Šviesolaidžiai ir informacinis verslas


Sviesolaidis veikimo principas. Šviesolaidžio veikimo principas. Optinis reflektometras. Kas yra šviesolaidinis ir kaip juo sklinda sviesa. Sviesolaidzio principas. Sviesolaidziai referatas. Sviesolaidziu veikimo principas. Optinis regeneratorius. Sviesolaidis kursinis.

Įvadas. Šviesolaidžių veikimo principas. Kas yra šviesolaidžiai. Kaip šviesolaidžiu sklinda šviesa. Reiškiniai skaidulos medžiagoje. Skaidulinių šviesolaidžių medžiagos. Optiniai kabeliai. Skaidulų sujungimai. Nuostoliai skaiduliniuose šviesolaidžiuose. Slopinimas. Optinių impulsų iškraipymai. Optimalus šviesos bangos ilgis. Šviesolaidžių technologija. Šviesolaidžio perdavimo sistema. Siųstuvas. Optinis regeneratorius. Optinis imtuvas. Optinis reflektometras. Detektoriai. Šviesolaidžių ypatumai. Šviesolaidžių privalumai. Šviesolaidinių tinklų plitimas. Keletas šviesolaidžių ypatybių. Išvados. Bibliografinių nuorodų sąrašas.

Šiame skyriuje aptarsime skaidulinių šviesolaidžių sandarą, medžiagas, iš kurių jie yra padaryti, kaip šviesolaidžiu sklinda šviesa ir reiškinius, vykstančius skaidulos medžiagoje. Skyriaus pabaigoje trumpai aptarsime nuostolius skaiduliniuose šviesolaidžiuose, optinių impulsų iškraipymus bei optimalų šviesos bangos ilgį.

Šviesolaidžiai yra ilgos plonos vijos iš labai skaidraus stiklo, kurių skersmuo toks kaip žmogaus plauko. Jos supinamos kartu ir vadinamos optiniais kabeliais. Jie naudojami perduoti šviesos signalus ilgais atstumais.

Jei pažiūrėtume iš arčiau į pavienį optinį kabeli, pamatytume, kad jis sudarytas iš šių dalių:

Šimtai ar tūkstančiai šių šviesolaidinių gyslelių susukamos kartu į optinius kabelius. Šie ryšuliai apsaugomi išorinio apdangalo, vadinamo apvalkalu (jacket).

Kai kurios šviesolaidinės skaidulos gali būti pagaminamos iš plastiko. Šios skaidulos turi storas šerdis (1 mm skersmens) ir perduoda matomą raudoną šviesą (bangos ilgis 650 nm) iš šviesą spinduliuojančių diodų.(

Visiškas šviesos atspindys buvo pritaikytas skaiduliniuose šviesolaidžiuose. Pirmieji stiklo siūlų pavidalo šviesolaidžiai buvo pagaminti apie 1920 m. Jie buvo pritaikyti endoskopuose. Tik vėliau buvo sukurtos ir panaudotos telekomunikacijoms skirtos optinės skaidulos, sudarytos iš šerdies ir apvalkalo. Taigi skaidulinis šviesolaidis- tai apvalaus skerspjūvio dielektrinis bangolaidis.

Įsivaizduokite, kad Jūs norite nušviesti šviesos signalo spindulį žemyn ir aukštyn išilgai koridoriumi. Taigi tik nutaikote spindulį skersai žemyn koridoriumi ir šviesa keliauja tiesiomis linijomis. Atrodytų, kad nėra jokių problemų. Tačiau jei koridorius turi vingį? Galime padėti veidrodį vingyje, kad jis atspindėtų šviesą nuo vingio kampo. Tačiau kas jei koridorius labai vingiuotas su daugybe užlinkimų? Galime padengti sienas veidrodiniu paviršiumi ir taip išlenkti juos, kad šviesa atšoktų nuo vienos sienos į kitą per visą koridorių. Štai kas atsitinka šviesolaidžio viduje.

Šiame skyriuje trumpai aptarsime medžiagas, naudojamas skaidulinių šviesolaidžių gamyboje. Savaime aišku, svarbiausias reikalavimas medžiagai- didelis jos skaidrumas atitinkamo bangos ilgio šviesai. Medžiagos turi būti tinkamos technologijai, kuria gaminama šerdis ir jos apvalkalas. Šviesolaidis turi būti pakankamai lankstus. Kol kas žinomos tik dvi medžiagų grupės, tenkinančios šiuos reikalavimus. Tai lydytas kvarcas ir įvairūs plastikai. Plastikiniai šviesolaidžiai yra pigesni ir lengviau apdorojami, bet dideli sklidimo nuostoliai juose riboja jų darbinį nuotolį keliais šimtais metrų.

Plastikinės skaidulos šerdis ir apvalkalas paprastai gaminami iš skirtingų plastikų. Jų šerdies tipiškas skersmuo yra apie 980 nm, skaidulos su apvalkalu- apie 1000 nm. Maksimali skersmens riba- keli milimetrai, virš kurios skaidula yra nelanksti. Kadangi šerdis ir apvalkalas yra pagaminti iš skirtingų medžiagų, jų lūžio rodikliai gali smarkiai skirtis, dėl to galima gauti gana didelę skaitinę apertūrą. Pagrindinis plastikinių šviesolaidžių trūkumas yra labai didelis slopinimas, daug didesnis už kvarcinių.

Kvarcinės skaidulos pasižymi labai mažu šviesos slopinimu. Bet kvarciniai šviesolaidžiai tampa nelankstūs, kai jų skersmuo viršija 600 nm. Paprastai kvarcinių šviesolaidžių šerdies skersmuo neviršija 200 nm, su apvalkalu- 250 nm. Šerdies ir apvalkalo lūžių rodiklių skirtumas gaunamas legiruojant kvarcą priemaišomis.

Kvarcinės skaidulos beveik visada apdengtos apsauginiu plastiko sluoksniu. Ši danga neturi optinių funkcijų, bet sutvirtina šviesolaidį ir apsaugo nuo fizinio ir cheminio poveikio. Todėl artimiausiu metu lydytas kvarcas išliks pagrindine medžiaga, naudojama optinių skaidulų gamybai.

Dėl impulsinės charakteristikos baigtinės trukmės sklaida perduodami impulsai yra iškraipomi. Dėl iškraipymų padidėja impulsų trukmė.

Svarbiausi optinio ryšio linijos parametrai yra maksimalus informacijos perdavimo greitis ir maksimalus nuotolis tarp retransliatorių.

  • Microsoft Word 74 KB
  • 2016 m.
  • 17 puslapių (3542 žodžiai)
  • Universitetas
  • Šviesolaidžiai ir informacinis verslas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Šviesolaidžiai ir informacinis verslas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/sviesolaidziai-ir-informacinis-verslas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 18:56
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo