Šventės etiketas Adventas Kūčios Kalėdos


Etnologijos referatas.

Šventės etiketas Adventas Kūčios Kalėdos.


Advento metu privalu ne tik atgaivinti savo sielą ir kūną, bet ir savo namus, kad juose atsirastų vietos šviesai, gėriui, jaukumui, naujiems daiktams ir teigiamos energijos srautams. Juk žinia, netvarkyti, apkuisti namai – šalti ir nemieli, kelia susierzinimą ir disharmoniją, į juos netraukia sugrįžti. Tad Advento laiką reikia skirti savo namų atgaivai. Reikia išvalyti kilimus, išplauti tolimiausias namų pakampes, sutvarkyti spintas ir išplauti užuolaidas, išmesti senus ir nenaudojamus daiktus.

Namus reikia papuošti šventės laukimo akcentėliais: puošniomis žvakidžių ir kalėdinių smulkmenų kompozicijomis, prie lempos gaubto ant ilgų siūlų prikabintomis snaigėmis, trapiais popieriaus karpiniais languose. Tradicinę miško eglutę galima pakeisti į ją panašiais kambariniais augalais. Puikiai tinka araukarija, smidras, kiparisas.

Jaukumo salelę galima susikurti savo namuose, jeigu namus ar darbo stalą pasipuošime advento vainiku, kuriam pinti puikiai tinka ir Lietuvoje augančios eglės, pušys, kadagiai, tujos. Vainikui dekoruoti tinka džiovinti lapai ir žiedai, šermukšnių, gudobelių uogos, kankorėžiai. Juos galima nudažyti, nupurkšti aukso,ar sidabro spalvos aerozoliu. Neapsieinama ir be Kalėdų atributų: kaspinų, žvakių, varpelių.

Tradiciškai tas keturias gruodžio savaites advento metą namuose ant šeimos stalo dedamas advento vainikas su keturiomis žvakėmis. Kiekvienos savaitės sekmadienį susirinkus šeimai kartu yra uždegama po žvakę: pirmą sekmadienį – vieną, antrą dega jau dvi, trečią – trys, na,

o ketvirtą, paskutinįjį – keturios. Tai graži, nors ir nelabai sena tradicija, padedanti susiburti šeimai kartu, pabūti, pabendrauti, daug ką apmąstyti.

Adventas – ne tik tamsus, ramus ir paslaptingas žiemos laikotarpis, bet ir Kalėdų laukimo laikas. Kad jis neprailgtų, vakarojame, žaidžiame ramius apeiginius žaidimus, klausomės sakmių, padavimų, pasakų, giedame kalėdines giesmes - dainas , kurioms būdingas vingrumas, iškilmingumas, paslaptingi žodžiai - ,,leliumai“, ,,alelium kalėda“, ,,aladumai ladum“... Tai tikros mūsų senolių giesmės! Daugelyje kitų Advento dainų ir žaidimų, kurių bažnyčia dėl jų santūraus pobūdžio nedraudžia, vyrauja vedybų tema. Buriami ir pranašaujami orai ir būsimieji metai, derlius, vestuvės ir pan. Manoma, kad koks bus oras gruodyje, tai toks bus ir birželyje: saulėtas Adventas lems gerą daržovių derlių, šaltas – karštą vasarą su gausiomis perkūnijomis.

Taip sulaukiama Kūčių – paskutinės, trumpiausios senųjų metų dienos, gruodžio dvidešimt ketvirtosios, ir po jos ateinančios ilgiausios metų nakties.

Lietuvių šeimose išlikę Kūčių papročiai yra itin seni, jų laikėsi kartų kartos dar iki krikščionybės atėjimo. Pats Kūčių pavadinimas irgi labai senas, kilęs iš senojo lietuvių valgio pavadinimo ,,kūčia“. Šis valgis buvo gaminamas iš įvairių šutintų grūdų: kviečių, miežių, avižų, žirnių, pupų. mišinio, kuris buvo valgomas su medumi pasaldintu virtu, šiltu vandeniu.

Iki Kūčių reikia užbaigti visus nebaigtus darbus, stengtis grąžinti skolas, o kas su kuo susipykęs – turi susitaikyti, pamiršti senas skriaudas. Yra ir buvo manoma, kad jeigu to nepadarysi, visus ateinančius metus skolose, barniuose skendėsi.

Labai senas paprotys – virš Kūčių stalo pakabinti iš šiaudelių sutvertą sodą, iš medžio ar kita ko padirbtą paukštį. Kūčių naktis laikoma nepaprasta. Kalbama, kad per patį vidurnaktį, lygiai dvyliktą valandą, kai vieni metai jau pasibaigę, o kiti dar neprasidėję, vanduo gali virsti vynu, o gyvuliai prašnekti žmonių kalba. Tik nevalia jų klausyti, nes tai gali atnešti nelaimę.

 • Etnologija Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Reda
 • 15 puslapių (3496 žodžiai)
 • Profesinė mokykla
 • Etnologijos referatai
 • Microsoft Word 30 KB
 • Šventės etiketas Adventas Kūčios Kalėdos
  10 - 3 balsai (-ų)
Šventės etiketas Adventas Kūčios Kalėdos. (2016 m. Rugsėjo 16 d.). http://www.mokslobaze.lt/sventes-etiketas-adventas-kucios-kaledos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 22:26