Svyrančios gėlės balkone


Įvadas. Ragilė. Sutera. Verbena. Lobelija. Begonija. Guboja. Lantana. Didžiažiedė portulaka. Lakišius. Petunija. Gėlių vieta balkone. Gėlių kompozicijos balkonui. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Tipiškos vienmetės gėlės sėjamos tiesiai į dirvą ir sėklas subrandina lauke, o netipiškos, tos kurios yra kilusios iš šiltųjų kraštų, pavyzdžiui petunijos.

Pagal vegetacijos trukmę vienmetės gėlės gali būti – ilgos vegetacijos (kai sėjama sausio ar kovo mėnesį, pvz. begonijos), vidutinės trukmės vegetacijos (kai sėklos sėjamos kovo ar balandžio mėnesį, pvz. lobelija, lakišius) ir trumpos vegetacijos (kai sėja atliekama balandžio ar gegužės mėnesį, pvz.didžiažiedė portulaka). Šios gėlės auginamos gėliapuodžiuose, rečiau lysvaitėse, alpinariumuose, bordiūruose, balkonuose. Žiedų įvairumu ir grožiu dažnai pralenkia daugiametes gėles. Auginamos jos paprastai ir nesunkiai.

Bervidinių (Srophulariaceae) šeimos vienmečiai ir daugiamečiai žoliniai augalai, kilę iš Pietų Afrikos, kur vienmetės rūšys auga sausuose žemumų regionuose, o daugiametės – kalnuose. Žinoma apie 50 ragilių rūšių. Lietuvoje vis plačiau (ypač vazonuose) auginama paprastoji ragilė.

Šis paprastai daugiametis augalas Lietuvoje auginamas kaip vienmetis. Šaknynas negausus, todėl augalai persodinami tik jauni. Stiebai gausiai šakoti, svyrantys, iki 30 cm aukščio. Lapai pailgi, lancetiški, nusmailėjusiais galais. Žiedai būdingi augalams, su išraiškingais apatiniais vainiklapiais. Žydi įvairių atspalvių ir sodrumo rožiniais žiedais, labai gausiai nuo liepos mėnesio iki rugsėjo pabaigos. Nužydėjusius augalus reikia stipriai apkarpyti, tada jie greitai atželia ir po kelių savaičių vėl pradeda žydėti. Sudarius tinkamas auginimo sąlygas, Lietuvoje galima subrandinti sėklas, tačiau geriau jų pirkti iš kitų šalių augintojų.

Ragilės mėgsta purią, tačiau ne itin derlinga žemę. Reiklios vandeniui, todėl vasarą reikia gausiai laistyti, ypač neperdžiovinti vazonuose, nors paprastosios ragilės pakenčia ir sausrą. Parenkamos nuo vėjo apsaugotos, šviesios, šiltos vietos.

Ragilės dauginamos sėklomis ir auginiais, pjaunamais nuo peržiemojusių motininių augalų. Lietuvoje patartina dauginti sėklomis. Jos sėjamos patalpose į dėžutes vasario – kovo mėnesiais. Palaikant 16 – 18 laipsnių temperatūrą. Kereliai formuojami nugnybiant viršūnes, kad geriau šakotųsi. Grūdinami šiltesnėmis dienomis išnešant keletui minučių į lauką. 4000 sėklų sveria 1 g. Tokio kiekio pakanka 1000 daigų išauginti. Sėklos daigios 2 – 3 metus. Lysvėse sodinamos 30 – 40 cm tarpais, vienam kvadratiniam metrui užsodinti reikia 8 augalų.

Ragilės tinka auginti pakabinamuose gėliapuodžiuose, naudojamuose pastatų išorei, terasoms puošti, balkonuose, žiemos soduose, rečiau lysvaitėse, alpinariumuose.

Bervidinių (Srophulariaceae) šeimos žoliniai augalai, puskrūmiai ir maži krūmeliai. Gentyje 130 rūšių, natūraliai išplitusių Pietų Afrikoje. Europoje pradėtas gausiau auginti tik apie 1993 m. Lietuvoje auginama didžiažiedė sutera.

Didžiažiedė sutera – jamesbritennia cordata (galpin) hiliard.

Ši paprastai daugiametė, Lietuvoje auginama kaip vienmetė gėlė išaugina apie 50 cm ilgio plonus, svyrančius stiebus. Žiedai 1 – 2 cm skersmens, balti, melsvi, alyviniai, gausūs. Žydėti pradeda birželio mėnesį ir žydi iki šalnų.

Gerai auga saulėtose ir pusiau užpavėsintose vietose. Auginant saulėje reikia gausiau laistyti, nes sausros sutera nemėgsta.

Lietuvoje sėklų nesubrandina, todėl dauginama sėklomis, įvežtomis iš pietinių šalių, arba auginiais. Šie kovo – balandžio mėnesiais pjaunami nuo motininių augalų, per žiemą išlaikytų vėsioje ir šviesioje patalpoje. Lietuvos gėlininkai jaunų, įsišaknijusių daigelių atsiveža iš Olandijos, Vokietijos ir išaugina. 100 sėklų sveria 1 g. 1000 daigų išauginti reikia 15 g sėklų. Į gėlynus sodinama birželio mėnesio pradžioje po 4 augalus i kvadratinį metrą.

Tinka auginti pakabinamuose gėliapuodžiuose pastatų išorei puošti, balkonuose, įvairiuose vienmečių gėlių gėlynuose.

Verbeninių (Verbenaceae) šeimos daugiamečiai žoliniai augalai ir puskrūmiai, kilę iš Pietų ir Centrinės Amerikos. Gentyje apie 80 rūšių. Lietuvos gėlynuose plačiausiai paplitusi darželinė verbena, rečiau aptinkamos kanadinė, paprastoji, standžioji, švelnioji verbenos.

  • Žemės ūkis Referatas
  • Microsoft Word 6062 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3454 žodžiai)
  • Rimante
  • Svyrančios gėlės balkone
    10 - 9 balsai (-ų)
Svyrančios gėlės balkone. (2016 m. Balandžio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/svyrancios-geles-balkone.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 04:38
×