T. Hobbes Kas yra politika?


Įvadas. Valstybės kūrimas ir veikimo principai. Žmogaus koncepcija Leviatane. Prigimtinės žmogaus teisės pakeičiamos prigimtiniais įstatymais. Politika privalo būti atskirta nuo religijos. Moralė atsiranda kartu su politine visuomene. Išvados.


Anglų filosofas, politikas ir teoretikas Thomas Hobbes (1588 – 1679) savu laiku praplėtė moderniojo mąstymo diskursą įtraukdamas politinę teoriją, o šio veiksmo rezultatas vėliau buvo pavadintas politinės filosofijos kūrimu. Pastarąją jis išplėtojo 1651 metais parašytame veikale ,,Leviatanas“. Turint omenyje kaip sparčiai politinės teorijos gali nustoti būti aktualios, kyla natūralus ir pusiau retorinis klausimas, kurį jau knygos pradžioje užduoda profesorius Vytautas Radžvilas : ,,ar verta imti į rankas ir skaityti daugiau kaip prieš tris šimtus metų parašytą storą politinės filosofijos veikalą?“. Vis dėlto, politinė filosofija gyvybinga išlieka dėl to, kad pasako mums kažką esmingo apie žmogų ir jo socialinę būtį, o būtent šiuo aspektu T. Hobbes‘o filosofija visai neatrodo sena ir nepraktiška. Priešingai, skaitant Leviataną įspūdis toks, lyg kalba eitų apie šių dienų visuomenę.

Šiame rašto darbe stengsiuosi paaiškinti kaip politiką suvokė T. Hobbes‘as; kokiais principais ji veikė valstybėje, kaip jis suprato žmogų ir kokią vietą skyrė jam politinėje veikloje. Taip pat trumpai apie tai, koks politikos santykis su religija bei kokią vietą T. Hobbes‘o sukurtoje valstybėje užima moralė.

Teisė suprantama kaip laisvė kažką daryti arba nedaryti. Įstatymas – apibrėžia ir įpareigoja laikytis vieno kurio nors iš elgesio būdų. Taigi teisė – laisvė, įstatymas – privalėjimas, todėl jie vienas su kitu nesuderinami. Tačiau tokią, atrodytų, anarchišką žmogaus teisę į viską apriboja visas rinkinys prigimtinių įstatymų, kurie sukurtoje valstybėje veikia lyg etikos normos.

Dorovė pagal T. Hobbes‘ą – teisingas elgesys, kuris atliekamas grynai vardan teisingumo, o ne iš baimės ar vardan naudos sau.

Svarbu paminėti, kad T. Hobbes‘o vaizduojamas žmogus, veikiantis visuomenėje, yra absoliučiai teorinis dirbtinis konstruktas. Ir prigimtinės būklės koncepcija suformuojama dėl to, kad vietoje žmogaus atsiranda individas – žmogus be savybių. Todėl jam suteikiamos tokios savybės, kurioms veikiant, tokia valstybės forma, kurią pavaizdavo T. Hobbes‘as, būtų optimaliausia.

Taigi tokioje filosofijoje valdžia yra ,,prigimtinėje būklėje“ esančių žmonių laisvo susitarimo rezultatas. Tuomet kyla klausimas, koks individo santykis su jo paties, tokia sutartimi sukurta valdžia? Paaiškinęs gana tragišką prigimtinę žmonių būtį ir jų aistras, T. Hobbes‘as bando įsivaizduoti koks gyvenimas būtų be politinės valdžios. Jis tai pavadina natūralia gamtos būsena, kurioje esantis žmogus, vedamas prigimtyje įsišaknijusių trijų esminių ginčų priežasčių, t.y. – lenktyniavimo, nepastikėjimo ir garbės troškimo, sukurtų „karą kiekvieno su kiekvienu“. Mat „pirmoji verčia žmones pulti vienas kitą, norint pasipelnyti, antroji – siekiant saugumo, o trečioji – šlovės“. O kartu su tokiu karu, koja kojon žengtų ir gyvenimas, kuris yra „vienišas, skurdus, bjaurus, gyvuliškas ir trumpas“. Taigi, siekiant išvengti tokios karo būsenos, žmonės siekia sudaryti sutartį bei sukurti teisinę visuomenę. Pagal T. Hobbes‘ą, aukščiausioji valdžia priklauso suverenui, visi kiti – žemiau suverenios valdžios esantys gyventojai, kurie minėtajai institucijai turi paaukoti savo natūralias teises vardan saugumo. Atitinkamai ir valstybės viršininkas turi tam tikras nustatytas pareigas, jam priskirtos šios funkcijos : ,,pirmiausia jis turi vykdyti visas savo teises, nes priešingu atveju valstybei grėstų suirutės pavojus <...>; jis turi mokyti tautą apie jos pagrindus ir pagrindinių teisių tikslą, nes be to tauta gali būti lengvai suklaidinta ir palenkta.“

  • Microsoft Word 27 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2703 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • T. Hobbes Kas yra politika?
    10 - 1 balsai (-ų)
T. Hobbes Kas yra politika?. (2017 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/t-hobbes-kas-yra-politika.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 27 d. 17:58
×