Šviesos dispersijos prizmėje tyrimas


Sviesos dispersija. Linijiniu spektru tyrimas monochromatoriumi. Šviesos lūžis per dvi prizmes. Poliarizuota sviesa. Šviesos dispersija uždaviniai. Dispersija prizmės. Sviesos luzio tyrimas. Fizikos testai sviesa ir jos saltiniai. 6viesos dispersija. Poliarizacijos dispersija.

Šviesos dispersijos prizmėje tyrimas. Darbo tikslas. Nubrėžti dispersijos kreivę ir apskaičiuoti šviesos dispersiją bei prizmės kampinę dispersiją fiksuotam bangos ilgiui. Teorinė dalis. Aparatūra ir darbo metodas. Darbo rezultatai. Išvados. Literatūra.

Nubrėžti dispersijos kreivę ir apskaičiu šviesos dispersija vadinamas jų fazinio greičio priklausomumas nuo bangos dažnio (arba bangos ilgio). Šviesos fazinis greitis v = c / n. Kadangi vakuume šviesos greitis c nuo dažnio nepriklauso, tai šviesos dispersiją nusako lūžio rodiklio n priklausomumas nuo bangos dažnio. Todėl balta šviesa trikampėje prizmėje išsiskaido į spektrą. Čia trumpesnės bangos (aukštesnio dažnio) sklinda mažesniu fazinu greičiu už ilgesnes ir dėl to daugiau lūžta. Šiuo atveju išvestinės dv/dė ir dn/dł yra teigiamos, ir tokia dispersija vadinama normaliąja. Ją turime sklindant šviesai skaidriomis aplinkomis. Tačiau tuose dažniuose, kurių bangas medžiaga labai gerai sugeria, turime atvirkščią priklausomybę – dv/dė <0 bei dn/dł <. To šviesos dispersija tiriama stiklinėje prizmėje, naudojant gs-5 goniometrą. Šviesa, įeidama į prizmę ir išeidama iš jos, lūžta prizmės pagrindo link. Jei šviesa įeina į prizmę ir iš jos išeina simetriškai, Į1=ā2, tada jos nuokrypio kampas ć yra mažiausas.

Prizmės lūžio rodiklis n šviesos mažiausio nuokrypio kampus prizmėje a matuojame goniometru. Jį sudaro žiūronas ž ir kolimatorius k, kurio lęšio židinio plokštumoje yra plyšys p. Plyšį apšviečia šviesos šaltinis s. Kolimatorių perėjusi šviesa lūžta prizmėje ir po to patenka į žiūrono objektyvą. Dėl šviesos dispersijos žiūrono objektyvo židinio plokštumoje gauname spalvotus plyšio atvaizdus, kurių skaičius lygus šaltinio s spinduliuojamų.

Skirtingo ilgio bangų skaičiui. Taip gautą linijinį spektrą stebime per žiūrono okuliarą. Kai prizmės nėra, šviesa remdamiesi eksperimento metu nustatytais duomenimis, nubraižome dispersijos kreivę, iš kurios nustatome Än ir Äė vertes. Šiuos duom

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2012 m.
  • 3 puslapiai (412 žodžiai)
  • Daina
  • Šviesos dispersijos prizmėje tyrimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Šviesos dispersijos prizmėje tyrimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/sviesos-dispersijos-prizmeje-tyrimas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 16:38
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo