Šviesos sklidimas ir atspindys


Šviesos sklidimas ir atspindys. Jonavos suaugusiųjų švietimo centras. Šviesos sklidimas. Šviesos reiškinius tiria sena fizikos mokslo šaka. Optikos dalis, kuri nagrinėja šviesos sklidimą skaidriomis terpėmis remdamasi šviesos spindulio sąvoka. Tiesiaeigio šviesos sklidimo dėsnis. Kad šviesa sklinda tiesiai, žinota jau žiloje senovėje. Stebėdami pro užuolaidų plyšį į kambarį prasiskverbusios šviesos kelią ar apšviestų neskaidrių daiktų šešėlius. Šviesos greitis. Įjungus kambaryje elektros lemputę. Manoma, kad labai didelį, tačiau baigtinį šviesos greitį pirmasis nurodė arabas Alhazenas. Šviesos sklidimo greitį bandymais mėgino nustatyti italų fizikas Galilėjas Galilėjus. 1676m danų. Šviesos greitis priklauso nuo medžiagos. Terpę apibūdina jos. Šviesos atspindys. Kūnai atspindi tik dalį krintančios į juos šviesos. Šviesos atspindžio dėsnis. Krintantysis spindulys. Šviesos spinduliui būdinga apgręžiamumo savybė. Visiškas vidaus atspindys. O dabar bandyme pažiūrėkime kaip atrodo šviesos atspindys.


Įjungus kambaryje elektros lemputę, iš karto nušvinta visos kambario kertės. Atrodo, šviesa akimirksniu pasiekia bet kurį kambario tašką. Ar ji ištikrųjų sklinda begaliniu greičiu? Atsakymo į šį klausimą ieškota ne vieną šimtmetį.

Šviesos sklidimo greitį bandymais mėgino nustatyti italų fizikas Galilėjas Galilėjus.

Šviesos greitis priklauso nuo medžiagos, kuria ji sklinda. Pasirodo, kiekvienoje terpėje jis yra mažesnis negu vakuume. Perėjusios iš vakumo į bet kokią skaidrią terpę šviesos greitis sumažėja.

Šviesos spinduliui būdinga apgręžiamumo savybė. Jeigu šviesos spindulys sklistų atvirkščia kryptimi, tai atsispindėjęs spindulys taptų kirntančiuoju, o krintantysis – atsispindėjusiu.

  • Fizika Skaidrės
  • MS PowerPoint 1193 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (390 žodžiai)
  • Greta
  • Šviesos sklidimas ir atspindys
    10 - 9 balsai (-ų)
Šviesos sklidimas ir atspindys. (2016 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/sviesos-sklidimas-ir-atspindys.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 06:33
×