Sviesto sudėties ir vertės analizė


Įvadas. Sviesto cheminis aprašymas. Sviesto cheminė sudėtis. Teigiami sviesto junginiai. Neigiami sviesto junginiai. Sviesto komponentų laikymas bei kitimai laikant ilgesnį laiką, tam tikromis sąlygomis. Moksliniai tyrimai. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Aptarsiu galimus sviesto komponentų kitimus laikant ilgesnį laiką tam tikromis sąlygomis.

Sotieji riebalai -  juose vyrauja sočiosios riebalų rūgštys – tai daugiausia gyvūniniai riebala.

Baltymai – yra stambiamolekuliai gamtiniai junginiai, sudaryti iš α – aminorūgščių.

Vitaminas A - Pienas, sviestas, margarinas yra tinkami produktai praturtinimui vitaminu A, kadangi jie yra plataus vartojimo produktai, vitaminas A yra riebaluose tirpus vitaminas ir neturi įtakos skoninėms produktų savybėms. Savo dietoje keisdami sviestą margarinu arba augaliniais riebalais, žmonės praranda vitamino A šaltinius, todėl rekomenduojama margariną praturtinti riebaluose tirpiais vitaminais. Pieną rekomenduojama papildomai praturtinti vitaminu A žiemos periodu, kai jo kiekis piene ženkliai sumažėja. Be biologinio vaidmens vitaminas A gali atlikti dažiklio funkciją.

Vitaminas D - dažniausiai praturtinamas margarinas, aliejus ir pieno produktai. Vitaminas D yra labai stabilus ir maisto apdorojimo bei saugojimo metu jo prarandama labai nedaug. Vitaminui D neturi poveikio produktų pasterizacija, sterilizacija ar virimas. Pieno ar margarino sušaldymas taip pat neturėjo įtakos vitamino D kiekiui produktuose. Tačiau vitaminas D jautrus oksidatorių poveikiui, deguoniui, rūgštims, metalų jonams, šviesai.

Taip pat labai vertingi sviesto komponentai yra fosfolipidų junginiai (lecitinas, kefalinas, sfingomielinas) – riebalų rutulėlių apvalkalų atplaišos. Būdami biologiškai aktyvūs, fosfolipidai žmogaus organizme jungiasi su baltymais, skatina membraninių ląstelių formavimąsi, gerina riebalų įsisavinimą, neleidžia jiems kauptis kepenyse. Be to, fosfolipidai yra nervinių ląstelių apvalkalėlių komponentai ir jų poreikis ypač išauga padidėjus žmogaus nervinei įtampai. Svieste fosfolipidai – aktyvūs antioksidantai.

Svieste yra vitaminų A, E, B1, B2, C, D, β – karotino.(1)

Cholesterolis - padidėjus cholesterolio kiekiui kraujyje, padidėja tikimybė susirgti ateroskleroze, širdies infarktu bei kitomis ligomis, susijusiomis su lipidų apykaitos sutrikimais. Cholesterolio perteklių mažina polinesočiosios riebalų rūgštys, vitaminai – antioksidantai (E, C, P), aminorūgštis – metioninas ir kai kurios kitos medžiagos.(1)

7. SVIESTO KOMPONENTŲ LAIKYMAS BEI KITIMAI LAIKANT ILGESNĮ LAIKĄ, TAM TIKROMIS SĄLYGOMIS

8.2 Mokslininkų hipotezė: kas didesnis priešas – sviestas ar cukrus?

Sviesto kokybę suprantame kaip vartotojui svarbių ir gaminio paskirtį charakterizuojančių savybių visumą, kurios kokybinės ir kiekybinės išraiškos, tarpusavio ryšiai suteikia objektyvią informaciją apie gaminį ir jo vertę. Sviesto kokybę charakterizuoja: gaminio ir komponentų cheminė sudėtis, maistinė, energetinė, biologinė ir fiziologinė vertė. Vartotojui svarbu skonis, kvapas, konsistencija, išvaizda, cheminio ir biologinio ušterštumo laipsnis, kiek laiko galima vartoti. Sviesto kokybė priklauso nuo perdirbamo pieno, gamybos sąlygų, technikos ir technologijos.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1982 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gabija
  • Sviesto sudėties ir vertės analizė
    10 - 3 balsai (-ų)
Sviesto sudėties ir vertės analizė. (2017 m. Gegužės 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/sviesto-sudeties-ir-vertes-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Lapkričio 29 d. 12:28
×
33 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo