Šviesos reikšmė architektūrinių objektų meninio vaizdo suvokime


Sviesos atspindys danguje. Smailioji arka. Sviesa architekturoje. Šviesos architektas. Meninio stiklo reiksme. Sviesa ir architektura. Rasinelis sviesos reiksme. Sviesos svarba. Sviesos reiksme gotikos katedru architekturoje. Šviesos architektai.

Įvadas. I. Šviesos reikšmė architektūroje įvairių epochų laikotarpiais. Ii. Šviesos reikšmė architektūrinių objektų meninio vaizdo suvokime. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas šviesa – vienas pagrindinių žmogaus egzistavimą palaikančių veiksnių. Iš šviesos žmogus gauna būtiną organizmui energetiką, saulės šviesa yra vienintelis natūralus vitamino d šaltinis, o architektūroje šviesa – svarbiausias erdvės, tūrio ir spalvos modeliavimo bei transformavimo elementas. Be jos nepajuntama formų ir architektūros erdvių plastika. Žymus architektas minimalistas alberto campo baeza savo esė „daugiau su mažiau“ („more with less“) ypač pabrėžia šviesos svarbą sakydamas, jog šviesa architektūrai leidžia egzistuoti, be šviesos ji yra niekas. Tai esminė medžiaga architektūros konstrukcijoje. Šviesa yra tai, kas sukuria santykius ir sąryšį tarp žmogaus ir architektūrinės erdvės.

Šviesa – vienas pagrindinių žmogaus egzistavimą palaikančių veiksnių. Žymus architektas minimalistas alberto campo baeza savo esė daugiau su mažiau ( more with less ) ypač pabrėžia šviesos svarbą sakydamas, jog šviesa architektūrai leidžia egzistuoti, be šviesos ji yra niekas. Šviesa yra pagal žmonių gebėjimą įsileisti ir valdyti šviesą pastatuose, išskirti ir apžvelgti atskiras architeviduramžių laikotarpiu mąstytojams natūrali šviesa asocijavosi su nežemiškumu, buvo interpretuojama kaip dieviškumo ženklas, kūrėjo valia, spinduliuojanti žmonėms. Šviesa buvo traktuojama tarsi gyvybės ir egzistencijos teikėja visam že­miškajam pasauliui, buvo savotiškas dievo kūrėjo ir žmo­nių tarpininkas. Bet koks švytėjimas ar žibėjimas simbolizavo vieną didžiausių vertybių - dieviškąją šviesą. Šios daikto ypatybės buvo laikomos vienomis iš pagrindinių grožio vertinimo kriterijų.

Tamsios romaninių sakraliųjų pastatų vidaus erdvės, gotikinėse katedrose įgavo visiškai naują charakte­rį, kuomet pastatų konstrukcijoms buvo imta naudoti smailioji arka. E. Nekrošienė straipsnyje ,,šviesa architektūroje ? Dieviškumas ir pragmatizmas sako, jog didžiuliai gotikinių katedrų lan­gai, įstiklinti žėrinčiais įvairiaspalviais vitražais, vaizduojan­čiais tam tikrus religinius siužetus (žr. pav. ), kūrė ne tik paslaptingą, pakylėtą, visiškai atitraukiančią nuo realybės vidaus atmos­ferą, bet kartu simbolizavo ir šventųjų raštų teikiamą užtva­rą nuo išorinių negerovių, praleidžiančią į vidų dieviškąją, sielą nusc. Frontisi knygoje ,,vizualioji meno istorija kalba, jog buvo tikima, kad vitražas perteikia žinią. Jo spalvota šviesa suvokiama kaip dangaus šviesos atspindys. Galvojama, jog šviesos savybė pereiti kiaurai stiklą – dieviškumo ir sakralumo įrodymas.

Viduramžių katedrų architektai vitražais kūrė paslaptingą, vientisą, mirguliuojančią bažnyčios interjero atmosferą, o ba­rokinių bažnyčių kūrėjai interjeruose projektavo ištisą šviesos ir tamsos efektų spektaklį, nuolat besikeičiantį pagal paros laiką. Renesansui atgaivinus apvaliąją arką bei romėniško­sios architektūros elementus, atsirado galimybė kurti naujos vidaus erdvių struktūros pastatus, naudoti ne tik smailiosios arkos, bet ir kvadratinius ar apvaliosios arkos formos langus. Sakraliojoje architektūroje imta ypač dažnai naudoti kupo­lus, per kurių viršuje paliktus vadinamuosius žibintus pateku­si dienos šviesa tolygiai ir kartu ypač efektingai apšviesdavo centrinę bažnyčios dalį.

  • Microsoft Word 2965 KB
  • 2011 m.
  • 10 puslapių (1338 žodžiai)
  • Universitetas
  • Egidijus
  • Šviesos reikšmė architektūrinių objektų meninio vaizdo suvokime
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Šviesos reikšmė architektūrinių objektų meninio vaizdo suvokime. (2011 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/sviesos-reiksme-architekturiniu-objektu-meninio-vaizdo-suvokime.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 07:52
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo