai, polinkiai, atsakingumas (rizikingo elgesio, žalingų įpročių vengimas).

Savaime aišku, kad sveikata yra asmeninio žmogaus gyvenimo sritis, tačiau valstybė turi teisę įsikišti, nes atsakomybė už asmens sveikatą yra įtvirtinta įstatymiškai. LR Konstitucija įpareigoja valstybę rūpintis žmonių sveikata, LR sveikatos sistemos įstatymas (1998) piliečiams nurodo rūpintis savo, savo tėvų bei savo nepilnamečių vaikų sveikata.

Kyla klausimas, kokiais veiksmais valstybė įgyvendina „rūpinimąsi žmonių sveikata“. Realūs sveikatinimo politikos pavyzdžiai yra akcizo mokesčio didėjimas alkoholiui, cigaretėms, nerūkymo zonų išplėtimas, draudimas pardavinėti energetinius gėrimus nepilnamečiams, draudimas statyti pardavimo automatus, prekiaujančius traškučiais, šokoladukais, energetiniais gėrimais ir kt., prevencinių, ankstyvosios diagnostikos, švietimo programų įgyvendinimas ir kt. Gali būti paminėtini politikų svarstymai, kad valstybės lėšomis derėtų finansuoti tik būtinąją medicinos pagalbą, o kitas išlaidas turėtų padengti pats pacientas. Medicininio draudimo įmokų dydis konkrečiam asmeniui turėtų priklausyti nuo jo gyvensenos, nuo jo pastangų išlikti sveikam. Tai reiškia, didesnį mokestį turi mokėti tas žmogus, kuris nesirenka sveiko gyvenimo būdo, kuris neinvestuoja į savo sveikatą savo pasiryžimu sportuoti, apriboti maistą, vengti žalingų įpročių ir kt.

Reikia konstatuoti akivaizdų atotrūkį tarp įstatymuose, valstybinėse strategijose, sveikatos ugdymą reglamentuojančiuose dokumentuose deklaruojamų siekinių ir realybės. Nemaža dalis Lietuvos visuomenės iki šiol laikosi nuomonės, kad sveikata yra prigimtinė duotybė ir mažai priklauso nuo asmens pastangų ją stiprinti. Tik susirgus susirūpinama sveikata ir imamasi keisti gyvenimo būdą, atsisakoma sveikatą žalojančių įpročių, nors dažniausiai einama lengviausiu keliu - kreipiamasi į gydytojus dėl medikamentinio ar kitokio gydymo (pvz., operacija).

Lietuvoje vyraujantis didelis psichosocialinis stresas, skurdas, menkas sporto ir sveikatingumo infrastruktūros prieinamumas ir kt. lemia, kad nemažai daliai žmonių būdingas polinkis į save žalojančią ir sveikatai rizikingą elgseną. Tuo tarpu mokslinių tyrimų rezultatai, kurių gausu internetinėje erdvėje, rodo

Referato tikslas - atskleisti svarbiausius sveikos gyvensenos komponentus, įtakojančius sveikatą.

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) sveiką gyvenseną apibrėžia kaip „asmens veiklą, kuri turi realų arba tikėtiną poveikį jo sveikatos būklei ir yra atliekama sveikatos stiprinimo, saugojimo arba palaikymo tikslais“. R. Proškuvienė (2004) sveiką gyvenseną suvokia kaip kasdienį gyvenimo būdą, kuris stiprina ir tobulina rezervines organizmo galimybes, padeda žmogui išlikti sveikam ir saugoti bei gerinti savo sveikatą. V. Gudžinskienė (2007) dar išskiria rizikingą sveikatai elgseną, t. y. tokią elgseną, kuri didina sveikatos sutrikimo ar pablogėjimo tikimybę.

Įvairių mokslinių šaltinių analizė leidžia konstatuoti, kad sveika gyvensena daugiamatė sąvoka, apimanti šiuos pagrindinius komponentus:

Kiti autoriai išskiria daugelį kitų papildomų veiksnių: ramus dvasinis pasaulis, teigiamos nuostatos, dvasinis augimas, tobulėjimas, palaikančio socialinio tinklo kūrimas, farmacijos preparatų vartojimas, seksualinė elgsena, sveikatos vertinimas, profilaktinis sveikatos tikrinimasis bei kita elgsena, galinti turėti įtakos sveikatai (vairavimo įpročiai, saugos diržų naudojimas automobilyje, ilgas deginimasis saulėje ar soliariume, pavojingų sporto šakų propagavimas ir pan.), dėl mokymosi/darbo ir poilsio režimo nesilaikymo atsiradęs nuovargis, buvimas gamtoje, bendravimas su gyvūnais, buvimas gryname ore, saulėje/šviesoje (niūraus sezono metu) ir t. t.

  • Microsoft Word 52 KB
  • 2015 m.
  • 14 puslapių (3540 žodžiai)
  • Jolanta
  • Sveikos gyvensenos komponentai
    10 - 5 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Sveikos gyvensenos komponentai. (2015 m. Balandžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/sveikos-gyvensenos-komponentai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 14 d. 18:59
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo